סיקור מקיף

מדענים מחברים את "האנציקלופדיה של החיים"

בסיס נתונים נגיש באינטרנט יאפשר למדענים לפרט את כל הפרטים הידועים על 1.8 מיליון מינים * הפרויקט צפוי לארוך כעשור

 דב נמלים בעל אף ארוך יעמוד כתף ליד כתף עם הזורילה בתוכנית שאפתנית לספק תמונת מצב של החיים על כדור הארץ. פרויקט האנציקלופדיה של החיים נועד לרכז את הפרטים הידועים על כל 1.8 מיליון מיני הצמחים ובעלי החיים המורכים בארכיון באינטרנט.
כל מין יקבל דף משלו שיכיל תמונות, וידאו, קול ומפת תפוצה, והוא ייכתב בידי מומחים.
הארכיון, שהקמתו תימשך עשר שנים, יוכל לסייע במאמץי השימור וכן לשמש כלי שימושי ללימודים. "אנציקלופדית החיים תספק את המידע החיוני אודות המגוון הביולוגיה ומאמצי השימור לכל אחד, בכל מקום ובכל זמן" אומר ד"ר ג'יימס אדוארדס, מנהל הפרויקט, ששוויו 100 מיליון דולר.
"האנציקלופדיה תאפשר לכל אחד להגיע למידע איכותי, מאורגן היטב ויהיה זמין בדרך שלא היתה אי פעם.
 
בסיס הנתונים העצום יכיל את כל הפרטים על בעלי החיים, הצמחים והפטריות החיים כיום ,כשבעקבותיהם יבואו החיידקים ובסופו של דבר גם מאובנים של יצורים שכבר אינם חיים כיום. ההערכה היא שבסופו של דבר יגיע גודלה של האנציקלופדיה ל-100 מיליון ערכים, כמספר המינים השונים.
לצורך ההתחלה ירוכז תחילה המידע מבסיסי נתונים קיימים כגון בסיס הנתונים של הדגים FishBase , המכיל כבר פרטים על 29,900 מינים.

"אחת המשימות הגדולות בששת החודשים הראשונים של הפרויקט תהיה לזהות איזו קבוצה תתמקד באילו מינים" אמר גראהאם היגלי מהמוזיאון להסטוריה של הטבע בלונדון, אחד השותפים בפרויקט. ככל שהפרויקט יגדל, הוא יהפוך להיות "רשת החיים" וייצג גם את הקשרים בין המינים השונים על כדור הארץ. במהלך ההריון הארוך של האנציקלופדיה יעבדו צוותים שונים של מדענים  למלא את הפערים בתחום זה. הם יבקשו לזהות מינים שעליהם המידע דל, ומדובר במספר רב מאוד של מינים – כדי למלא אותו ולהפוך אותו לשימושי, אמר היגלי.
למעשה, העבודה על בסיס הנתונים נמצאת בפיתוח מאז ינואר 2006, אף כי דפי אינטרנט המוקדשים למין ספציפי יוצרו אד הוק מאז אמצע שנות התשעים.
המדענים המעורבים בפרויקט אמרו כי היכולת לקטלג מיליוני רשומות באינטרנט הפכה זמינה רק לאחרונה.
פיתוחים בתחום טכנולוגית החיפוש, הפרשנות, והויזואליציה של המידע מאפשרים לנו – למעשה מחייבים אותנו לבנות את אנציקלופדית החיים, אומר ד"ר אדוארדס.
"בסופו של דבר נמלא אותה בהרבה יותר מאשר 1.8 מיליון המינים שאנו מכירים היום. הביולוגים מעריכים כי מספר המינים האמיתי המאכלס את כדור הארץ הוא בין 5 ל-100 מיליון מינים."

כבר בוצעו בעבר פרויקטים שניסו לבנות אינדקסים של החיים על כדור הארץ. לדוגמה, קטלוג החיים מחזיק בסיס נתונים של למעלה ממיליון מינים ואולם לדברי היגלי, הוא אינו מגיע לרמת הפירוט שאליה אמורה להגיע אנציקלופדית החיים. "מדובר ברשימת שמות" אמר. "היא איננה מתארת כלל את המינים הללו". בסיסי נתונים אחדים הוקמו כדי לקחת את תהליך הזיהוי צעד אחד קדימה.
בשנת 2005 הוקם קונסורציום לבירקוד החיים, מאמץ מתמשך לזהות את כל המינים באמצעות מערכת סמנים גנטיים. "תגים" אלה יורכבו מרצפי אותיות DNA בגן מסוים המצוי במיטוכונדריה – יחידות הכוח של התאים. במסגרת פרויקט זה נאספו למעלה מ-250 אלף ברקודים כאלה המתארים למעלה מ-27 אלף מינים.

לידיעה בבי.בי.סי

 

 

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

  1. אני מאוד רוצה שתוסיפו לאתר הרבה סוגים שונים של בעליי חייםשונים פשוט אני צריכה את זה לשיעורי בית בבית הספר לשיעור הבא ביום רביעי אז כדאי שתזדרזו ואים לא אני ארשום תגובה שהאתר שלכם אין בו כלום אז באמת אני מבקשת ואני מקווה שהבקשה שלי תשימו לב אליה אז בתודה סיון מרשה

  2. לטל
    לפי דבריך זה לא יקרה כי לא יהיה מי שיקרא לה בשם החדש.

  3. בעתיד ניתן יהייה לקרוא ל אנציקלופדיה של החיים אנציקלופדיה יד ושם. המבין יבין

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן