סיקור מקיף

ניסוי מוצלח לטיל חץ 3 ביירוט מטרה מחוץ לאטמוספירה

מנהלת 'חומה' במשרד הביטחון, וה-MDA האמריקני השלימו בהצלחה ניסוי יירוט ראשון של מיירט חץ 3 שנועד ליירט טילים בליסטיים מחוץ לאטמוספירה. הניסוי בוצע ממרכז הארץ בהובלת התעשיה האווירית ובהשתתפות חיל האוויר

ניסוי מוצלח במערכת חץ 3 פברואר 2013. באדיבות התעשיה האווירית ודוברות משרד הבטחון
ניסוי מוצלח במערכת חץ 3 פברואר 2013. באדיבות התעשיה האווירית ודוברות משרד הבטחון. תמונת ארכיון

 

מנהלת 'חומה' במפא"ת (המינהל למחקר, פיתוח אמל"ח ותשתית טכנולוגית) שבמשרד הביטחון, יחד עם הסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים (MDAׂׂׂ) ביצעו הבוקר ניסוי יירוט מוצלח ראשון של מיירט 'חץ 3', טיל חדשני המיועד ליירוט טילים בליסטיים מחוץ לאטמוספירה. הניסוי בוצע משדה הניסויים במרכז הארץ, בהובלת התעשייה האווירית ובהשתתפות חיל האוויר.

לאחר שיגור המטרה גילה אותה מערך המכ"מים של מערכת החץ, העביר את נתוניה אל מרכז ניהול הירי, אשר ניתח אותה וביצע תכנון מלא ליירטה. עם השלמת התכנון שוגר מיירט 'חץ 3' לעבר המטרה.
מיירט 'חץ 3' ביצע את כל שלבי הטיסה על פי התכנון, והשמיד את המטרה. היירוט עצמו התבצע בחלל.
בשל שיקולי בטיחות הנובעים מיירוט טיל בגובה רב, נעשה בניסוי זה שימוש במטרה דלת רסיסים, שנישאה על גבי טיל מטרה ממשפחת האנקורים.

בניסוי השתתפו נציגי ה-MDA האמריקני והתעשיות המעורבות בפיתוח מערכת הנשק. הקבלן הראשי לפיתוח מערכת הנשק ומיירטי ה"חץ" הינו מפעל מל"מ של התעשייה האווירית, אשר פועל בשיתוף חברת אלתא- חטיבה וחברת בת של התעשייה האווירית, האחראית על מערך הגילוי המכ"מי. חברת אלישרא מבית אלביט מערכות פיתחה את מערכת ניהול הירי וחברת רפאל פיתחה את טיל המטרה. חברת בואינג (Boeingׂׂׂ (שותפה לתע"א/מל"מ בפיתוח וייצור חץ 3.

 

מערכת חץ הינה מרכיב מרכזי במערך ההגנה הרב שכבתית, שאת פיתוחו מוביל משרד הביטחון באמצעות מפא"ת/ מנהלת "חומה". מערך ההגנה הרב שכבתית מתבסס על 4 שכבות הגנה: מערכת 'כיפת ברזל' (מבצעית), מערכת 'שרביט קסמים' (בשלבים סופיים לפני פריסה מבצעית),מערכת 'חץ 2' (מבצעית) ומיירט "חץ 3" (בפיתוח). הצלחת הניסוי מהווה אבן דרך חשובה ביכולת המבצעית של מדינת ישראל להגן על עצמה כנגד איומים קיימים ועתידיים בזירה. יודגש כי מדובר בניסוי נוסף ומתוכנן בתהליך הפיתוח.
בעתיד צפויים ניסויי יירוט נוספים עם מיירט "חץ 3" המהווה את שכבת ההגנה העליונה למדינת ישראל, עד להפיכתה למבצעית.

 

 

 

שיגור מוצלח שנועד לבדוק את מערכות היירוט בטיל חץ 3 – ינואר 2014

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

12 תגובות

 1. תגובה ל "מ" -זה בדיוק מה שאמרו על כחפת ברזל
  בינתיים חייהם של מאות ישראלים ניצלו תודות לכיפת ברזל. כנ"ל מערכת לנטרול טילי נט
  מזל שלתעשייה הבטחונית יש קצת יותר חזון מ לך.

 2. נוסטרדמוס,

  הבנתי למה התכוונת, אבל מה לעשות שאנחנו עדיין לא מעצמה כמו המדינות שציינת, וגם הן משקיעות במערכות הגנה.

 3. נוסטרדמוס,

  איך הגעת לרוסיה, ארה"ב, סין, צרפת ובריטניה ?

  חשבתי שזה ברור שאני מדבר על האוייבות שלנו, מדינות ערב שצוברות כמויות אדירות של טילי קרקע קרקע ורקטות מכל הסוגים. אני שומע כאן תלונות על כך שלא צריך לפתח מערכות הגנה נגד הטילים האלה ושזה סתם בזבוז של כסף.

  אז אולי צריך להפסיק את הפיתוח הזה ולאפשר למדינות ערב להפוך אותנו בזמן מלחמה לאיי חורבות ?

  ההשקעה הגדולה שלנו בפיתוח מערכות הגנה כאלו מראה על הכל חוץ משאננות. כמובן שבנוסף לפיתוח הזה חייבים להשקיע גם במערכות תוקפות, אך זה חייב להיות במקביל, מטוסי הקרב לא יוכלו לצאת לתקוף אם הבסיס שלהם יטווח ויושמד ע״י טילים, לא יהיה לנו אורך רוח אם בזמן מלחמה אלפי טילים יפלו על ערי ישראל.

  פיתוח מערכות הגנה זה לא בזבוז של כסף, זו חובה ואני לא מבין איך מישהו יכול לחשוב אחרת.

 4. "אין שום אמון במערכת הזו. פעם היא מצליחה ,ועשרים פעם היא מחטיאה את המטרה, סתם בזבוז גדול של כסף."

  זכור לי שדברים זהים נאמרו על מערכת כיפת ברזל. לאחרונה כבר לא זכור לי שמתלוננים עליה כך יותר.

 5. קורא באתר, איזו מדינה תעיז לתקוף צבאית את רוסיה? או ארה"ב,סין,צרפת,בריטניה….תהרהר טוב בתשובה מדוע…
  באיזו עוד מדינה קיימים ארגוני שטנה בוגדניים כאלה? באיזו עוד מדינה,הנשיא תוקף בגלוי את ממשלתה בפני העולם ומשת"פ של אותם הארגונים?
  ולא אמרתי לא לעשות אבל לא להיות שאנן כמו עם קו בר לב.

 6. נוסטרדמוס,

  כל דבר אפשר לעקוף, וגם מטוסים וטילים תוקפים אפשר לנטרל, אז אולי פשוט נשב רגל על רגל ולא נפתח שום דבר, נחכה למלחמה ויהיה מה שיהיה.

 7. מ ,צודק, אין בעיה לעקוף גם מערכת מושלמת בעזרת כמות… וגם נגד סכין ואבן והקרן לישראל חדשה אין פתרון דומה. וגם כל עיר עם חומה וביצורים תמיד נכבשה (קוו בר לב). בקיצור ללא הרתעה, התקפה, ותגובה משוגעת ובלתי פרופורציונאלית (פוטין סטייל). המדינה תחוסל בעזרת התשה טרוריסטית וקשירת ידי ישראל ע"י ארגוני בוגדים ובג"ץ. שזאת התוכנית של חמינאי בספרו ובפרקטיקה בחודשים האחרונים.

 8. אין שום אמון במערכת הזו. פעם היא מצליחה ,ועשרים פעם היא מחטיאה את המטרה, סתם בזבוז גדול של כסף.

 9. לגבי עניין ה"חלל". העניין העיקרי הוא לפגוע במטרה לפני שהיא מתפרקת בכניסה לאטמוספרה. החץ 3 מנהג בעזרת דחף וקטורי (לא רואים בצילום כנפונים) ולכן ברור שהוא יכול לנהג בחלל או בגבהים שיש בהם אטמוספרה זעומה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן