סיקור מקיף

תרופה שפותחה נגד סרטן מראה הצלחה בניסויים קליניים

פרס קיי על הפיתוח יוענק לפרופ' אברהם הוכברג מהאוניברסיטה העברית

פרופ' אברהם הוכברג. צילום: ששון תירם
פרופ' אברהם הוכברג. צילום: ששון תירם

מחקר של פרופסור מהאוניברסיטה העברית הוביל לפיתוח תרופה שנבחנה עד כה בהצלחה על 18 חולי סרטן שלפוחית השתן במסגרת ניסויים קליניים. התרופה מבוססת על מחקר של יותר מעשרים שנה של פרופ' אברהם הוכברג מהמכון למדעי חיים ע"ש סילברמן באוניברסיטה העברית. פיתוח זה זיכה את פרופ' הוכברג לאחרונה במקום הראשון בפרס קיי לפיתוחים חדשניים.

מחקריו של פרופ' הוכברג העלו כי גן H19 ממלא תפקיד חשוב בתהליך היווצרות הגידול הסרטני בגוף. הגן מתבטא בכמויות גדולות בתאים של יותר מ-30 סוגי סרטן, ובכללם סרטן שלפוחית השתן, סרטן השחלות וסרטן הלבלב, בעוד שברקמות הבריאות הוא מתבטא ברמות כמעט אפסיות. ההנחה היא כי הגן מאפשר לתאים סרטניים לשרוד בתנאים המאפיינים את סביבתם ובכך מאפשר את התפתחות הגידול ויצירת גרורות.

לאור פריצות הדרך בחקר הסרטן בשנים האחרונות וגילוי התפקיד של גן H19 בתהליך זה, מאמין פרופ' הוכברג שלתרופה נגד סרטן המבוססת על הפעלה מבדלת של רעלן אך ורק בתאי סרטן בהם מתבטא הגן H19, יהיו יתרונות שאין לשיטות הקיימות למיגור סרטן.

על בסיס מחקרו של פרופ' הוכברג הוקמה בשנת 2005 חברת ביו-קנסל (BioCancell), כחברת בת של יישום-החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית, אשר העניקה לביו-קנסל את הרישיון לשימוש בטכנולוגיה ולפתח תרופה. כיום נסחרת החברה בבורסת תל אביב (TASE).

התרופות שמפתחת החברה בראשות פרופ' הוכברג, מביאות להשמדה ממוקדת של תאי הסרטן בלא פגיעה בתאים בריאים. הגישה מבוססת על זיהוי גנים המבוטאים אך ורק בגידולים הסרטניים ועל שימוש בגנים אלו להפעלת רעלן בתוך התאים הסרטניים בלבד באופן שיביא להשמדתם מבלי לגרום נזק לתאים בריאים.

הצלחת הניסוי הקליני בחולה סרטן הכליה בתחילת מאי הקפיצה את מניית החברה ב-250%. ניסויים נוספים של התרופה בסרטן השחלות ובסרטן הלבלב נמצאים בשלבים מתקדמים.

פרס קיי לפיתוחים חדשניים הוענק לפרופ' הוכברג ב-9 ביוני במושב ה-72 של חבר הנאמנים של האוניברסיטה העברית. טקס הענקת פרסים לפיתוחים חדשניים ע''ש קיי מתקיים באוניברסיטה העברית מדי שנה בשנה מאז 1994. יצחק קיי מאנגליה, תעשיין בולט בתעשיית התרופות, ייסד את הנוהג לחלוקת פרסים לעידוד אנשי סגל וסטודנטים באוניברסיטה לפתח שיטות חדשניות בעלות פוטנציאל מסחרי שייטיבו עם האוניברסיטה ועם החברה.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן