סיקור מקיף

מנכ"ל אפקטיב ספייס: "הגענו לשלבים מתקדמים בפיתוח אבל אי אפשר היה לגייס כסף לבניית המערכת לתיקון לוויינים ולכן חיפשנו רוכש"

הלזבנד אמר את הדברים בראיון לאתר הידען * אקזיט בתחום החלל החדש Astroscale US רכשה את פעילות אפקטיב ספייס הישראלית המפתחת מערכות לתיקון לוויינים בחלל * מייסד ומנכ״ל  אפקטיב ספייס אריה הלזבנד אומר לאתר הידען: הוכחנו יכולת של המערכת, אך היה קושי לגייס כספים כדי לבנות את ה-SPACE DRONE שייצמד ללויינים ויאפשר הארכת חייהם * הלזבנד והצוות ההנדסי יהוו את הבסיס לחברת הבת בישראל וימשיכו בתוכנית פיתוח המוצר והטכנולוגיה

Space Drone נצמד לוויין אחר. איור: אפקטיב ספייס
Space Drone נצמד לוויין אחר. איור: אפקטיב ספייס

Astroscale U.S., חטיבה של Astroscale Holdings. היפנית, מובילת השוק בתחום הקיימות בחלל לטווח הארוך, חתמה על הסכם מחייב לרכישה של הקניין הרוחני, הנכסים, הפעילות והצוות ההנדסי של חברת Effective Space Solutions R&D Ltd  הישראלית (ESS), מהחלוצות בתחום שירותי תפעול בחלל והארכת חיי לוויינים.

המהלך ממצב את Astroscale כחברה היחידה בעולם כיום המתמקדת בלעדית באספקת שירותים בחלל הן במסלול לווייני נמוך (״LEO) בו היא פעילה היום והן במסלול גיאוסינכרוני (״GEO״ – גובה 35,786 ק״מ מעל קו המשווה של כדור הארץ – בעיקר לווייני תקשורת א.ב.) בו פעילה ESS. הצעד הוא מהלך להשלמת חזון החברה של שמירה על קיימות החלל, עבור הדורות הבאים. השלמת העיסקה מותנית במילוי מספר תנאים (Closing conditions). העסקה מהווה את הרכישה הראשונה של חברה ישראלית הפועלת בתחום החלל.

 

ESS, שנוסדה על ידי אריה הלזבנד, יזם, מנהל מפעל החלל של התע״א לשעבר ומראשוני תעשיית החלל בישראל, נחשבת בין החלוצות העולמיות בתחום שירותי תפעול בחלל. החברה פיתחה כמה מטכנולוגיות השירות בחלל, המבטיחות והחדשניות ביותר בשוק ויש לה ניסיון עשיר במשימות ובתוכניות GEO מורכבות. תוכנית לווייני ה – Space Drone שלה, שתתפתח לפלטפורמה להארכת חיי הלוויינים של Astroscale במסלול גיאוסינכרוני, כבר זכתה להכרה רחבה על ידי מפעילי לוויינים מובילים – כולל בקרב לקוחות פוטנציאליים ש – Astroscale U.S. מנהלת דיונים עימם – כפתרון חסכוני, חדשני ותואם לשירות לוויינים בחלל. דוגמה תיאורטית כמובן, אם המערכת היתה כבר קיימת אולי אפשר היה להציל בעזרתה את הלוויין עמוס 5 שחדל לפעול בפתאומיות לפני מספר שנים.

אריה הלזבנד. צילום: אייל יצהר.
אריה הלזבנד. צילום: אייל יצהר.

13 דרגות חופש

בתשובה לשאלת אתר הידען לאיזה שלב הגיעה החברה בפיתוח ה – Space Drone  אמר הלזבנד: "הגענו לרמה של בדיקת  מודל במעבדה רובוטית שבה בודקים מערכות חלל עם 13 דרגות חופש. בדקנו גם את יכולת הראייה המלאכותית של המערכת שנותנת משוב ללוויין ועוזרת לו להיצמד ללויין התקשורת הגדול. כמו כן הוכנו את הקונספט של מערכת עגינה עם מערכות המדמות את החלקים הרלוונטיים של הלוויינים האמיתיים."

לא הצלחתם לגייס כסף ולבנות לוויין כזה?

"לא הצלחנו לגייס כסף כי קשה לחברות ישראליות בתחום החלל לגייס כסף באופן כללי כי המשקיעים מעדיפים סייבר ואפליקציות, ולכן התחלנו לחפש רוכש שירים את המטלה הכספית שיוכל להוציא כסף כדי להשלים את הפיתוח. להערכתי, כעת אפשר יהיה להשלים את הפיתוח ולבנות לוויין עובד בתוך שנתיים עד שלוש שנים." הלזבנד הוסיף כי כיום התקציבים המופנים לתחום החלל החדש נמצאים באחריות סוכנות החלל הישראלית. "אבי בלסברגר (מנהל הסוכנות) עושה כמיטב יכולתו לעזור לתעשיית החלל החדש, אבל התקציב לכך זעום."

בעיה נוספת שמפריעה לתעשיית החלל החדש בישראל היא מחסור בכוח אדם. "קהילת החלל קטנה מאוד, ואין מספיק מהנדסים ואלו עוברים מחברה לחברה. הפקולטה הרלוונטית היחידה – הפקולטה להנדסת אווירונאוטיקה וחלל בטכניון מוציאה בעיקר מהנדסי אווירונאוטיקה ולא מספיק מהנדסי חלל.

אילון מאסק כמשל

לדברי הלזבנד אין אפשרות להקים תעשיית חלל ללא מימון ממשלתי. אפילו אלון מאסק לא היה במקום שהוא נמצא היום אם לא היה מקבל תקציב מנאס,"א, ספייס אקס כמעט פשטה את הרגל ואז היא קיבל 1.8 מיליארד דולר מנאס"א כדי להטיס ציוד ואחר כך נוסעים לתחנת החלל. גם המשימה האחרונה (DEMO 2 שבה שוגרו שני אסטרונאוטים על גבי חללית Crew Dragon של ספייס אקס) מומנה כולה על ידי נאס"א זה לא מוריד מהיכולת הטכנולוגית ומההישג של ספייס אקס אבל תראה מאיפה בא הכסף".

מיהי החברה הרוכשת?

"הרוכשת היא חברה יפנית שיש לה חברת בת אמריקנית שעוסקת בהארכת חייהם של לווינים נמוכי מסלול המתקרבים לסוף חייהם כדי למנוע היווצרות פסולת חלל. אנחנו מספקים להם קו עסקי חדש ומשלים טיפול בלווינים גיאוסטציונריים והארכת חייהם."

הלזבנד מדגיש כי אין מדובר בקניית מניות החברה אלא רכישת נכסי החברה. "הצוות ההנדסי עובר לחברה החדשה, ישבו באותו מקום, שאותם אנשים אותם מחשבים הכול אותו דבר אבל היא תיקרא אחרת."

Space Drone בפעולה. איור: אפקטיב ספייס
Space Drone בפעולה. איור: אפקטיב ספייס

מחקרי שוק עצמאיים מעריכים, כי הארכת חיים ושירותי לוויין אחרים בהיותם במסלול בחלל, יניבו הכנסות של יותר מ – 4 מיליארד דולר עד שנת 2028. הכנסה של לווייני GEO למסלול בחלל עולה לעתים קרובות למעלה מ – 200 מיליון דולר. לקראת התמיכה בשוק המתהווה הזה, הודיעה באחרונה Astroscale Holdings על סבב גיוס סדרה E לתמיכה במשימות הארכת חיים. I-NET CORP, ספקית מרכזי נתונים יפנית מובילה, הייתה למשקיעה הראשונה בסבב חדש זה, שצפוי להישאר פתוח עד סוף 2020. Astroscale גייסה עד כה 140 מיליון דולר בארבעת הסבבים הקודמים שלה, והסבב החדש ישפר את הפורטפוליו החזק של החברה למתן שירותים לטובת הפחתת פסולת חלל.

"מגיפת הקורונה מעצימה את התלות בלווייני תקשורת"

״שערו בדמיונכם, כי במקום לבזבז מאות מיליוני דולרים להחלפת לווייןGEO , תוכלו להאריך את חייו במסלול במחיר סביר, לתקן אותו או לשדרגו בעודו במסלול. זאת ההזדמנות שאנו מברכים עליה היום עם צירוף היכולות והצוותים החדשים" אומר רון לופז, נשיא ומנכ"ל Astroscale US . "אנו מוכרים כיום בתחום שירותי פינוי פסולת חלל במסלול ה׳נמוך׳ וכעת עם החיבור החדש, נוכל לעשות זאת גם לצורך הארכת חיי לוויינים במסלול הגאוסטציונרי. אנו מוכנים להתחיל לשרת מפעילים מסחריים, את ממשלת ארה"ב וממשלות שותפות ברחבי העולם, והכל כחלק גאה מקהילת החלל האמריקאית. "

לטובת המהלך, הקימה Astroscale US חברת בת חדשה – Astroscale Israel Ltd – אשר תאויש, לכשתושלם העיסקה, על ידי עובדי ESS לשעבר ושהמטה שלה נמצא בתל אביב. Astroscale U.S. תתמקד בהיענות לדרישת לקוחות לשירותים לווייניים, כולל אלה של ממשלת ארה״ב, ואילו Astroscale Israel תשמש כקבוצת המו"פ וכמי שתספק את המטע"ד עבור השירותים בחלל בתחומי הארכת החיים של לוויינים במסלול הגאוסטציונרי לטובת משימות תקשורת קריטיות, ניווט ושירותי בטחון לאומי.

לדברי הלזבנד, שישמש כמנכ״ל Astroscale Israel, הצוות ההנדסי המוכשר של החברה שכולל מהנדסי חלל ותיקים וצעירים, הוא חלוץ בשוק השירותים בחלל בשנים האחרונות. "מרכז הפיתוח ימשיך לעבוד בישראל, צוות הפיתוח ימשיך במה שעסק קודם לכן והוא אף צפוי לגדול תחת החברה החדשה. אנו חולקים עם Astroscale חזון ואסטרטגיה דומים לאופן שבו הטכנולוגיה והפלטפורמה שלנו יכולים להפוך לפתרון לוגיסטי עבור לוויינים מסחריים וממשלתיים. רכישת הטכנולוגיה שלנו על ידי Astroscale היא עדות לכדאיות עבודתנו ואנו להוטים להצטרף לצוות Astroscale.״ לדברי הלזבנד, החברה מימשה את הגישה ואת הניסיון הישראלי בייצור לוויינים קטנים מרובי ביצועים ולא יקרים, מה שאפשר את קבלת הפתרון על ידי קהל הלקוחות כמענה מתאים לצרכיו.

"העולם מסתמך כעת על שירותים מבוססי חלל, ומגיפת COVID-19 רק מעצימה את ההסתמכות הזו", אמר נובו אוקדה, מייסד ומנכ"ל Astroscale Holdings . ״מטרתנו ב – Astroscale היא לאפשר קיימות בחלל, והארכת חיי לוויינים מייצגת קפיצת מדרגה אדירה ביכולת שלנו לממש מטרה זו״. אנחנו מקדמים בברכה את צוות Astroscale  הישראלי, ומצפים לממש את החזון שלנו איתם.

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן