סיקור מקיף

גם העופות בסכנת הכחדה

כך עולה מסקר שערך ארגון BirdLife International. תוצאות אלה מתווספות לסקר היונקים העגום שפורסם השבוע

הנשר לבן העכוז. נכחד מתת היבשת ההודית
הנשר לבן העכוז. נכחד מתת היבשת ההודית

מעט לפני שהתפרסמו הנתונים החדשים על סכנת ההכחדה לכרבע מהיונקים בעולם, פורסמו ע"י ארגון BirdLife International תוצאות סקר שבדק את מצב הציפורים. על פי הסקר : אוכלוסיית ציפורי העולם מתדלדלת. הסקר מתייחס לציפורים שמצויות ומוכרות ע"י רוב האנשים, ציפורים אותן אנו רגילים לראות כחלק קבוע מהסביבה.

כ-45% ממיני הציפורים באירופה הולכים ומתמעטים, כך גם 80% ממיני עופות המים באוסטרליה. באפריקה נפגעים עופות דורסים שאינם באזורים מוגנים, באסיה נפגעו עופות נודדים, אוכלוסיות של 62% מעופות המים הנודדים מתמעטות או כבר נעלמו.

תצפיות ב-124 מינים (באירופה) לאורך 26 שנים הראו כי אוכלוסיות 56 מינים התמעטו ב-20 מדינות. הנפגעות העיקריות היו ציפורים שחיות באזורים חקלאיים ומיושבים, כך (למשל) פחתה אוכלוסיית תור הצווארון ב 79%,

הנתונים שנאספו ע"י צוותי סוקרים וצופים מרחבי העולם מראים כי הפגיעה נובעת מהרס בתי גידול – כריתת יערות, חקלאות אינטנסיבית, ייבוש גופי מים, כמו גם – צייד פראי, או כמו במקרה הנשר "לבן-עכוז" (בתמונה) ש-99% מאוכלוסייתו הוכחדה בגלל שימוש בתרופות נוגדות דלקת -דיכלופנאק – בבקר (בהודו).

העלמות הנשר שהתקיים מפגרי חיות בית והיווה סניטר באזורים נרחבים תגרום לפגרים רבים להישאר בשטח ולוות כר להתפרצות מחלות. בחלקים נרחבים בהודו ופקיסטן נאסר השימוש בתרופה – מאוחר מידי.

מין אחר שאוכלוסייתו מתמעטת הוא אלבטרוס. כ 100,000 אלבטרוסים נותרו. אלה נמשכים לפיתיונות, מסתבכים בחכות דייג ו… מתים. בארגנטינה היה נפוץ הקרדינל הצהוב, צייד ולכידה לשווק כציפור מחמד השמידו את אוכלוסייתו כמעט כליל. עורבני-אזור בספרד ובפורטוגל סובל מעובדן בתי גידול ל"טובת" שטחי חקלאות וכן מהתחממות שדוחפת את האוכלוסייה צפונה.

הפגיעה היא בעולם כולו באזורי קינון (וקיוץ) אבל גם באזורי חריפה ולאורך המסלול שבין האזורים, ניפגעות קשה אוכלוסיות של עופות נודדים בין אירופה (ואסיה) לאפריקה, פגיעה שנראית גם אצלנו, שכן כמי שנמצא על ציר נדידה עיקרי ניתן להבחין בירידה בכמות העופות הנודדים.

פגיעה בציפורים מצויות ממחישה את הפגיעה בסביבה כולה ולכן מחייבת תשומת לב ופעולה מונעת מיידית. בסקר גם התייחסות לציפורים נדירות: מכל שמונה ציפורים בעולם אחת רשומה כ נמצאת בקבוצת סיכון, כלומר כ 1200 מינים בדרגות שונות של סיכון, מאלה 190 מינים בסכנת הכחדה מיידית.

כמו הקנרית במכרות 10,000 מיני ציפורים מהוות "ברומטר סביבתי" ומצבן מצביע על מצב בריאותם של אזורי מחיתם ושל הסביבה כולה. הסקר שמתייחס ישירות לציפורים מראה איך הסביבה כולה נפגעת. עורכי הסקר ישתמשו בסקר שנתוניו יתפרסמו בכנס העולמי של האיגוד בבואנוס איירס, כדי לקרוא לממשלות לעמוד בהבטחה, "לעצור את הפגיעה המתמשכת במגוון הביולוגי עד 2010".

שכן המטרה היא לשכנע את מנהיגי העולם להכיר באחריותם לסביבה בריאה ולקבל את העובדה כי המגוון הביולוגי הוא ערך… חיוני

הגיע הזמן שבמקום שליטה בסביבה למען האוכלוסיה האנושית, תהיה שליטה באוכלוסיה האנושית למען הסביבה.

באותו נושא: הכחדה אפריקאית

6 תגובות

  1. במקום לדאוג לכל מיני זבובונים ויבחושים תדאגו לילדי אפריקה הראבים ללחם!
    כל הכסף ששופחים על חיות עדיף שתיקנו לחם לילד ראב ולא להתאסק בשטויות !

  2. האם אתה יודע אם איסוף DNA כזה מתבצע עבור מינים בסכנת הכחדה, או שהאיסוף הוא שרירורתי? מי מעורב במיזם?

  3. זה לא מדע בדיוני מה שאתה אומר, וכבר היום יש אוספים של DNA (בתאים או רקמות, אני לא יודע בדיוק איך הולך שם) ששומרים את הDNA של חיות בסכנת הכחדה למען שיחזורם אם לכשיצטרך

  4. האם יש אפשרות למצות DNA של יצור חי? ייתכן שעתיד ניתן יהיה ליצור יצור חי על סמך ה-DNA שלו, שמהווה למעשה "מתכון" לחלבונים השונים בגופו. כמו ששיבטו את דולי הכבשה באמצעות ה-DNA, אולי מוטב יהיה למצות DNA של בעלי חיים בסכנת הכחדה ובמידת הצורך "להחיות" כמה פריטים. גם אם טכנולוגיה כזאת נשמעת כמו מדע בדיוני היום, בעוד כמה עשרות שנים אולי היא תהיה מעשית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן