לוסי בברוגז: התגלה המאובן העתיק ביותר בקו האבולוציה האנושי

מאמר שפורסם היום בסיינס מדווח על חפירות באתיופיה שבהם התגלה אב קדמון (או יותר נכון אם קדמונית) בקו המפריד בינינו לבין השימפנזים והגורילות – נא להכיר: ארדיטיפיטקוס

אריטיפיטקוס מבפנים ומבחוץ. אב קדמון חדש. איור: מתוך המאמר המדעי והחומר שהופץ במסיבת עיתונאים
אריטיפיטקוס מבפנים ומבחוץ. אב קדמון חדש. איור: מתוך המאמר המדעי והחומר שהופץ במסיבת עיתונאים

לפני שבוע העברתי הרצאה אודות האבולוציה של האדם, בערב 'חכמים בלילה' במוזיאון מדעטק. לאחר שסיימתי ויצאתי מהאולם, ניגש אלי אחד מהמאזינים בארשת פנים זעופה, והטיח בי כי- "אולי אבא שלך היה שימפנזה, אבל אני יודע מי אבא שלי והוא חובש כיפה."

לא אכחיש כי התחלחלתי קשות למשמע אוזניי. אותו אדם משקף טעות נפוצה בציבור, והיא האמונה כי אנו צאצאי הקופים והשימפנזות. האמת שונה בעליל: אנו בני-דודם הרחוקים של השימפנזות. לפני תקופת זמן לא ידועה, המוערכת ב- 4-8 מיליוני שנים התפצלו השימפנזות והגורילות מאבותינו הקדמוניים. מכיוון שכך, איננו יכולים לדעת בוודאות כיצד נראו אותם אבות קדמוניים. עד עתה היינו סבורים כי הוא היה מקורב במראהו ובתכונותיו לשימפנזות ולגורילות, ומרוחק ממראהו הנוכחי של המין האנושי. אך בימים אלו נמצא רמז חדש שעשוי לשפוך אור על התעלומה: התגלו ונותחו שרידיו של המאובן העתיק ביותר בקו האבולוציה האנושי, הנמצא כפסע בלבד מאבותינו הקדמוניים, מהם התפצלו גם השימפנזים והגורילות. היצור חי כמיליון שנים לפני לוסי המפורסמת, ומתואר כבר עתה כ- 'ממצא המאה'. ולא, הוא לא חבש כיפה.

עצמותיה המאובנות של נקבת הארדיטיפיטקוס המכונה ארדי, התגלו כבר ב- 1994 באתיופיה, אך השלד כולו היה שבור ומרוסק ליותר ממאה חתיכות ורסיסים. צוות בינלאומי של ארבעים ושבעה מדענים טרח על השרידים במשך 17 שנים, עד שהצליחו לאחות ולשחזר את רובם. כיום נחשפת הקהילה המדעית לראשונה לדיווחי הקבוצות שעבדו על שרידיה של ארדי ובדקו ותיארכו אותם בפרוטרוט.

מתוך השלד המאוחה, הצליחו החוקרים להפיק מספר רב של עדויות לאורח חייה של ארדי. בדיקה וניתוח של זגוגית השן המחפה את שיניה מעידות כי היא העדיפה את הגישה הירוקה לחיים: רוב מזונה התבסס על עלים ופירות. כעדות נוספת, ניביה העליונים קטנים וכהים, בדומה לניבים שאנו מתהדרים בהם כיום, אך בשונה מניביהם החדים והארוכים של השימפנזות. מסתבר, אם כך, שאבותינו הקדמוניים לא ניחנו בעצמם בניבים ארוכים שכאלו, וכי השימפנזות עברו אבולוציה שהביאה ליצירת הניבים.

השימפנזים והגורילות נוהגים ללכת על רגליהם האחוריות, ומשעינים את משקל פלג הגוף העליון על ידיהם. התיאוריה המדעית הקודמת סברה כי אבותינו הקדומים נהגו גם הם להשתמש בידיהם להליכה, וכי בני האדם המודרניים עברו אבולוציה ורכשו את יכולת ההליכה הזקופה. שלדה של ארדי חושף סיפור שונה. היא היתה מסוגלת לטפס על עצים באמצעות כל ארבע הגפיים, אך מבנה האגן, הירך וסימני השרירים מרמזים שהיא יכלה ללכת על שתי רגליה מבלי להישען על הגפיים הקדמיות. ייתכן לפיכך שהשימפנזות והגורילות פיתחו את דרך הליכתן לאחר ההפרדות מאבותיהם הקדומים של האדם, ושאותם אבות קדומים היו שונים מאד מקופי האדם הקיימים כיום.

למרות קרבתה המופגנת למין האנושי, ארדי מייצגת שלב ביניים בדרך לאדם. קרוב לוודאי שהיא העבירה את מרבית זמנה ביער, מכיוון שכפות רגליה ניחנו באגודל גדול ונגדי, שהקנה לה את היכולת לאחוז בענפים באמצעות רגליה. ארדי בוודאי ניצלה את העצים כמקור מזון וכמקום לשינה ולמפלט מטורפים, אך בילתה בנעימים גם על הקרקע, כשהיא הולכת על שתי רגליה ומלקטת מזון מן האדמה בידיה.

ארדי אינה לבדה במערכה. מאז נחשף שלדה באתיופיה, התגלו לפחות עוד 35 שרידי מאובנים אותם ניתן לשייך לבני משפחתה – הארדיפיתקוס. צאצאיה הקרובים ביותר, האוסטרלופיתקוסים הכוללים את לוסי, חיו מליון שנים מאוחר יותר באפריקה. שלדים אלו ואחרים מתארים את שלבי המעבר שבין אבותינו הקדמוניים, דמויי הקוף, ועד לצורתנו הנוכחית. כל אחד מאותם שרידים עתיקים מלמד אודות התקופה בה חי, אהב ואולי גם חשב. ביחד, הם מגוללים את סיפורה הארוך של האבולוציה של האדם, שנמשך עד ימינו אנו.

למאמר המדעי בסיינס

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

230 תגובות

 1. רח:
  הרי זה ברור!
  בגלל זה הבאתי את הדוגמה!
  כל מה שצריך לעשות כדי שהדיון זה אחר זה פשוט לא לשקר!
  זה מה שאני כל הזמן אומר: אני מתרגז על השקרים ולא על זה שתוקפים את האבולוציה (ואני מתרגז על שקרים, כפי שנוכחת, גם כשמשקרים בהקשרים אחרים).
  הרושם שהכעס שלי הוא על תקיפת האבולוציה הוא רק תוצאה של העובדה שרוב תוקפי האבולוציה הם שקרנים.

 2. בדיוק, אתה רואה שאפשר לנהל דיון מרתק ללא התלהמות והטחת "שקרן" בכל מה שזז?
  עכשיו תחזור למעלה ותקרא את תגובותיך לאותם אלישע אינפורמציה ואח"כ אלי ותראה את ההבדל.
  בקיצור אפשר גם אחרת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

דילוג לתוכן