סיקור מקיף

המגוון הביולוגי בסכנה. מה ניתן לעשות כדי לעצור את ההכחדה המתרחשת?

שנת 2020 הוכרזה על ידי האו"ם ומוסדות נוספים כרגע האמת של הטבע

המגוון הביולוגי בסדרת בולים שהנפיקה מקסיקו
המגוון הביולוגי בסדרת בולים שהנפיקה מקסיקו

שנת 2020 הוכרזה כשנה מכריעה, כ"רגע האמת של הטבע", כאשר ביולוגים מתריעים על הצורך הדחוף למיתון הפגיעה במגוון הביולוגי. ההתרעה מתמקדת במספר אירועים, דו"חות ופעילויות, מתוך ההבנה כי ניתן לעצור את ההרס הסביבתי.

כאשר כל הנתונים מצביעים על ההתחממות עולמית מהירה שגורמת לפגיעה חמורה במגוון הביולוגי, מתפרסמת האזהרה כי אם המנהיגים לא יגיעו השנה להסכם שיעצור את ההכחדה ההמונית של חיות הבר ואת הרס המערכות הסביבתיות שתומכות בחיים, זה יהיה שווה ערך לוויתור של האנושות על כדור הארץ.

מנהיגים בעולם האזינו לדיון בנושא: איך לתכנן ולישם צעדים למיתון אובדן המגוון הביולוגי ואיך להוביל את מגמות הפיתוח בעשור הבא לכוון של קיימות, כך גם התפרסם דו"ח של "האמנה למגוון הביולוגי" שבו תכנית שאפתנית לפעילויות שימור הטבע בעשר השנים הבאות. בתכנית שנכתבה בשיתוף עם מומחי שימור הסביבה של האו"ם (UNEP) נלקח בחשבון מידע שנאסף בהתיעצות עם מומחים ברחבי העולם, התכנית מאפשרת לארגונים רבים להשתתף בבנין עתיד בו יהיו חיים במיזוג מושלם (הרמוניה) עם הטבע. בתכנית גם הצעה לניטור האופן בו מדינות העולם ממלאות) את ההתחיבויות.

הצורך בפעולה דחופה הודגש בדו"ח של הפורום העולמי לכלכלה בדאבוס שמפרט וממקד את הסכנה לעסקים בגלל הפגיעה בטבע בציון חמש סכנות עיקריות: ארועי מזג אוויר קיצוניים, כשלון למיתון ההתחממות העולמית והסתגלות לה, נזקי אסונות טבע חמורים, אובדן חמור במגוון הביולוגי וקריסת מערכות סביבתיות, אסונות ונזקים סביבתיים שנגרמים בידי בני האדם.

בהתייחסות לפגיעה של אובדן המגוון הביולוגי מציין הדו"ח כי קצב ההכחדה הנוכחי גדול פי מאה מהממוצע שהיה בעשרת מיליוני השנים האחרונות והקצב מתגבר. לאובדן המגוון הביולוגי השפעה שלילית מכריעה על האנושות, קריסת אספקת המזון, קריסת מערכות הבריאות ועוד ועוד.

אחרי הדו"חות הקשים, יש גם סימנים חיוביים להתיחסות לבעיה, כמו ההתגייסות של חברי הפרלמנט האירופילתהליך שבו יחוקקו חוקים שיחייבו סימון מטרות ולוח זמנים לשימור הטבע עד 2030, ע"י שיקום מערכות סביבתיות שנפגעו וכך להגיע למצב בו 30% משטח היבשת יהיו שמורות.

בעיני, עיניים של ספקן, זה נשמע מופרך אבל אם העולם ילך בעקבות האירופאים יש תקווה לסביבתנו ולטבע.

עוד בנושא באתר הידען:

3 תגובות

 1. מוזר כמה מעט התייחסות יש לבעיה האמיתית. לפיל במרכז החדר.
  הגורם היחיד שפוגע בסביבה/בטבע/מסכן את האנושות וכו' הוא כמובן – האנושות.
  הכוונה היא כמובן לגודלה של האנושות.
  יש פשוט הרבה יותר מדי אנשים – ולכן כל הפעולות (שאני לא מתווכח עם הצורך בהן) הן כטיפה בים אם האנושות תמשיך לצמוח.
  הפיתרון? אני לא יודע… אבל האנושות צריכה להפסיק לגדול ואח"כ גם להצתמצם. בהדרגה.
  איך שאני רואה את זה, הדרך הטובה ביותר לגרום לאנשים לעשות משהו היא דרך הכיס – למשל לתת מענק לידה גדול לילד ראשון, קטן בהרבה לשני והחל מהשלישי לגרוע מהמענקים שניתנו לראשון ולשני, כך שיהיה מאוד מאוד לא משתלם להתרבות.
  הכלכלנים לא יאהבו את זה – כל מודל הצמיחה הכלכלית מתבסס על זה שנמשיך להתרבות(קצת כמו הונאת פירמידה אם תשאלו אותי…) ועצירת ההתרבות תהיה לא פופולרית.
  איך דברים כאלה יכולים להיות מיושמים באפריקה ובשאר מדינות העולם השלישי? לא פשוט, זה בטוח…
  אבל לדעתי אין ברירה אלא להתחיל לפעול בכיוון.
  מדינות המערב יהיו צריכות להשקיע ולעזור למדינות עולם שלישי כי אחרת גורל הדורות הבאים יהיה רע ומר.

 2. שיקום דווקא יזיק. לרב המגוון הביולוגי של המרחב המשוקם נמוך מאוד. כמו שבארץ נטיעת עצים (אפילו חורש ים תיכוני) הרסה לצמיתות את צמיחת היער שנכרת. טבע הקבלן הוא להגיש עבודה אסטטית ומוגמרת וטבע המדען הוא לראות רק פרמטר אחד או שניים.
  מה שצריך זה לצרוך פחות, לכרות פחות, להרחיב שמורות טבע וכו"

 3. כל יבשת חייבת להקצות לפחות 20% מהשטח שלה לטבע ולאסור כניסת בני אדם לשטחים האלו, צריך לתעדף בשטחים האלו כאלה שהם רגישים מבחינה ביולוגית למשל יערות גשם ואיים כמו מדגסקר ולנסות ליצור רצף טריטוריאלי ביניהם כדי לאפשר מרחב מחיה בטוח מספק לחיות נודדות. איך שלא נסובב את זה אין דרך אחרת כי בכל מקום שתדרוך רגל של אדם יהיה זיהום ויהרגו את חיות הבר הגדולות ואז ישעבדו את האדמה לצרכיהם. הגיע הזמן לתת לטבע את הכבוד הראוי לו ואזורים סטריליים מאנשים יאפשרו שימור מקסימלי. יש סיכוי שתרופות העתיד למחלות הכי קשות ולכאלה שלא גילינו עדיין נמצאים ביערות הגשם ובמינים שנכחדים כל יום. אסור להרשות לזה להימשך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן