סיקור מקיף

הושלם ניסוי באלסקה: טילי חץ 3 יירטו כמה מטרות מחוץ לאטמוספירה

הניסוי תוכנן לדמות איום מורכב. כך נמסר ממינהלת "חומה" במפא"ת והסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים (MDA) * משה פתאל, ראש מינהלת חומה אמר בתדרוך עיתונאים כי לא נוצרה פסולת חלל אלא אבק בלבד

פגיעת טיל החץ במטרה בחלל בניסוי שהתקיים באלסקה. צילום: באדיבות דוברות משרד הבטחון
פגיעת טיל החץ במטרה בחלל בניסוי שהתקיים באלסקה. צילום: באדיבות דוברות משרד הבטחון

מנהלת 'חומה' במפא"ת (המינהל למחקר, פיתוח אמל"ח ותשתית טכנולוגית) שבמשרד הביטחון, יחד עם הסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים (MDA) השלימו אתמול (28.7.19), באלסקה שבארה"ב, סדרת ניסויים מוצלחת במערכת הנשק "חץ 3". הסדרה בוצעה בהובלת משרד הביטחון והתעשייה האווירית (מל"מ). בהניסוי נטלו חלק חיל האוויר הישראלי ורוב התעשיות הביטחוניות, בהובלה מלאה של התעשייה האווירית ובשיתוף חברות רפאל אלביט ותומר והוא התקיים באי קודיאק שבאלסקה.

הקבלן הראשי לפיתוח מערכת הנשק ומיירטי ה"חץ" הינו התעשייה האווירית. חברת אלישרא מבית 'אלביט מערכות' פיתחה את מערכת ניהול הירי. בואינג Boeing)), 'תומר' ו'רפאל' הינן קבלניות משנה עיקריות לפיתוח וייצור מיירט "חץ 3". חברת רפאל אחראית על פיתוח טיל המטרה ממשפחת האנקורים ועל חלקים נוספים במערכת הנשק.

על המבצע המורכב לשינוע מערכת "חץ 3" לאלסקה, אחראיות יחידת הממונה על השינוע במינהל הרכש (מנה"ר) של משרד הביטחון והממונה על הביטחון במערכת הביטחון (מלמ"ב), בסיוע משלחת הרכש של משהב"ט בניו יורק (מש"ן).

מערכת הנשק "חץ" הינה מרכיב מרכזי במערך ההגנה הרב שכבתית, שאת פיתוחו מוביל משרד הביטחון באמצעות מינהלת "חומה" שבמפא"ת. מערך ההגנה הרב שכבתית מבוסס על ארבע שכבות הגנה מבצעיות: מערכת "כיפת ברזל", מערכת "שרביט קסמים", מערכת "חץ 2" ו"חץ 3". הצלחת סדרת הניסויים מהווה אבן דרך חשובה ביכולת המבצעית של מדינת ישראל להגן על עצמה כנגד איומים קיימים ועתידיים בזירה.

מערכת הנשק "חץ 3" מיועדת ליירוט טילים בליסטיים מחוץ לאטמוספירה. סדרת הניסויים הדגימה בהצלחה מלאה יכולת יירוט (Hit-to-kill) של מטרות בגובה רב מחוץ לאטמוספירה. במהלך הסדרה נעשה שימוש במכ"מ אמריקני AN\TPY2, הודגמה והוכחה בהצלחה יכולת קישוריות מבצעית בין המערכות. סיבת קיום הניסוי באלסקה- בחינה של יכולות המערכת שאינה ניתנת לביצוע בישראל.

משה פתאל, ראש מנהלת "חומה" במפא"ת, משרד הביטחון: "למעלה מ-10 שנות פיתוח רצופות אתגרים הביאו אותנו לרגע הזה, שבו מערכת הנשק "חץ 3" מבצעת סדרת ניסויים, במהלכם מיירט "חץ 3" משלים יירוט מלא של טיל מטרה. מדובר בהישג מבצעי וטכנולוגי בלתי רגיל למדינת ישראל, שלו שותפים אלפי עובדים, קצינים ומהנדסים במשרד הביטחון, התעשיות הביטחוניות, חיל האוויר הישראלי ושותפינו בארה"ב. העובדה שהניסוי התקיים באלסקה, עשרות אלפי ק"מ ממדינת ישראל, היא עוד הישג חסר תקדים שמעיד על בשלותה של מערכת "חץ 3" לעמוד בהצלחה מול כל איום. מדובר בפעילות משותפת, מרשימה וייחודית, של ממשלות ארה"ב וישראל, המדגישה את שיתוף הפעולה ההדוק והאסטרטגי בין המדינות בתחום ההגנה מטילים."

בשיחת ועידה עם עיתונאים אמר פתאל: " זו עבודה של שלוש שנים מהיום שהבנו שיש לנו קושי לקיים ניסוי בישראל בגלל בעיות בטיחות. הלכנו לקונגרס האמריקני לבקש סיוע כדי לממן את האירוע הזה ובתמיכה גדולה מאוד גם של הקונגרס וגם של הממשל, השגנו את התקציב, עשינו בדיקת היתכנות, עשינו את כל ההכנות בארץ, כולל הניסוי המוצלח האחרון של חץ 3 בינואר 2019, כדי להגיע לכאן ובמשך 11 שבועות מהרגע שהגענו עד לפיינל של ה-10 ימים האחרונים, שבהם הצלחנו לקיים שלושה ניסויים כל כך מורכבים. "

בתשובה לשאלה איזה מכ"ם המפעילו האמריקנים והאם טיל המטרה שוגר על ידי מטוס חיל האוויר או מהקרקע? האם טיל המטרה דימה טיל עם ראשי חץ מתפצלים, ענה פתאל: "מדובר במכ"ם אמריקני קרקעי. הוא פרוס לא רק בארה"ב אלא גם ברחבי העולם והוא שימש אותנו בקישוריות מלאה. זו הפעם הראשונה שבוצע כאן ניסוי יירוט שכזה. המכ"ם הזה ישרת את ישראל גם כשנותקף. זה מכ"ם שאמור גם לשרת אותנו בעת הצורך. טיל המטרה שוגר ממטוס חיל האוויר ואני רוצה להדגיש את העבודה היפה שאנשי חיל האוויר עשו כדי לתמוך בניסוי הזה, כמו שהם עוזרים לנו בניסויים בארץ, טיל המטרה שוגר על ידי צוות שלנו ממטוס שלנו ומטרה ממשפחת האנקורים שלנו. הוא דימה רש"ק בהתאם לאיום המתפתח במדינת ישראל. כמובן שאי אפשר להרחיב מעבר לזה. אנחנו גם לא רוצים שהאויבים שלנו יידעו בדיוק מול מה עשינו את הניסויים האלה, אבל בהחלט הוא דימה את האיומים העתידיים על מדינת ישראל."

שיגור טיל חץ 3 במהלך ניסוי שהתקיים באלסקה. צילום: באדיבות דוברות משרד הבטחון
שיגור טיל חץ 3 במהלך ניסוי שהתקיים באלסקה. צילום: באדיבות דוברות משרד הבטחון


ש: מה היה הטווח והגובה?

פתאל: "הגבהים הכי ארוכים שנמדדו אי פעם במערכת החץ. הניסוי היה באלסקה באי קודיאק באתר ניסוי שמשמש לשיגורי לוויינים וכדומה ואנחנו קיימנו את הניסוי באתר הזה."

ש: כמה עלתה המערכת והפיתוח?

פתאל: "אנחנו לא מדברים על מחירים ועל עלויות. לשמחתנו הרבה מאז סוף שנות ה-80 הממשל האמריקני תומך בנו ביד נדיבה, בכל הפיתוח, בכל הייצור של מערכת הנשק חץ. כמו שהוא עושה גם בשרביט קסמים וכמו שהוא מסייע לנו מאוד בייצור של כיפת ברזל . יש לנו תודה עמוקה לממשל האמריקני. אנחנו משתדלים לא לדבר על מחירים ועלויות."

ש: אפשר להתייחס לסדרת הניסויים האחרונה של האיראניים, האם משפיע על החץ 3?
פתאל: "אנחנו מקדימים אותם בכמה צעדים. אנחנו בודקים את המערכת לגבי תכניות עתידיות שלהם."

ש: האם הגובה של היירוטים מאפשר מכה שניה ושלישית?

פתאל: "חץ 3 מאפשר אחרי ירי ראשון לבדוק את עצמנו ולהספיק לשגר עוד שכבה של חץ 3 או חץ 2, או שכבות נמוכות יותר. היתרון הגדול שאתה מיירט מאוד מאוד גבוה ורחוק, יש לך מספיק זמן להוציא עוד שכבה ועוד מיירט ולהגדיל את הסיכויים למעשה לפגוע."

ראש מנהלת חומה במפא"ת שבמשהב"ט משה פתאל, השגריר רון דרמר, ארין דייויס ראש תכנית ההגנה מטילים המשותפת לארה"ב וישראל, ראש מפא"ת ד"ר דניאל גולד ונספח צה"ל בארה"ב אלוף מיקי אדלשטיין. צילום: באדיבות דוברות משרד הבטחון
ראש מנהלת חומה במפא"ת שבמשהב"ט משה פתאל, השגריר רון דרמר, ארין דייויס ראש תכנית ההגנה מטילים המשותפת לארה"ב וישראל, ראש מפא"ת ד"ר דניאל גולד ונספח צה"ל בארה"ב אלוף מיקי אדלשטיין. צילום: באדיבות דוברות משרד הבטחון

בועז לוי, סמנכ"ל התעשייה האווירית, מנהל חטיבת מערכות, טילים וחלל: "התעשייה האווירית גאה להוביל את פיתוחה של מערכת הנשק "חץ 3" לביטחון מדינת ישראל, יחד עם כלל התעשייה הביטחונית בארץ, משרד הביטחון, צה"ל והשותפים בארצות הברית. לאחר תקופת היערכות ארוכה השלמנו בהצלחה סדרת ניסויים מהמורכבות שערכה מדינת ישראל אי פעם מחוץ לגבולותיה, הרחק מביתנו, באלסקה הוצאנו לפועל ניסוי יירוט רב- מערכתי מוצלח ביותר, תוך התגברות על אתגרים הנדסיים רבים."

גם לוי השתתף בתדרוך העיתונאים והוסיף: "תהליך ההכנה לניסוי מורכב שכזה לוקח זמן רב מאוד ואנחנו עמדנו בו על פי התכנית שלנו שמשותפת עם האמריקנים, עמדנו בכל יעד שלו, כאשר אנשי התעשייה האווירית ושאר התעשיות הגיעו לכאן, בנו את המתקנים, הרכיבו כאן את הטילים, הכינו את המערכות לניסוי עצמו. ברגע הניסוי בחדר הפיקוד שנבנה במיוחד לטובת הניסוי הזה, אפשר היה לחתוך את האוויר בסכין ממש, כל אחד מהמשתתפים בניסוי ידע את מקומו, גם המפעילים המבצעיים, גם המהנדסים שליוו את הניסוי הזה וגם מהנדסי המערכת וראשי הפרויקטים. כל אחד עמד מוכן למשימה. הטיל יצא אל על, טס לכיוון המטרה, רכש אותה בעזרת החיישנים העצמאיים שלו והשמיד אותה ברזל בברזל. אנחנו היום גאים מאוד לעמוד אחרי סדרת הניסויים ולהגיד: הבאנו שכבת הגנה נוספת למדינת ישראל שהיא בדוקה ומוכחת, שכבת הגנה שמאפשרת לתושבים במדינת ישראל לישון בשקט בלילה. השכבה הזאת מצטרפת לעוד 3 שכבות אחרות, גם חץ 2, גם שרביט קסמים וגם כיפת ברזל. ביחד זה נותן את ההגנה הראויה לתושבי מדינת ישראל."

ש: מה ההבדל בין הניסוי הזה לקודם שגם היה מוצלח ב"חץ 3"?
התעשייה האווירית מציגה מגוון פתרונות כמענה הטכנולוגי ומבצעי לאיומים הבליסטיים על מדינת ישראל
לוי: אנחנו עושים ניסויים במערכת חץ, כשכל ניסוי בודק עוד ועוד יכולות. בניסוי הקודם בדקנו את יכולת המערכת לעבוד בתצורה אחודה, כולל המכ"ם שלנו הישראלי. בניסוי הזה בדקנו תרחישים מורכבים יותר, בדקנו תהליכים שאפשר לעשות רק מחוץ לאטמוספירה בגובה רב, ללא מגבלות בטיחות מחוץ לאטמוספירה. והשתמשנו במוד הקישוריות של המערכת והתחברנו וקיבלנו נתונים מהמכ"ם האמריקני שציין ראש מנהלת חומה. התהליכים מבצעיים לחלוטין, המערכת הייתה בתצורתה המבצעית, פעלה באופן מלא לפי התהליכים המבצעיים.

לדברי לוי, המערכת יודעת להתמודד עם מספר רב מאוד של איומים, לגלות לעקוב לזהות לסווג ולהחליט מי הם. יש סיווג שלהם, בניית תכנית הגנה, כל יירוט מקבל את הנקודה שבה אנחנו רוצים ליירט וברגע המתאים יוצא אליו מיירט, כל אחד טס לכיוון המטרה ומיירט אותה.

אדמירל ג'ון הייל, ראש סוכנות ההגנה האמריקנית מפני טילים (MDA): "סדרת הניסויים המוצלחת הזו מהווה אבן דרך משמעותית בפיתוחה של מערכת הנשק חץ. ההצלחה הייחודית באלסקה מוכיחה ביטחון ביכולותיה העתידיות של ישראל להביס את האיומים המתפתחים בזירה. ברכותיי למינהלת "חומה", צוות ה-MDA האמריקני שלנו ושותפינו בתעשיות. אנו מחויבים לעזור למדינת ישראל בשדרוג יכולותיה הלאומיות, בהגנה מפני טילים, במטרה להגן על עצמה ועל הכוחות האמריקנים הפרוסים באזור, מפני האיומים המתגברים."

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

6 תגובות

 1. "מדובר בצורך קיומי, באנשים משכילים, ובכסף אמריקאי."

  האמנם ?

  צורך קיומי == חמצן ? נשמה ? … את השאר תחקור לבד.
  ו האם אתה יכול לשער מה כוחה של תפילה ?

 2. שווה לפתח את תעשיית החלל לכדי תעשיית מלחמה. לפחות ככה נוכל להעביר את כל משחקי האגו הגבריים הרחק מכדור הארץ שם לאף אחד לא אכפת מקצת פיצוצים וקרינה.

  עתידות: בעוד מאה שנים לא יהיה צורך בסימולטורים של משחקי מלחמה. אנשים ישלמו עבור זמן שימוש במגרש משחקים מרוחק בחלל בו יוכלו להפציץ ולהרוס כאוות נפשם.

 3. ל"יהודי", מה אתה מכניס פה דת?
  מדובר בצורך קיומי, באנשים משכילים, ובכסף אמריקאי.
  את כל משפטי היהדות שלך תשמור לתפילות פרטיות שלך בבית כנסת.

 4. כאמור , הנשק הנצחי של עם ישראל,, האם לערער?
  רק עם ישראל, שסבל רדיפות וגזרות, שמדות והריגות, החזיק מעמד ושמר על יחודו בכוח תורתו הנצחית, עד ששום אומה ולשון לא יכלו לו.
  זהו סוד יחודו של עם ה', הדבוק בתורת ה', אשר כל כלי יוצר עליך לא יוצלח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן