סיקור מקיף

אדגר מיטשל, האסטרונאוט השישי שנחת על הירח מת בגיל 85

מיטשל נמנה על חברי צוות הקרקע שהצילו את משימת אפולו 11, הוא זה שהשתמש בסימולטור רכב הירח כדי לנסות אסטרטגיות להחזרת האסטרונאוטים הביתה

 האסטרונאוט אדגר מיטשל בתמונה רשמית של נאס"א על רקע סמליל משימת אפולו 14
האסטרונאוט אדגר מיטשל בתמונה רשמית של נאס”א על רקע סמליל משימת אפולו 14

האסטרונאוט אדגר מיטשל, טייס נחתת הירח של אפולו 14 מת ביום חמישי בווסט פאלם ביץ’ בפלורידה ערב יום השנה ה-45 לטיסה זו. בן 85 היה במותו.

מיטשל הצטרף למפקד אפולו 14 אלן שפרד, האמריקני הראשון בחלל, במודול הירח אנטרס, שנחת ב-5 בפברואר 1971 באיזור ההררי Fra Mauro. שפרד ומיטשל התבקשו לנסוע על אדמת הירח כדי להתקין מכשירים על הקרקע ולבצע ניסוי תקשורת, כמו גם לצלם את פני השטח של הירח ואם תתרחש תופעה כלשהי בחלל העמוק – לצלם גם אותה. זו היתה טיסתו היחידה של מיטשל.

מיטשל ושפרד גם קבעו שיא כמי ששהו את משך הזמן הארוך ביותר על הירח – 33 שעות. הם גם היו הראשונים לשדר צילומי טלוויזיה צבעוניים מפני השטח של הירח. מיטשל גם סייע לאסוף 46.3 ק”ג דגימות מאדמת הירח שחולקו לאחר מכן לצרכי ל-187 צוותי מדענים בארה”ב ו-14 במדינות אחרות.

“בשם משפחת נאס”א אני מבקש להביע את תנחומי למשפחה ולחברים של האסטרונאוט אדגר מיטשל.” אמר מנהל נאס:”א צ’ארלס בולדן. “כחבר צוות אפולו 14, אדגר היה אחד מ-12 האנשים שהלכו על הירח וסייעו לשנות את הדרך שבה אנו רואים את מקומנו ביקום.”

מיטשל נמשך אל הטיסה לחלל בעקבות קריאתו של הנשיא קנדי לשלוח אסטרונאוטים לירח. “אחרי שקנדי הודיע על תכנית הירח, זה כמו דוב שמטפס על ההר כדי לראות רחוק. אני חונכתי לכך מאז שנותי הראשונות וזה מה שאיפשר לי להמשיך” אמר מיטשל בראיון לתוכנית תעודית על ההסטוריה של נאס”א בשנת 1997.

“מבחינתי, השהות בחלל היתה שיאה של הווייתי, ומה אני יכול ללמוד מזה? מה זה אנו לומדים? זה חשוב, כי אני חושב שמה שאנחנו מנסים לעשות הוא לגלות את עצמנו ואת מקומנו ביקום , ואנחנו לא יודעים את התשובה. אנחנו עדיין מחפשים . ”

אדגר מיטשל נולד ב -17 בספטמבר 1930 בהרפורד, טקסס, אך גדל בארטזיה, ניו מקסיקו.. הוא סיים את לימודי התואר הראשון בתעשייה וניהול באוניברסיטת קרנגי מלון בשנת 1952 וכן למד לתואר שני נוסף באווירונאוטיקה בביה”ס של הצי האמריקני בשנת 1961 ושלוש לאחר מכן הוא השלים דוקטורט למדעי התעופה והחלל ב-MIT .

הוא נבחר לנאס”א בשנת 1966, שימש בצוות התמיכה למשימת אפולו 9 וכאסטרונאוט גיבוי לצוות אפולו 10. הוא היה זה שערך ניסויים בסימולטור רכב הירח במהלך טיסת אפולו 13, והוא זה שפיתח את הנהלים להבאת הצוות של החללית הפגועה הביתה.
מיטשל המתגורר במחוז פאלם ביץ ‘, פלורידה, מאז 1975. הוא הותיר אחריו שני בנים, ארבע בנות, ותשעה נכדים.

 

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן