סיקור מקיף

מחקר שפורסם לקראת יום השואה: האנטישמיות מתגברת

מרכז קנטור, אוניברסיטת תל אביב אנטישמיות 2011: המשך ואף הסלמה בהטרדה ובהסתה – ירידה ניכרת באלימות

השעון בעל האותיות העבריות בפארג. צילום: אוניברסיטת תל-אביב
השעון בעל האותיות העבריות בפארג. צילום: אוניברסיטת תל-אביב

בשנת 2011 נמשכו ואף הסלימו הטרדות של יהודים והסתה נגדם, הכוללות איומים מילוליים, עלבונות, והתנהגות פוגעת. מעשים כאלה עלו במספרם באופן דרמטי בשנים האחרונות באזורים שונים בעולם, ובתוכם בולטת בייחוד הפגיעה האישית החוזרת ומתרחשת על בסיס יומיומי בעיקר במערב אירופה וכן גם באוסטרליה ובקנדה, ברחוב, במרחב הציבורי ובקרבת מוסדות ואתרים יהודיים, כלפי מי שמזוהים כיהודים, וכלפי ילדים ונוער בבתי ספר ובסביבתם. מערכות מעקב ודיווח קיימות רק בחלק מן הארצות, כך שאין אפשרות לספור את כל המקרים.

רמת האירועים האלימים, המתבצעים עם נשק ובלעדיו, הוונדליזם והאיומים הישירים ירדה ב-2011 ב-27% בהשוואה לשנה שקדמה לה: 446 אירועים לעומת 614 (נתוני ארה”ב נכללו כאן רק בחלקם). הירידה בבריטניה (ל-105 אירועים), צרפת (114) ןקנדה (68), , שבהן נרשמו יחד 63% מכל האירועים בעולם, ובהן מתגוררות קהילות יהודיות גדולות, השפיעה על הסטטיסטיקה הכללית. בארצות אחרות, כמו אוסטרליה, בלגיה ואוקראינה נשאר מספר האירועים כמעט כשהיה, ואילו בביילורוסיה ובליטא נרשמה עלייה. עם זאת, הנתונים מראים שאלימות פיזית נשארה ברמה גבוהה מזו של שנים קודמות, ושהתקיפות נעשו ברוטאליות יותר, וחלקן גרמו נזק ממשי לנתקפים.

אפשר להצביע על כמה גורמים אפשריים לירידה במספר האירועים האלימים: העדרו של עימות רחב הקף בין ישראלים לפלשתינאים, כמו משט המרמרה ב-2010, ובעיקר מבצע “עופרת יצוקה” ב-2009 שבמהלכו פרץ גל אלימות; העובדה שחלק ניכר מפעילות הימין הקיצוני הופנתה ב-2011 כלפי מוסלמים, צוענים ומיעוטים אחרים מבין המהגרים; “האביב הערבי” והשלכותיו, שהעסיקו את הצעירים המוסלמים באירופה; המספר הגדל והולך של תלונות והבאה לדין של תוקפים ומסיתים שהוגשו בהצלחה על ידי יהודים, כיחידים ובמסגרת ארגונים; והפעילות הגוברת של ממשלות וגופים אזרחיים לקידום חקיקה וכלים ציבוריים כנגד גזענות, ואנטישמיות בכלל זה.

הסיבות לרמה הגבוהה של הצקות והסתה הן ככל הנראה הקצנה של צעירים מוסלמים, בעיקר ממשפחות מהגרים, ומהטמעתן של האשמות כלפי יהודים; הסלמה בעוינות של הימין הקיצוני-מיליטנטי, שפעילותו התחזקה על רקע המשבר הכלכלי ובעיית הרב-תרבותיות; השימוש הגובר ברשת, על שלל אתריה, הרשתות החברתיות והבלוגים, המפיצים בקלות מסרים אנטישמיים, כמו גם הסתה אנטי-ציונית ואנטי-ישראלית המתבטאת לעתים קרובות במונחים אנטישמיים. מסרים אלה נשמעים באוניברסיטאות, קולג’ים ומסגדים, והם מועברים גם על ידי פעילי ה-BDS – ראשי תיבות לחרם, הטיית משאבים והטלת עיצומים על מי שקשור בישראל; והאווירה העוינת שיוצרים הרטוריקה של השמאל הרדיקלי, וביטויים והאשמות הנשמעים גם בשיח שבמרכז החברה ולא רק בשוליה.

ההאשמות העיקריות המופנות כלפי יהודים וכלפי ישראל כמדינה יהודית, ממשיכות להיות קיומו כביכול של כוח יהודי עולמי, העומד מאחורי כל אירוע משמעותי בעולם, כולל הסתה בעד ונגד המהפכות בעולם הערבי-מוסלמי, ופועל ללא תנאי בשרותה של ישראל, וכן שליטה בכלכלה העולמית ומכאן אחריות למשבר הכלכלי הנוכחי. האשמות אלה נשמעות במקביל לתיוגה של ישראל כישות גזענית, לא-לגיטימית, בעלת מאפיינים נאציים, ישות שבה ובתומכיה מתגלם רוע אוניברסאלי.

6 תגובות

 1. יש לי בעיה עם הכותבים, לא כולם בחלקם הקטן, אינם מקבלים דעות שאינם עולים בקנה אחד, זה צער עקב שהדעות אינם עולים בקנה אחד, הגדולה שלנו היא לקבל דיעה שונה,יש
  בנינו שאינם מתמודדים עם דעה שונה, אז אני שלוחי ברברי כפי שכתבה גברת אחת, אז מה לא טוב בי, אני יודע שאני אדם טוב, רק המעשים שלי לא טובים היו,
  אז אני עובד קשה להיות בן אדם טוב יותר, האמת קל להיות דתי מאשר להיות בן אדם?
  זה לא מעינני אם את מאמינה באבן? רק אל תזרקי אותה עלי?
  בקטע זה אני לא שלוחי ברברי? למרות שצמחתי בסהרה במרוקו, לגופו של עניין,
  אנו כיהודים כעם הספר, לא מכבדים את הטראגדיוט שהעם ספג במהלך ההיסטוריה,
  החל מהצלבנים וחלה באינקוויציה, עד להשמדת יהודי,
  יש בנו הפרעה קשה, והיא, מעברים חדים יש לנו פרות קדושות???
  הבית הזה זמני העם היהודי נצח? אני אשית לעניות דעתי זקוקים לחינוך מחדש? אנו כעם
  שבא מהסבל פוגרומים ומה לא? הינה יש לנו בית, האם אנו אור לגויים?
  האם אנו כעם שורשים שורשים בבית הזה? האם אי פעם מה מהות השלום? אנו מכירים רק את הצד של מלחמות אין ספור, מיטב הבנים שלנו אנו מאבדים, ברמה פוליטית גלובאלית, אנו משדרים כאילו עושים לנו טובה שאנו קיימים? הכל נובע משנאת חינם?
  אנו עם לא רגוע, יש לנו פארוניה אקוטית ביותר מחלה קשה?
  האם אנו כעם שעל הברכיים שלו קמו, הנצרות והאסלאם, עונים לקריטריונים ברמת מוסר? החל מהחוק האלוהי וחלה בחוק האנושי???? אנו כעם כחברה משנים על פי הזמן
  את האדיולוגיה הבססית שלנו בהתאם, האם באמת אנו בתקן עם דמוקראטי?
  באמת אנו רוצים שלום עם השכנים? מי ראה שלום????
  האם הכוח שלנו אין לא תובנות ובינה להמשך קיומנו בבית הזה?
  יעשה שלום במרומיו בתוכנו, ועם השכנים שלנו אמן
  בכבוד סמי אלקיים

 2. האנטישמיות מתחילת מהלך ההיסטוריה, רדיפת יהודים להשמדתם היתה על רק הדת? החל מצליבת ישו ועד סימון , אשר ילד זה לא מזמן הוותיקן הורה לכנסיות להוריד את פסלו, פסל זה הוא במרתף עד יבוא היום שלו,?
  האנטישמיות המשיכה על דרך, היהודים האנוסים בספרד, על הדרך האינקוויזציה שבאה במסווה של נוצרים כופרים והפכה כנגד היהדות, מדוע הנצרות לא רצתה להשמידנו?? כאשר הדת היתה שלטת בלעדית , מדוע נמנעו מהשמדת היהדות?? יתכן שנמנעו מהשמדת היהדות לעניות דעתי, יתכן והחשש להוכחת הנצרות וקיומה, תהיה בהעדר הוכחה כדת על דרך הספק, לכן היהדות היא הוכחה נצחית לדת הנוצרית???
  מאחר שהנצרות קמה על ברקי היהדות, כתוצאה משנאת אחים אשר קיימת בעם היהודי מימים ימימה,
  הנאציונאל סוציאליזם שקם בגרמניה בראשותו של היטלר, וכל הקבינט הנאצי ראה בנצרות דת מתנוונת
  הנצרות בעיני הנאצים היתה ניוון?
  היטלר והחבורה שלו, תחילה לא היה בדעתם להשמיד את העם היהודי? היהודים לא פעם התבקשו חלעזוב את אדמת גרמניה , האנטישמיות הגורם העיקרי שלה במשטר הנאצי היה כלכלי , והשפלת גרמניה בחוזה וורסאי,
  היהדות העשירה של גרמניה תרמה כסף לעלייתו של היטלר לשילטון, יש שעזבו לא מתוך זהירות או חוכמה, אלא היו קשרים בין המעמד היהודי האריסטוקרטי לבין הדרג הבכיר הנאצי, אשר הזרימו ליהודים שהם בעלי מעמד, אינפורמציה על כוונתו של המשטר הנאצי, ולכן רבים עזבו את אדמת גרמניה לפני ליל הבדולח? הספר מיין קאפ עסק בנושא הביהודים אשר כתב היטלר בהיותו בכלא, ושם יש תוכניות קשות כנגד היהודי, גבלס הכריז ברייכסטארג, עם אצבע מאיימת על היהדות של גרמניה ובכלל,
  עד שהיהודים נפל להם האסימון מצאו את עצמם בגטו דאכאו, גם שם עדיין היה להם קשה להם להאמין?
  כאשר הנאצים החלו לצבור נצחונות , והפכו מדינות שנפלו להם ביד לעבדים, החלה השמדת היהדות וזה היה ידוע לעולם שמתרחשת השמדת היהדות, רוזוולט אמר “היהודי הוא צרת רבים”
  האם היהודי תרם רעיונות להשמדת עצמו? האם היה היהודי שותף עם הנאצים ?? האם יהדות עם כל הזרמים שבתוכה, כולל הציונות עודדה את השמדת חלק מהיהדות? ולשם מה?
  אם אנני טועה גם הרצל היה לו רעיון להחריף את האנטישמיות?
  על מי היהדות של המערב והמזרח סמכה ? ללכת כעדר לבית מטבחיים??? על מי הסתמכה היהודת בעת השמדתה???? מי הם אותם יהודים שנשארו להשמדה???
  הבית הזה שמו ישראל, האם הוא זמני? העם היהודי הוא נצח, האם הבית הזה לא?????
  בכבוד סמי אלקיים

 3. יש עדיין מקומות בפולין בהם יש אנטישמיות בלי יהודים. ואגב בפרק בסדרה של מודי בראון על תולדות ההומור הישראלי, העוסק בדז’יגאן ושומכר הוא מתאר מערכות שכתבו ערב מלחמת העולם השניה, המספר מה קורה כאשר כל היהודים עוזבים את פולין (הם לא חשבו על הנסיבות של העזיבה אז, בכל זאת מערכון), והפולנים מקטרים שלא נשאר אף אחד שיודע להכין גפילטע פיש.

 4. איי… הייתי רוצה פעם לבקר ביקום שבו השואה הצליחה באמת לחסל את כולנו. ולראות מה העולם אומר עלינו אז והאם הוא ממשיך להאשים את העם היהודי בחולאיו אפילו אחרי שכבר לא מתהלכים יהודים על פני הפלנטה…

 5. מה?! יש קשר בין אנטישמיות לאנטי-ציונות?
  ואני חשבתי שכל אירגוני השמאל באירופה רק עושים לנו טובה..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן