סיקור מקיף

הסופרנובה החזקה ביותר שנצפתה עד כה

אסטרונומים צפו לאחרונה בכדור ענק של גז חם במרחק מיליארדי שנות אור המקרינה אנרגיה של מאות מיליארדי שמשות. קוטרו של כדור הגז – כ-15 קילומטרים. האסטרונומים אינם בטוחים מה הקור התופעה. אם, כפי שהם חושדים, כדור הגז נוצר כתוצאה מסופרנובה, אזי זו הסופרנובה החזקה ביותר שנצפתה אי פעם

הדמיית אמן של הסופרנובה העוצמתית ASASSN-15lh כפי שהיתה נראית מכוכב לכת הנמצא במרחק 10,000 שנות אור באותה גלקסיה בה התרחשה הסופרנובה. איור: הפלנטריום של בייג'ינג/ג'ין מה
הדמיית אמן של הסופרנובה העוצמתית ASASSN-15lh כפי שהיתה נראית מכוכב לכת הנמצא במרחק 10,000 שנות אור באותה גלקסיה בה התרחשה הסופרנובה. איור: הפלנטריום של בייג'ינג/ג'ין מה

אסטרונומים צפו לאחרונה בכדור ענק של גז חם במרחק מיליארדי שנות אור המקרינה אנרגיה של מאות מיליארדי שמשות. קוטרו של כדור הגז – כ-15 קילומטרים. האסטרונומים אינם בטוחים מה מקור התופעה. אם, כפי שהם חושדים, כדור הגז נוצר כתוצאה מסופרנובה, אזי זו הסופרנובה החזקה ביותר שנצפתה אי פעם.

בגליון השבוע של כתב העת סיינס, דיווחו החוקרים כי עצם שבמרכז הפיצוץ עשוי להיות סוג נדיר של כוכב המכונה מגנטר אך עוצמתי במיוחד עד שהוא דוחף אתגבולות האנרגיה לקצה שמאפשרת הפיזיקה.

צוות בינלאומי של אסטרונומים מקצוענים וחובבים ראו את העצם שנחשד כסופרנובה וכעת מכונה ASASSN-15lh כאשר האירה לראשונה ביוני 2015. אחד החוקרים הראשיים במאמר, קשישטוף שטאנק, פרופסור לאסטרונומיה מאוניבריסיטת אוהיו אומר:: "אם זה אכן מגנטר, זה נראה כאילו הטבע לקח את כל שאנו מכירים על מגנטרים מה והביא אותו לדרגה 11 מתוך 10.

כדור הגז המקיף את העצם לא יכול להיראות בעין בלתי מזוינת משום שהוא נמצא במרחק 3.8 מיליארד שנות אור מאיתנו. אך הוא נצפה על ידי סורק השמים האוטומטי של סופרנובות (ASAS-SN) המופעל על ידי שותפות בראשות אוניברסיטת אוהיו. התצפית נעשית באמצעות סוללה של טלסקופים קטנים ברחבי העולם המחפשים עצמים בהירים בשכונה שלנו ביקום.

למרות ש- ASAS-SN גילה כ-250 סופרנובות מאז תחחילת הסקר ב-2014, הפיצוץ העוצמתי של ASASSN-15lh עומד בסדרי גודל מעל כולם. הוא חזק פי 200 מסופרנובה ממוצעת. בהיר פי 570 מיליארד מהשמש ופי 20 בהיר יותר מכל הכוכבים בשביל החלב ביחד.

"אנו חייבים לשאול כיצד הדבר אפשרי" אומר שטאנק, "נדרשת המון אנרגיה כדי לזרוח בבהירות כזו, וכי האנרגיה צריכה לבוא מאיזשהו מקום".

"התשובה הכנה היא שבשלב זה איננו יודעים מה עשוי היה להיות מקור הכוח של ASASSN-15lh" אומר סובו דונג, החוקר הראשי במאמר בסיינס ופרופ' לאסטרונומיה באוניברסיטת בייג'ינג.

הוא הוסיף כי התגלית "עשויה להוביל לחשיבה חדשה ולתצפיות חדשות של סוג חדש של סופרנובות מאירות במיוחד.

טוד תומפסון, פרופ' לאסטרונומיה באוני' אוהיו מציע הסבר אפשרי. הסופרנובה עשויה להיות התפוצצות של סוג נדיר במיוחד של כוכב המכונה מגנטאר מילי שניה, כוכב דחוס המסתחרר במהירות ובעל שדה מגנטי חזק ביותר.

כדי להאיר בעוצמה כזו, היה צריך מגנטאר מסוים זה להסתובב סובב לפחות 1,000 פעמים בשניה, ולהמיר את כל האנרגיה הסיבובית לאור עם כמעט 100 אחוזים יעילות, הסביר תומפסון. זו תהיה הדוגמה הקיצונית ביותר למגנטר שהמדענים מאמינים שאפשריים מבחינה פיזית.

"בהתחשב באילוצים אלה," הוא אמר, "האם נוכל אי פעם לראות משהו זוהר יותר מזה? אם זה באמת הוא מגנטאר, אז התשובה היא בעצם לא."

טלסקופ החלל האבל יעזור ליישב את השאלה בהמשך השנה, בין שאר משום שהוא יאפשר לאסטרונומים לראות את הגלקסיה המארחת המקיפה את האובייקט. אם הצוות יגלה כי האובייקט נמצא במרכזה של גלקסיה גדולה, אז אולי זה לא מגנטר בכלל, והגז סביבו הוא לא עדות לסופרנובה, אלא תוצאר של פעילות גרעינית חריגה סביב חור שחור סופר-מסיבי. גם במקרה זה, אומרים החוקרים, מדובר במשהו שטרם נראה במרכז של גלקסיה כלשהי.

להודעה של החוקרים
למאמר המדעי

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

6 תגובות

 1. "זה נראה כאילו הטבע לקח את כל מה והביא אותו…"
  "נשדרשת המון אנרגיה…"
  "עשויה להוביל לחשיבה חדשה ולתץצפיות חשות של…"

 2. מה עם האסטרואיד שאמור להתקרב לכדור הארץ ב5 במרץ 2016 ?
  אין שום חדשות על זה ?
  ראיתי סימולציה של NASA שההתקרבות היא קריטית שתגיע לגובה של לווייני הTV
  בקוטר של 50 מטר פי 2 ממה שהתרסק ברוסיה ..

 3. השנה נוכל אולי לחזות לראשונה בסופרנובה שניתן לחזות מראש את הופעתה.

  האסטרונומים חוזים את ״חזרתה״ של הסופרנובה Refsdal בסביבות אפריל השנה, שעקב עידוש גרביטציוני האור ממנה עשה מסע נוסף של כמה שנים ולכן היא נצפתה כבר יותר מפעם אחת.

  http://gizmodo.com/this-is-how-we-know-a-supernova-is-coming-in-2016-1743763465

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן