סיקור מקיף

דוח של NOAA: האיזור הארקטי מתחמם במהירות

סוכנות האוקיאנוגרפיה והאטמוספירה של ארה"ב מודאגת מההתחממות המהירה. מנהלת הסוכנות: כל מה שיקרה בכדור הארץ מתחיל באיזור הארקטי"

מעינות חמים של קרח מותך כפי שצולמו בידי מצלמת אינטנרט בקוטב הצפוני. צילום: NOAA
מעינות חמים של קרח מותך כפי שצולמו בידי מצלמת אינטנרט בקוטב הצפוני. צילום: NOAA

האיזור הארקטי, המכונה "המקרר של כדור הארץ" ממשיך להתחמם, דבר המשפיע על אוכלוסיות וסביבות אקולוגית כמו גם על תבניות מזג אוויר בחלקים המיושבים ביותר בחצי הכדור הצפוני. כך עולה ממחקר שפרסם צוות של 69 מדענים בינלאומיים.

הממצאים פורסמו ביום חמישי, 21 באוקטובר 2010 ב- Arctic Report Card הערכה של תנאי האיזור הארקטי. בין הממצאים של 2010: גרינלנד חווה גל חום יחסי, הקרח נמס ושטח הקרחונים קטן.

קרח הקיץ ממשיך להצטמצם. השטח המכוסה קרח קיץ כיסה בשנים 2009-2010 במקום השלישי מהסוף מאז החלו מדידות הלווינים ב-1979 ועוביו של קרח הקיץ המשיך להצטמק. המיניום של 2010 הוא השלישי מאז החלו המדידות ב-1979, כשלפניו 2008 ו-2007. תכסית השלג הארקטי היתה במינימום מאז הוחל במדידתו ב-1996.

יש גם עדויות לכך שהשפעת הטמפרטורות הגבוהות יותר של האוויר באיזור הארקטי בסתיו תורם לשינוים בזרמי האוויר הן באיזור הארקטי והן בקווי הרוחב הבינוניים בחצי הכדור הצפוני. החורף של 2009-2010 הראה קשר בין קור קיצוני בקווי רוחב בינוניים ואירועי שלג שם לבין שינויים בתבניות הרוח באיזור הארקטי, שנבעו מתזוזה בתנודת האטמוספירה באיזור הארקטי.

"מה שהולך לקרות בשאר כדור הארץ קורה בתחילה ובקצב גדול יותר באיזור הארקטי" אומרת ג'יין לובצ'נקו, האחראית על תחום האוקאינוסים והאטמוספירה ומנהלת NOAA. מעבר להשפעה על בני האדם ועל חיי הטבע שהפכו את האיזור לביתם, התחממות האיזור הארקטי והצממקות האיזור הקפוא תמידית, תכסית השלג, קרחונים וקרח ימי משפיעים על מערכות פיזיות וביולוגיות בחלקים אחרים של העולם.

האיזור הארקטי הוא מניע חשוב של האקלים ומזג האוויר בכל רחבי העולם ומשרת כמזין וכמצע גידול התומך באוכלוסיה משמעותית של עופות, יונקים ודגים."

בשנת 2006 הציגה תוכנית האקלים של NOAA את הדוח השנתי של האיזור הארקטי המספק קו בסיס לתנאים החל מתחילת המאה ה-21 לניטור התנאים המשתנים במהירות באיזור הארקטי. תוך שימוש במערכת צבעים שבה אדום מעיד על תנאים קבועים להתחממות, צהוב מראה כי השפעות ההתחממות נראות במגוון אינדיקטורים אקלימיים ומינים. הדוח מתעדכן מדי שנה ועוקב אחר האטמוספירה, הקרח הימי, הביולוגיה, האוקיאנוס, הקרקע ושינויים בגרינלנד.

לדוח באתר NOAA

להודעה של הסוכנות

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

17 תגובות

 1. כל הטוענים שאין התחממות גלובלית, אני מזכיר לכם שלפני חמישים שנה הוויכוח היה האם עישון גורם לסרטן הריאות, חברות הטבק גייסו מאות רופאים שטענו שהעישון אינו מזיק אלא להיפך הוא מרגיע, את האמת אנחנו יודעים.

 2. אתה מבין את הבדיחה אבי,
  שוורצנגר שמשתמש כל יום במטוס פרטי מהבית לעבודה ושורף מי יודע כמה דת"פ – הוא אביר האקלים …

  עובדים עליכם בעיניים

  אל תהיה בעד או נגד – תראה את התמונה הגדולה קודם כן :

  הנה נאום יותר עדכני של הנשיא הצ'כי מאוקטובר השנה
  נאום הפתיחה שלו (בעל ביבליוגרפיה רצינית) חושף את כל האג'נדה בנושא

  http://www.thegwpf.org/opinion-pros-a-cons/1726-president-vaclav-klaus-inaugural-annual-gwpf-lecture.html

  קרא ותגיע למסקנותיך

 3. ספקן על מה אתה מדבר בכלל ?

  טייקוני הנפט יפסידו? המסים הולכים על האזרח ולא עליהם
  בריטיש פטרוליום היא בכלל חברת הלוחות הסולאריים הגדולה בעולם.

  המהלך החממיסטי הוא פוליטי ולא קשור בכלל למדע
  הנשיא הצ'כי מסביר את זה יפה בראיון
  http://www.youtube.com/watch?v=I_nO2A4xlwA

  את המדע יש – חסר רק עוד אנשים בעלי עמוד שדרה שיתרעמו על שחיתות

 4. כמו בעובדת האבולוציה כך גם בנושא ההתחממות העולמית :
  יש מי שנתמך בעובדות, עובדות שמובאות בפני מי שאמורים לעשות לשינוי ,
  מול העובדות עומדים אלה (טייקוני הנפט) שבטווח הקצר יפסידו מהשינויים,
  כטייקונים עומדים לרשותם האמצעים להביא חסרי ידע ומידע לכלל אמונה ,
  מאחר ומאמינים אינם ניסמכים על עובדות , כל וויכוח איתם הוא … עקר !

 5. הוא לא הודה בכך, זו הוצאת דברים מהקשרם באופן הבוטה ביותר, ואם זה לא נכון, אין טעם לבדוק עצומות. יש עצומות נגד האבולוציה שהתבררו כשגויות וכל החתומים מתנערים מהם פרט לאלו שעובדים באוניברסיטאות נוצריות. יש רק דבר אחד – אילי נפט שמשקיעים הון תועפות בתקשורת ההמונים כדי שזו תזרע בלבול ותגרום למחשבה שהנושא שנוי במחלוקת. כנראה שלאנשים נוח להאמין שהמשך צורת החיים הבזבזנית שלהם לא תבוא על חשבון אף אחד. היא תבוא – על חשבון ילדיהם.

  ואתה שואל על מי אני מגן? – על הילדים שלי.

 6. אבי אל תהיה פדגוג.

  מי שיוצא נגד המדע המושחת הם המדענים עצמם

  הנה 450 פרסומים עם ביקורת עמיתים שאין קשר לחימום ודת"פ

  http://wattsupwiththat.com/2009/11/15/reference-450-skeptical-peer-reviewed-papers/

  אין שום חימום כבר 15 שנה – ראש המכון לחקר האקלים בברטניה כבר הודה בכך.

  על מי אתה מגן? על הקרימינלים כדוגמאת אל גור ופאצ'ורי

 7. איל 6 – ייתכן ואם תבדוק את העובדות, תגלה שצוללות ארה"ב אמנם שייטו לפני כחמישים שנה במימי הקוטב הצפוני – אך מתחת למעטה הקרח…

 8. הייתי השבוע בהרצאה של שדר רדיו אוסטרלי שיש לו תוכנית בענייני מדע. הוא מסביר שהמתקפה של אנשיםם כמוך על עצם הלגיטימציה של המדע, בגלל סיבות אידאולוגיות, כדוגמאות הוא נתן את ההתחממות, האבולוציה, שימוש בהנדסה גנטית בצמחים, תאי גזע. כבר לא מסתפקים בלתקוף את המדע הספציפי שמתנגדים לו אלא מתחילים לקעקע את עצם הלגיטימציה של המדע לקבוע את הנעשה בחיים שלנו.
  אתה טוען שזו שרלטנות, אז איך אתה מסביר שאין כמעט מאמר מדעי התומך בהתקררות לעומת זאת כל המתנגדים להתחממות מעדיפים את כלי התקשורת ההמוניים שאין להם ביקורת עמיתים?
  אני עושה כבוד גדול מאוד משום שאני לא יכול לבחור את המדעים שנוחים לי. אני צריך להגן על המדע היחיד שישנו – המתאר את האמת.

 9. כל נושא ההתחממות הגלובאלית הינו שרלטנות אחת גדולה.
  הציבור כבר יודע את זה וגם המדענים
  אתה לא עושה כבוד גדול לבלוג שלך.

 10. בשנת 1963 לא היו אילי נפט שמשקיעים מיליארדים בהזנת הציבור בדיסאינפורמציה כמו שיש היום. לא מאמינים למדע מסיביות אידאולוגיות, לא בגלל שהמכשירים לא מדויקים.

 11. מוזר, דווקא הקיץ האחרון היה הקר ביותר מאז החלו בו המדידות בקוטב הצפוני.
  דווקא הסיבה להמסת קרחונים בקוטב הצפוני קשורה לשתי תופעות אחרון שכלל לא קשורות לטמפרטורת האוויר:
  1. חום מי הים (קשור לזרמי האוקיאנוסים, ומשתנה תדיר נקרא לעיתים אוסילציה של האוקיאנוסים).
  2. משטר הרוחות – הגורם הדומיננטי ביותר בקשר להקף הקרח בקוטב הצפוני. NOAA עצמם פירסמו שקיץ 2007 היה נמוך במיוחד בהקף הקרח שלו בגלל משטר רוחות שדחף את מסת הקרח (הוא שט על פני המים ולכן הרוחות יכולות להזיזו) דרומה אל המים החמים יתר.
  ולעניין – מאז 1998 יש ירידה קלה בטמרטורה הגלובלית של כ 0.2 מעלות C .
  ועוד אנקדוטה שמעידה על איכות המדע כיום (זו פוליטקה, לא מדע): ב 1963, בעיצומו של החורף הארקטי, צוללות של צי ארה"ב שטו במים פתוחים בקוטב הצפוני (!). אז מה, אז היתה התחממות גלובלית יותר חמורה?

 12. 1. ודאי שכדור הארץ מתחמם (בהנחה שלא שיחקו לנו בנתונים… אבל אובייקטיבית, מיליוני בני אדם מכירים מקרוב את ההשלכות כבר היום).
  2. אנחנו לא יודעים מדוע הוא מתחמם. אותן סיבות שמוצגות היום, הוצגו לפני כשלושה עשורים כסיבות ל… התקררות כדור הארץ שארעה עד אז בשלושה עשורים ברציפות. אז צפו לנו המדענים עידן קרח (במצב הנוכחי אפשר רק להגיד "הלואי".)
  3. גם להגיד מה תהיינה ההשלכות בעוד 50 שנה זה ניחוש גמור, אם לפני חמישים שנה העולם היה בתהליך התקררות מצמרר, ועכשיו הוא בתהליך התחממות מפחיד.
  4. בלי שום קשר להתחממות, העולם שלנו נפגע בכל כך הרבה צורות אחרות מכל התיעוש המטורף, שצריך לטפל בזה בשביל איכות חיינו המיידית, ולא בגלל השלכות עתידיות ספקולטיביות. כמי שאלרגית לאבק ולחלקיקים, יום של זיהום אוויר הוא יום שבו אני לא יכולה לצאת לרחוב, אני לא יכולה לנשום, כפשוטו. כמוני יש עוד מיליוני בני אדם ברחבי העולם, ואנחנו נשמח מאד שהעולם יהיה נקי יותר. אבל לא צריך לנפנף בנבואות זעם בשביל זה. פשוט להתמקד בכאן ועכשיו, זה יעשה טובה גדולה לפלנטה וליושביה באופן מיידי ביותר.

 13. מקסים, זה דוח מדעי עם נתונים, כנס לדוח המלא אם אתה רוצה. אתה יכול להגיד שאין מה לעשות, ושישרף כדור הארץ ואתה תמשיך לנסוע בארבע על ארבע אבל אתה לא יכול להתכחש לעובדות. אין לזה קשר לתקציבים, אמרו את זה תחת בוש למרות שהוא התנגד להתחממות ואומרים את זה תחת אובמה.
  נ.ב. NOAA היא רשות נפרדת לחלוטיןו מנאס"א. במידה מסוימת הן אפילו מתחרות על תקציבי חלל. העובדה שמבחינה מקצועית שתיהן אומרות אותו דבר מעידה על כך שהמדע אינו ניתן לשינוי.

 14. קשקוש.

  אין שום התחממות חתכו לנאסא תקציבים אז הם מצאו פטנט אחר לקבל תקציבים = נואא

  אבי אתה כמו הבעל שמסרב לשמוע על הבגידה.

 15. צריכת הדלק הפוסילי הולכת וגדלה,חוג הארקטי יהפך לטרופי,האיזור בין חוג הגדי לחוג הסרטן יהפך למדבר הדומה לסהרה,זה מה שאנו משאירים לצאצאים שלנו,ואין פוצה פה ומצפצף.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן