סיקור מקיף

הצלחה למערכת שרביט קסמים – המיועדת ליירט מטחי טילים

משרד הביטחון הודיע על השלמת סדרת ניסויי יירוט מוצלחים במערכת ההגנה האווירית "שרביט קסמים", המיועדת להגנה ממגוון טילים. שר הביטחון משה יעלון: "נדבך נוסף ביכולת לספק הגנה"

שיגור מיירט שרביט קסמים, דצמבר 2015. צילום: מינהלת חומה של משרד הבטחון
שיגור מיירט שרביט קסמים, דצמבר 2015. צילום: מינהלת חומה של משרד הבטחון

משרד הביטחון הודיע אתמול (שני) על השלמת סדרת ניסויי יירוט מוצלחים במערכת ההגנה האווירית "שרביט קסמים", המיועדת להגנה ממגוון טילים, רקטות כבדות ומזל"טים, בשכבת הגנה שבין כיפת ברזל למערכת החץ.

סדרת הניסויים הסתיימה הבוקר בשדה הניסויים שדמה בדרום, לקראת מסירת המערכת לחיל האוויר בארבעת החודשים הקרובים והכרזתה כמבצעית בשנה הקרובה.

המערכת תתבסס על ארבע סוללות, כשבשלב הראשון חיל האוויר יקבל שתי סוללות. המערכת תוכל לפעול באופן נייח כמו מערכת החץ או באופן נייד כמו כיפת ברזל. במערכת הביטחון ציינו כי המערכת מסוגלת לזהות וליירט טילי מטרה עם ראשי קרב עד מאות ק"ג של חומר נפץ בכל טיל.

 

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון התייחס להצלחת הניסויים במערכת ואמר כי "הניסוי המוצלח הבוקר במערכת 'שרביט קסמים' מהווה נדבך נוסף ביכולת של מערכת הביטחון לספק הגנה למדינת ישראל, אזרחיה ומתקניה האסטרטגיים. פיתוח המערכת הוא הישג עצום של התעשיות הביטחוניות בישראל, במקרה הזה בהובלת 'רפאל' ותוך שיתוף פעולה עם התעשייה האווירית וחברת 'אלביט מערכות', כמו גם של אנשי מפא"ת ומנהלת חומה במשרד הביטחון, וחיל האוויר הישראלי. זו הוכחה נוספת ליכולות המרשימות ולמחויבות העצומה של המפתחים, המהנדסים, הטכנאים ושאר העוסקים במלאכה. הם ראויים לכל שבח והערכה מצד אזרחי ישראל.

"המציאות הביטחונית סביבנו מחייבת את ישראל להחזיק ביכולות התקפיות והגנתיות מהמעלה הראשונה. לצד היכולת להגיע לאויבינו בכל עת ובכל מקום, לאורך הגבולות ואף הרחק מהם, בזכות מודיעין מעולה ויכולת התקפית מתוחכמת ורבת עוצמה, מפתחת ישראל שכבות הגנה הכוללות, לצד מערכת 'שרביט קסמים', גם את מערכות ה'חץ' ו'כיפת ברזל'. אלו מערכות ההגנה והיירוט המובילות בעולם, והן תוצאה של האיכות הנדירה שקיימת בנו. איכות המבצרת את עוצמתה של מדינת ישראל ואת יכולותיה האסטרטגיות.

"מערכת 'שרביט קסמים' צפויה להיכנס לפעילות מבצעית מלאה בחיל האוויר במהלך שנת 2016, והניסוי המוצלח היום מוכיח את בשלותה ואת מוכנותה. זו גם העת להודות לידידתנו הגדולה ארצות הברית, שותפה מרכזית במימון ובפיתוח הפרויקט החשוב הזה, הוכחה נוספת לקשר יוצא הדופן בין הממסדים הביטחוניים של שתי המדינות ולהיותה אבן פינה בביטחוננו הלאומי".

מיירט שרביט קסמים בדרכו ליעד, דצמבר 2015. צילום: מינהלת חומה של משרד הבטחון
מיירט שרביט קסמים בדרכו ליעד, דצמבר 2015. צילום: מינהלת חומה של משרד הבטחון

 

"מיירט קטן, זריז וקטלני"

אלוף-משנה אבירם חסון, ראש מחלקת מערכות שכבה גבוהה במנהלת חומה של משרד הביטחון, אומר בסרטון שהפיצה דוברות משרד הבטחון: "סיימנו עתה סדרה של ניסויים במערכת הנשק "שרביט קסמים" המערכת אותגרה במגוון מתארים שדומים למתאר שבו היא תידרש עם פריסתה. המערכת עמדה בכל הניסויים בהצלחה אדירה וכרגע היא מוכנה למסירה לחיל האוויר לצורך הפעלתה בידי הלוחמים המנוסים שם. אין ספק שהמערכת היא קצה הטכנולוגיה. מיירט שרביט קסמים הוא מיירט קטן, זריז וקטלני. אין כמוהו בעולם."

פיני יונגמן, מנהל תוכנית "שרביט קסמים" ברפאל אומר: "הניסויים בשרביט קסמים מסיימים עשור של פיתוח טכנולוגיות מהמתקדמות בעולם, טכנולוגיות של הדור הבא שאינן קיימות במערכות אחרות בעולם. במהלך הניסויים סימלצנו מטרות אמת ששוגרו לעבר איזור מוגן. המערכת גילתה את האיומים האלה, ביצעה תוכניות יירוט בחרה את התוכנית המתאימה ובעצם שיגרה מיירטים כנגד האיומים כאשר בטווחים ארוכים ובגובה רב המיירטים פגעו בדיוק בנקודה הצפויה והמתוכננת."

מיירט שרביט קסמים פוגע במדוייק בטיל המטרה, דצמבר 2015. צילום: מינהלת חומה של משרד הבטחון
מיירט שרביט קסמים פוגע במדוייק בטיל המטרה, דצמבר 2015. צילום: מינהלת חומה של משרד הבטחון

 

מערכת "שקד זהב" מבית אלביט מערכות הינה מרכז השליטה והבקרה וניהול היירוטים של מערכת "שרביט קסמים".

מערכת "שקד זהב" מבית אלביט מערכות הינה מרכז השליטה והבקרה וניהול היירוטים של מערכת "שרביט קסמים". המערכת מספקת הגנה מפני מטרות בליסטיות ורקטות קצרות טווח באמצעות שליטה במרכיבי מערכת הנשק "שרביט קסמים" ובתאום מול סוללות "כיפת ברזל", וכן הגנה מפני מטרות טילי קרקע-קרקע המטופלות על ידי "שרביט קסמים" באמצעות מערכת "אתרוג זהב", שהינה מערכת השליטה והבקרה של ה"חץ".

המערכת מחשבת את מסלול האיום ובונה תמונת מצב תוך זיהוי סוג המטרה, הערכת רמת האיום ותיאום יירוט המטרות, וזאת באמצעות חיבור למערכות המודיעיניות וההגנה ולחיישנים השונים. מערכת "שקד זהב" הינה מערכת מתקדמת המבוססת על ידע ונסיון מבצעי רב שנים בתחום השליטה ובקרה אשר נצבר בחברת אלביט מערכות למעלה משני עשורים.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

8 תגובות

 1. הבעיה עם המערכות הללו היא פוליטית.
  בעבר כייוו שלא הייתה הגנה מפני התקפות טילים ובעבר הרחוק יותר מפני התקפות אויריות הטקטיקה של צהל הייתה התקפתית "להעביר את הכדור לשטח היריב" טקטיקה זאת הוכיחה את עצמה , במלחמות ישראל הקודמות ממלחמת השחרור דרך מבצע סיני ששת הימים יום כיפור ולבנון הראשונה ומבצעים נוספים …לא רק במניעה והשמדה מראש של האיומים אלא גם בהפחדה והרתעה של האויב.
  מלחמת לבנון השניה ומבצע צוק איתן הוכיחו שכאשר יש לצה"ל מערכת הגנה כזאת, אנחנו יותר מידי סומכים עליה לא כלכך ממהרים להתקיף, המלחמה נמשכת זמן רב מידי, אנחנו נחשבים לפחדנים ומפסידנים ללא קשר לתוצאות המלחמה, מגנים אותנו בעולם כולו, ובסופו של דבר שכרנו יוצא בהפסדנו.

 2. נכון.
  הגנה על ערים, על מתקנים רגישים (שדות תעופה!), על מתקנים יקרים.
  גם אם הצלחת ליירט 20 מתוך 100 טילים תוקפים, וסילקת מהם את ה-20 האיכותיים ביותר – הורדת את נפח הפגיעה לא ב-20 אחוז אלה ב-90.

 3. יוסי, עוד נקודה חשובה, הטילים שיורטו היו אלו שהיו עלולים לגרום את הנזק הכי גדול, בתלות כמובן במה בדיוק זה היה פוגע אבל בתוך עיר – כל פגיעה זה גם הרבה הרוגים וגם נזק כספי מאוד גדול, לרוב יותר מאשר מחיר הטיל.

 4. העלות של החץ צריכה להמדד באפקט התודעתי שהוא יוצר אצלנו ואצל האויב ולא בעלות הסקאד.
  אם אנחנו והאויב יודעים שאנחנו מוגנים, אולי לא בפני 200000 טילים אבל במטחים של 20 טילים ליום, זה מגדיל את חופש התמרון של המדינה, לנקוט בשיטות כירורגיות יותר ולדחות מכת פטיש. מצמצם את הסיכוי לנזק לאוכלוסיה אזרחית. כל שאר המדינות בעולם כגון רוסיה בסוריה, לא נראה את וועדות האום מתכנסות אפילו פעם אחת. אבל ישראל, די שנהרג אחד ומיד כול חסידי אומות העולם מזדעקים.

 5. לאכילס: לצערנו על מנת לנטרל "סקד מיושן" צריך את החץ, שהוא הרבה יותר יקר. השרביט מתוכנן לפעול באטמוספרה – להכניס לו יכולות בחלל ייקר אותו בהרבה. סקד טס בגובה רב היכן שהכנפונים של טיל רגיל לא מתפקדים כי אין מספיק אויר. אבל הנזק הכלכלי האפשרי מסקד – הרס בנין וכמה הרוגים – גם יכול להיות יותר מעלות החץ.

 6. האתגר הגדול העומד בפני המתכננים הוא להוזיל את עלות היצור של הטיל המיירט. לא ייתכן מצב כי אם האויב משגר טיל פג׳ר או סקאד מיושן שעולותו מתחילה באלפים בודדים ובתגובה כל טיל מיירט עולה בטווח השש ספרות (בדולרים כמובן).

 7. קודם כל מדהים! וכל הכבוד לכל מי שעסק בפיתוח של המערכת המופלאה הזו שנשמעת (על פי פרסומים שקראתי באתרים אחרים) כמו משהו שהוא על הגבול של מדע בדיוני. מישהו יודע אם יש כוונה למכור את המערכת הזו למדינות אחרות ? (להודו למשל) והאם אין סכנה שהסודות של המערכת יזלגו לאוייב ויאפשרו לו למצוא בה פירצות שהוא ינצל לטובתו ?

  (אני בטוח שגם לרוסים יש אינטרס מובהק להבין איך המערכת הזו פועלת)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן