סיקור מקיף

קרן המחקר של משרד הבריאות וקרנות מחקר אירופיות מקציבות 8.5 מיליון למחקרים בתחום הגנום

קרן המחקר של משרד הבריאות שותפה לקבוצת קרנות מחקר אירופיות שיקציבו עד 8.5 מיליון יורו למחקרים רפואיים בתחום הגנום של חיידקים ופטריות מחוללי מחלות

Era Net Logo
Era Net Logo

לשכת המדען של משרד הבריאות, במסגרת פעילותה בארגוןERA-NET PathoGenoMics, פרסמה קול קורא שלישי למחקרים משותפים בנושא מחלות בבני אדם הנגרמות על ידי חיידקים או פטריות. ERA-NET PathoGenoMics הוא מיזם של האיחוד האירופי לעידוד מחקרים משותפים ברחבי אירופה בנושא הגנום של חיידקים ופטריות ושימוש בידע זה כדי לפתח דרכים חדשות להילחם במחלות הנגרמות על ידי גורמים אלה. הקול הקורא השלישי מקצה למחקרים בתחומים אלו 8.5 מיליון יורו על פני שלוש שנים שמקורם בקרנות המחקר השותפות למיזם מהמדינות הבאות: אוסטריה, גרמניה, צרפת, הונגריה, ישראל, סלובניה, פורטוגל וספרד.

מטרתו של הקול הקורא הוא לעודד פעילות מחקר ופיתוח שיתופית באירופה על הגנום של חיידקים ופטריות מחוללי מחלות על ידי מימון מחקרים משותפים המקשרים בין מדענים מלפחות שלוש מדינות החברות בארגון ה-ERA-NET. בפרויקטים המשותפים ישלבו חוקרים אקדמאים עם קלינאים או אנשי תעשייה. חלק מהמימון יוקצה לתמיכה בפרויקטים של מדענים צעירים. על הפרויקטים להתמקד בפיתוח שיטות אבחון, חיסונים וטיפולים חדשים כנגד מחלות מידבקות, ובקידום ההבנה המדעית של המנגנונים הביולוגיים העומדים בבסיס תהליך ההדבקה. פרטים נוספים ניתן למצוא ב: http://www.pathogenomics-era.net/index.php?index=345.

ארגון ERA-NET PathoGenoMics הוציא לפועל בעבר שני סבבי מימון, כל אחד בהיקף של מעל 16 מיליון יורו, הראשון בשנת 2006 והשני בשנת 2008. הקול הקורא הראשון התמקד בחיזוק המחקר הבסיסי בתחום, והוביל למימון 12 מיזמי מחקר שיתופיים. כדי לעודד את תרגום תוצאות המחקר הבסיסי ליישומים קליניים ותעשייתיים, ארגון PathoGenoMics הכריז על הקול הקורא השני, שהוביל למימון 13 מיזמי מחקר שיתופיים. ששה חוקרים מישראל היו שותפים למחקרים אלה וחלקם במחקרים המשותפים מומן על ידי קרן המחקר של משרד הבריאות.

"למרות ההתקדמות הרפואית הגדולה בשנים האחרונות, מחלות מידבקות עדיין מהוות איום רציני ואף מתגבר לבריאות הציבור, הן בגלל התפתחות עמידות לאנטיביוטיקה ולתרופות אנטי-חיידקיות אחרות, והן בגלל הפצת הפתוגנים המהירה בשל הניידות האנושית הגבוהה בימינו. פתוגנומיקה, המחקר על הגנום של חיידקים ופטריות מחוללי מחלות, יכול לתרום תרומה משמעותית במאבקנו למיגור האיום", אמר ד"ר בני לשם, מנהל מינהל המחקר הרפואי בלשכת המדען הראשי של משרד הבריאות ונציג המשרד ב ERA-Net. "בהתבסס על הצלחת סבבי המימון הקודמים, ארגון ERA-NET PathoGenoMics החליט לפרסם קול קורא שלישי, שמטרתו לחבר בין מחקר בסיסי לבין מחקר יישומי וגישות טכנולוגיות בגנומיקה כדי לחקור מניעה, אבחון, טיפול וניטור של מחלות מידבקות".

אודות ERA-NET PathoGenoMics

,ERA-NET PathoGenoMics הפועל במימון האיחוד האירופי, הוקם בשנת 2004 כדי לקדם מחקרים בגנום של חיידקים ופטריות מחוללי מחלות באדם. מטרת הארגון היא לקדם את חילופי המידע, לבנות פרויקטים מחקריים בתחום וליצור את התשתית הארגונית לשיתופי פעולה בין חוקרים באירופה. המדינות החברות בארגון הן: אוסטריה, גרמניה, הונגריה, ישראל, לטביה, סלובניה, ספרד, פורטוגל, פינלנד וצרפת. למידע נוסף: www.pathogenomics-era.net

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן