סיקור מקיף

כשכדור הארץ מתחמם, גוברת הדאגה מפני שובן של מחלות קפואות

קיפאון העד המכסה אזורים גדולים בכדור הארץ הולך ומפשיר, ובתוך כך משתחררים לסביבה חיידקים שהיו לכודים בקיפאון עמוק

הפשרת אדמת קיפאון העד באלסקה. מקור: NPS Climate Change Response.
הפשרת אדמת קיפאון העד באלסקה. מקור: NPS Climate Change Response.

מאת שרה גודַרְזי, הכתבה מתפרסמת באישור סיינטיפיק אמריקן ישראל ורשת אורט ישראל 11.12.2016

בקיץ 2016 הרגו חיידקי גַּחֶלֶת (אַנְתְּרַקְס) ילד בן 12 באזור מרוחק בסיביר. לפחות עוד 20 איש, גם הם מאותו אזור בסיביר, חצי האי ימל, אובחנו כחולים במחלה הקטלנית לעתים, לאחר שכ-100 אנשים שנחשדו בהידבקות אושפזו. כמו כן, יותר מ-2,300 איילים בסביבה מתו מהידבקות בחיידק. מה הסיבה הסבירה לכך? הפשרת קיפאון העד: שכבות קרקע שהיו עד כה קפואות במשך כל ימות השנה. לדברי השלטונות הרוסיים, בתקופה האחרונה, לפני המקרים האחרונים, שחררה הפשרת קיפאון העד נבגים של החיידק בצילוס אנתרציס, מחולל הגחלת, אל מקורות המים ואל האדמות הסמוכות ומשם הגיעו החיידקים אל אספקת המזון. ההתפרצות הזאת היא הראשונה זה 75 שנה באזור.

במשך שנים חוקרים חוזים שאחת ההשפעות של ההתחממות הגלובלית עלולה להיות שחרור של כל מה שקפוא בשכבת קיפאון העד, כמו חיידקים קדמוניים, למשל. המדענים הזהירו שבין החיידקים האלה עלולים להימצא מחוללי מחלה שבני אדם לא יהיו מוכנים לקראתם, או לא יהיו מחוסנים נגדם. ועכשיו הם עדים למימוש ההשערה: חיידקים מידבקים צצים מן המקפיא.

אף שחיידקי גחלת מצויים באדמה באופן טבעי והתפרצויות שאינן קשורות לקיפאון העד מתרחשות מדי פעם, הפשרה נרחבת עלולה להגדיל את מספר האנשים שנחשפים לחיידקי גחלת. במאמר שפרסמו בוריס א’ רֶביץ’ ומרינה א’ פודולנָיָה ב-2011 בכתב העת Global Health Action הם חזו ש”מחוללי מחלות קטלניות מן המאות ה-18 וה–19 הלכודים באדמה הקפואה עלולים לשוב ולהתפרץ עם הפשרתה, בייחוד בקרבת בתי הקברות שבהם נטמנו קורבנות המגפות.”

שכבת קיפאון העד אכן מפשירה, והדבר מתרחש בקווי רוחב קרובים יותר לקטבים ובעומקים גדולים יותר מאשר אי פעם בעבר. בחלקים שונים בסיביר שכבת האדמה שמעל קיפאון העד עשויה להפשיר בכל קיץ עד לעומק של 50 סנטימטר. ואולם, בקיץ 2016 עבר על האזור גל חום והטמפרטורה נסקה ב-30-25 מעלות צלזיוס מעל לרגיל. ייתכן שהשינוי הרחיב או העמיק את ההפשרה ונִייד מיקרואורגניזמים שהיו תקועים באדמה הנוקשה. אף שמדענים טרם סיימו לחשֵב את העומק הסופי של ההפשרה האחרונה, הם משערים שהיא הגיעה לעומק שלא נראה כמעט מאה שנה. מחקר שהתפרסם בכתב העת סיינס ב-2013, קבע שככלל, הפשרת קרקע קפואת־עד עלולה להיות שכיחה יותר גם בטמפרטורות גבוהות רק במעט מן הממוצע העכשווי. גם גלי חום בקווי רוחב גבוהים יותר נעשים יותר ויותר תכופים.

התכולה שההפשרה עלולה לשחרר מן הקרקע הקפואה תלויה בעמידות של החיידקים לתנאי הסביבה. מיקרואורגניזמים רבים אינם יכולים לשרוד בקור קיצוני, בשעה שאחרים מצליחים לעמוד בתנאים כאלה שנים רבות. “חיידקי בצילוס אנתרציס הם ייחודיים בשל יכולתם ליצור נבגים,” אומר ג’אן-מישל קלברי, ראש המכון הים תיכוני למיקרוביולוגיה ופרופסור באוניברסיטת אקס-מרסיי בצרפת. “נבגים עמידים באופן יוצא דופן, כמו זרעים, ויכולים לשרוד יותר ממאה שנה.”

גם נגיפים מסוגלים לשרוד תקופות ארוכות. ב-2014 וב-2015, פרסמו קלברי ועמיתתו שנטל אברג’ל ממצאי מחקרים שבהם גילו החוקרים שני סוגי נגיפים בפיסת קרקע סיבירית קפואת־עד בת 30,000 שנה. הנגיפים, פיטווירוס סיבריקום ומוליווירוס סיבריקום, שמרו על יכולת ההדבקה שלהם. ואף על פי שהנגיפים מסוגלים להדביק אך ורק אמבות, עצם הגילוי הוא אות לכך שנגיפים המדביקים בני אדם – כמו נגיף האבעבועות השחורות ונגיף השפעת ספרדית – עלולים להישמר בקרקע הקפואה.

נגיפים המדביקים בני אדם עלולים להופיע אפילו מתקופות רחוקות יותר. לדוגמה, נגיפים שחיו בגופם או על עורם של בני האדם הראשונים שהתגוררו באזור הארקטי עשויים עדיין להיות קפואים באדמה. “יש רמזים לכך שהאדם הניאנדרטלי והאדם הדניסובי יכלו להתיישב בצפון סיביר ולחלות במחלות נגיפיות שונות, שכמה מהן ידועות לנו, כמו אבעבועות שחורות, ואחרות ייתכן שנעלמו,” אומר קלברי. “העובדה שיכולה להיות המשכיות בהדבקה מימי ההומינינים הקדמוניים ועד ימינו היא אפשרות מרתקת – אך גם מעוררת דאגה.”

ג’נט ג’נסון, חוקרת קיפאון־עד במעבדה הלאומית האמריקנית פסיפיק נורת’ווסט במדינת וושינגטון, אינה מודאגת מנגיפים קדמוניים. לדבריה, כמה ניסיונות שנערכו כדי למצוא את הגורמים המידבקים האלה בגוויות לא העלו דבר. אבל היא תומכת בהמשך המחקר לזיהוי המגוון הרחב של היצורים השוכנים בקרקעות הקפואות, ובהם כאלה העלולים לסכן את הבריאות. כדי להשיג את המטרה הזאת, ג’נסון ואחרים משתמשים בכלים מולקולריים מודרניים, כמו קביעת רצף דנ”א וניתוח של חלבונים, כדי לסווג את תכונותיהם של יצורים זעירים בלתי ידועים, שלעתים מתייחסים אליהם כאל חומר חיידקי אפל.

הסבירות והתדירות של התפרצויות דומות לזו שהייתה בסיביר תלויות בקצב השינוי האקלימי ובמהלכו. לדוגמה, ייתכן שעוד גל חום יחשוף את פגרי בעלי החיים שהודבקו בנגיף הגחלת, אומר רביץ’. “המצב בחצי האי ימל הראה שהסיכון בהתפשטות הגחלת הוא כבר סיכון ממשי,” הוא מוסיף.

למעשה, אין לדעת ואין לִצפות את התזמון ואת מידת האלימות של גורמים זיהומיים הקבורים בשכבות של קיפאון העד. לפיכך, חוקרים אומרים שהפשרתו אינה הדאגה הגדולה ביותר שלהם בכל הנוגע למחלות מידבקות והתחממות גלובלית. האיום המידי והוודאי לאנושות נובע מן ההתפשטות הגאוגרפית של אזורי ההדבקה של מחלות מידבקות ידועות (ושל נושאיהן, כמו יתושים) ככל שכדור הארץ מתחמם. “יש עכשיו מקרים של קדחת דנגי בחלקים הדרומיים של טקסס,” אומר ג’ורג’ ס’ סטיוארט, מחזיק הקתדרה על שם מק’קי לפתוגנזה חיידקית וראש המחלקה הפתוביולוגית ברפואת בעלי חיים באוניברסיטה של מיסורי. “ככל שהטמפרטורה מטפסת אנו מאתרים מקרי מלריה בקווי גובה גבוהים יותר ובקווי רוחב קרובים יותר לקטבים. והחיידק המחולל את מחלת הכולירה, ויבריו כולרה, מתרבה מהר יותר כשהטמפרטורות עולות.”

שלא כמו החיידקים הזומבים האורבים באדמות קרח העד, הידע על התפשטות מחלות מודרניות רב בהרבה ויש דרכים מוכחות לרסן אותן: מיפוי מגמות, חיסול אזורי התרבות של יתושים ושימוש בקוטלי חרקים. מובן שהורדה דרמטית של פליטת דלק מחצבי כדי להילחם בשינוי האקלים יכולה להילחם בשני האיומים – תחיית מחוללי מחלות קטלניות קדמוניים והתרחבות אזורי התפוצה של מחלות מידבקות – במכה אחת.

25 תגובות

 1. יואש
  הגב’ קארי אומרת חד-משמעית שיש שינויי אקלים. היא טוענת שהפתרונות אינם יעילים וצריך לחפש דרך אחרת. הטענה שלה היא שלא צפויה הקצנה מסוכנת במזג האוויר – אבל זו לא הסכנה.

  כדור-הארץ לא בסכנה, וגם לא החיים על כדור-הארץ. זה כולל גם את המין האנושי – שרדנו דברים יותר קשים. אבל, אוכלוסיה גדולה כן בסכנה, כולל האוכלוסיה של מדינות שלמות.

  הנזקים של ההתחממות גלויים לכל. ברור שיש אנשים שמעדיפים לחיות את החיים הטובים, ואחריהים המבול. חבל שאנשים כאלה מגיעים לעמדות כוח.

 2. ניסים היקר
  האם יכול להיות שהתכוונת למשהוא כזה
  STATEMENT TO THE COMMITTEE ON SCIENCE, SPACE AND TECHNOLOGY
  OF THE UNITED STATES HOUSE OF REPRESENTATIVES
  Hearing on
  Climate Science: Assumptions, Policy Implications and the
  Scientific Method

  March 2017

  Judith A. Curry
  Climate Forecast Applications Network
  Georgia Institute of Technology

  https://curryja.files.wordpress.com/2017/03/curry-house-science-testimony-mar-17.pdf

 3. אבי ״יקר״,
  עברית אמנם שפה קשה אבל :
  ״פונדמנטליסט״ פרושו בעברית יסודי ,
  יש הבדל בין ״לחסום״ או ״להשתיק״ לבין להגביל,
  ההגבלה נדרשת כדי למנוע הבלים ,
  יש הבדל בי ההבלים שאתה מפרסם לבין ״דעות שונות״ וזה הסף,
  למשל : ״כופר״ הוא מי שאינו מוסלמי ואילו האינקוויזיטורים
  עינו (לא השתיקו) יהודים ,
  קפיש ?

 4. ל”שומר הסף”
  כיוון שזה אתר שבו מותר להביע דעות באופן חופשי אין כאן “סף” ולכן אין לך על מה לשמור.
  הפניה שלך למנהל האתר שיחסום אותי זאת דוגמה ל”הוכחה מדעית”, שאתה בעצם פונדומנטליסט שלא סובל דעות שונות משלו ולכן מבקש עזרה מהאנקויזיטור שישתיק את הכופר.

 5. יואש
  יש לך איזה גיבוי להשמצה שלך? או שאתה סתם מקשקש כמו Safkan (שהוא גם שקרן עם תעודות)?

  ההתחממות אמיתית והסיבות ידועות. אני חושב שלהסתמך על פיסיקאי שמודה שהוא מבסס את דיעותיו על חצי יום חיפושים בגוגל זה קצת …. בעייתי.

 6. אפשר להרגע.

  דונלד טראמפ יסיים את ההתחממות הגלובלית על ידי מניעת תקציבים לפסאודומדענים עבור מחקרים שלהם על התחממות גלובלית עקב פליטת דו תחמוצת הפחמן. טראמפ מינה את בתו איוונקה לעשות בדיקה ראשונית על מצב המחקר ועל הכוחות הפוליטיים שמריצים את ההפחדות של התחממות גלובלית. סביר שאחר כך הוא יכנס וועדת מומחים (לא מומחים מכנסיית הההתחממות הגלובלית שנינעלו על תיאוריה מפוקפקת ולא מאפשרים דיון מדעי חופשי).

  קרוב לוודאי שהמומחים לא ימצאו הוכחות משכנעות לסכנות ההתחממות הגלובלית.

  כאשר יתקרב מועד של קיצוץ תקציבים לחוקרי ההתחממות הגלובלית הצעקות שלהם והאיומים בקטסטרופות יעלו לשיאים של כל הזמנים. מה מפחיד באמת את הפסאדומדענים ? לא שלום העולם , מפחיד אותם קיצוץ התקציבים שלהם. אבל זה לא יעזור, התקציבים יקוצצו וההחוקרים יאלצו לחפש תחומי מחקר חדשים.

  הנה לינק למה שחושב בעל פרס נובל לפיסיקה. הוא קורע לגזרים את כל הטיעונים המרכזיים של מפחידני ההתחממות הגלובלית. הוא מביא חומר למחשבה (שלא יכנס לראשים של מדענים בכנסיית ההתחממות הגלובלית, כי כמו דתיים פאנאטים אחרים הם לא יתנו לעובדות לקלקל להם את הדת).

  https://www.youtube.com/watch?v=SXxHfb66ZgM

 7. זה אולי טוב לתפוצת האתר (בעבור הפרסומות) אבל יש גבול עד כמה ניתן לאפשר ל״יודעי כל״ להפיץ הבלים, אחד כזה הוא אבי , הכל הוא יודע בכל נושא יש לו הבנה ודעה ובכל פעם הוא מוכן להגן על ההבלים שהוא כותב , לכן כל מי שמנסה להתווכח איתו מבזבז זמן ,
  אולי ראוי שהעורך יסביר ל״גאון הדור״ את מקומו ויגביל את תגובותיו…

 8. אבי
  ההבנה שלך במדע מאד מדאיגה, וזו אולי הסיבה לדיעות ההזויות שלך.
  במדע אין כלל מושג של הוכחה! יש רק עדויות (תצפיות). על סמך התצפיות מניחין היפותיזה, ואז מבצעים ניסויים להפרכת ההיפותיזה. אין פה שום פוליטיקה ושום רגשות.

  אני לא מבין – יש משהו מהנקודות שתיארתי שאינו נכון? אולי תפסיק כבר לדבר בססמאות??

 9. לניסים
  זאת בדיוק הבעיה יש “עדויות”, “תצפיות” ועל בסיסם בנו השערות – אבל אין הוכחות מדעיות.
  עדויות וממצאים אפשר להסביר בכל מיני אופנים , רק שכשמעורבים פוליטיקה אינטרסים רגשות… מסבירים את הממצאים רק בכוון אחד ומסתירים בקנאות את ההסברים האחרים ואז זה כבר דת ולא מדע.

 10. אבי
  יש עדויות לכך שהאקלים מתחמם, למרות שהיינו אמורים להיות בתקופת התקררות.

  יש עדויות רבות מאד לכך שההתחממות גורמת לנזק בלתי הפיך.

  יש הוכחות לכך שפד”ח גורם להתחממות.

  יש הוכחות לכך שריכוז הפד”ח עולה בהתמדה.

  יש הוכחות לכך שהפד”ח באטמוספירה הוא תוצאה של דלקים פוסיליים.

  כ,בר קנית שטחים באנטרקטיקה? 🙂

 11. רק שיהיה ברור אני לא חושב שמתנגדי התאוריה צודקים או שאין דבר כזה התחממות גלובלית.
  רק שאין מספיק הוכחות ומותר לחשוב אחרת, שיש יותר מידי פוליטיקה ושטיפות מוח שמזניחים נושאים יותר חשובים באיכות הסביבה , ונבואות אפוקליפסה מוגזמות שאין הלם מקום.
  ובקשר לנבואות אפוקליפסה נזכרתי במאמר של אבי בילזובסקי בנושא – בעתיד אולי יהיה אפשר להוסיף את הנבואות על ההתחממות הגלובלית למאמר הזה.

  https://www.hayadan.org.il/previeous-end-of-the-world-201212

 12. ל א
  במדע צריך הוכחות מדעיות.
  לכל מה שכתבת אין שום הוכחה מדעית. (יש רק תאוריות והחלטות פוליטיות)
  הדבר היחיד שהוכח ובקושי רב זה שיש התחממות .
  אבל התחממויות גלובליות היו גם בעבר בכדור הארץ יש עידן קרח ואחרי זה התחממות באופן מחזורי מליארדי שנים.
  אין הוכחה שזה בגלל האדם ואין הוכחה בכלל שיש אפקט חממה בגלל ה CO2 שהאדם מיצר, ואין הוכחה שזה לא חלק ממחזוריות שלא תלויה באדם, אין ידע על מה יהיה בהמשך אם המגמה תימשך או תעצר או תתהפך … הכל רק תאוריות .

 13. אבי
  אתה מדבר שטויות וקשה להחליט מאיפה לנסות להתחיל לענות.
  האיזון בכדור הארץ נוצר במשך המון המון שנים.
  השינויים שהאדם מבצע הם מהירים מאוד ומערערים את האיזון הזה. בסופו של דבר יהיה איזון חדש אבל אין סיבה לחשוב שהוא יתאים למחיה של בני אדם דווקא. מין הסתם ימצא יצור שיסגסג בתנאים החדשים שייוצרו אבל כנראה שהזה לא יהיה אנחנו

 14. כבר שמעתי הרבה נבואות אפוקליפטיות כאלה בחיי מנבואות נוסטרדמוס ועד באג 2000 .
  העולם היה צריך לההרס כבר כמה פעמים מאז שנולדתי.
  בנתיים רק יודעים שיש התחממות גלובלית (גם בעבר היו התחממויות והתקררויות גלובליות), ומדובר על עליה של אולי עשירית מעלה פלוס מינוס בעשר שנים .
  לא הוכח שזה בגלל אפקט החממה, לא הוכח שאפקט החממה הזה אם הוא הגורם להתחממות הוא בגלל הפד”ח, ולא הוכח שהפד”ח שאולי גורם לאפקט הזה זה הפד”ח שמיוצר ע”י האדם.
  והתפלת מים אפשר לבצע באנרגיה חלופית זה רק עניין של כסף והחלטה.

 15. אבי
  תבין – כדור הארץ לא נמצא בשום סכנה. ואתה ידוע מה – גם החיים על כדור הארץ לא בשום סכנה. מי שכן בסכנה זה הילדים שלנו. בישראל מתפילים מים, וזה מייצר הרבה פד”ח. אז בעוד כמה עשורים, לא רק שנהיה במחסור מים – גם לא נוכל להתפיל!

 16. גם איסלנד נמתחת במפה. במפות הוא נראה יותר גדול מאוסטרליה אפילו.

 17. כתבתי שגם איסלנד ואלסקה ועוד אזורים יתחממו קצת זה יהיה לטובה, חוץ מזה מה יקרה לאזור המשווני שיתרחב , אולי אזורים בעולם שהיום מדבריים יהפכו לגשומים….מישהו חשב על זה ?, או שאסור לדבר על זה.
  מכיוון שמדובר על התחממות מאד הדרגתית של עשיריות של מעלות במשך עשר שנים יש לאנושות מספיק זמן ומספיק אמצעים להסתגל לשינויים הלאה. כדור הארץ עבר עידנים של התחממות גלובלית והתקררות גלובלית, והחיים הסתגלו , אין לי ספק שהנבואות האפוקליפטיות קצת (הרבה) מוגזמות .
  אבל מכיוון שהנושא הגיע להחלטות או”ם והפך לנושא פוליטי, וההטפה ושטיפת המוח הבלתי נלאית בכל ערוצי התקשורת כבר גרמה לזה להפוך מנושא מדעי לקונצנזוס פופוליסטי, וכמעט דת חדשה, ומעורבים כאן הרבה כסף והרבה כבוד ועכשיו עם עליית טראמפ לשלטון ושינוי המדיניות בארצות הברית, זה כבר מלחמה בין שמאל פוליטי לימין פוליטי…
  אז ממש כבר לא משנה מה האמת , אי אפשר כבר לדון בנושא הזה בלי אמוציות, או שאתה איתנו בשמאל הפוליטיקלי קורקטי או שאתה נגדנו “ימני קיצוני”. פשוט דת פונדמנטליסטית .

 18. אנטרקטיקה היא המקום הכי קר על הכדור.
  אז אם היא תהפוך לראויה למגורים אפשר להסיק שרוב שאר הכדור לא יהיה ראוי למגורים. לפי מה שאני יודע אפילו התרחישים הכי פסימים לא מדברים על התחממות שתעלה את הטמפרטורה עד שאנטרטיקה תגיע למצב הזה.
  חוץ מזה אנטרקטיקה לא כל כך גדולה.
  יש לי הרגשה שאתה כמו הרבה אנשים חושב שאנטרטיקה יותר גדולה ממה שהיא בגלל איך שמפות של העולם מצויירות. בגלל שמציירים כדור בצורה שטוחה הקצבות מתעוותים ונראה שאנטרטיקה גדולה כמו שאר היבשות.

 19. אבי
  בסרט “סופרמן” המקורי (1978) – לקס לות’ר קונה את כל רצועת היבשת שממזרח לשבר סאן-אנדריאס בקליפורניה וגורם לפיצוץ אטומי שגורם לרעידת אדמה – כוונתו היא, שכל רצועת האדמה שממערב לשבר יפול לים והוא יהיה הבעלים החדשים של קו החוף שנוצר.

  אז אני מציע לך ללכת ולקנות שטחים חקלאיים באנטרקטיקה – אולי גם אתה תתעשר? ממילא – לא אכפת לך מכל מה שימות בדרך……

 20. מעניין ריבוי הנבואות האפוקליפטיות עקב ההתחממות הגלובלית.
  יותר מעניין אם יש מישהו שמסוגל להתכל העל חצי הכוס המלאה, ולמצוא גם יתרונות בהתחממות הגלובלית, (שהיא כנראה בלתי נמנעת) למשל – העובדה שהפשרת הקטבים תביא לאפשרות של ישוב יבשת אנטארקטיקה ואזורים קרים של צפון קנדה אלסקה אסילנד… שכיום כמעט נטושים מאדם, או לפריצת מעברים ימיים חדשים באזורים הארקטיים שיקלו על התחבורה הימית…

 21. יותר מפחידים אלה דווקא חיידקים מזנים חדשים שפיתחו עמידות לאנטיביוטיקה , ונגיפים חדשים שהתגברו על מערכת החיסון האנושית עם האבולוציה.
  חיידקים מהעבר הרבה פחות מסוכנים כי הם לא עמידים לאנטיביוטיקה הפשוטה ביותר אפילו לא לתכשירי גופרית או לפניצילין .
  גם נגיפים – ככל שהם עתיקים יותר יותר סביר שהאדם המודרני מחוסן נגדם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן