מתן נוגדן נגד קולטן הרג מסוג NKp46 יאפשר פתח לטיפול חדשני בסכרת מסוג 1

פרס קיי לפרופ' עופר מנדלבוים מהמחלקה לאימונולוגיה וחקר הסרטן ומרכז לאוטנברג לאימונולוגיה, המכון למחקר רפואי ישראל-קנדה, הפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית

מדידת סוכר לתינוק חולה סכרת מסוג 1. צילום: shutterstock
מדידת סוכר לתינוק חולה סכרת מסוג 1. צילום: shutterstock

המחקר במעבדתו של פרופ' מנדלבוים מתמקד בתאי הרג טבעיים. תאי הרג מסוג NK ("Natural Killer") הינם תאים של מערכת החיסון שהורגים מגוון גורמים המסוכנים לגוף, כולל גידולים, טפילים ובקטריות. הבנת הדרך בה תאי NK מזהים ומחסלים את הגורמים העוינים לגוף, כמו גם הבנת המנגנונים באמצעותם מתחמקים גורמים אלו מתקיפת תאי ,NK מאפשרת פיתוח תרופות חדשות לטיפול במחלות שונות.

תאי הרג מסוג NK מבצעים את ההרג בעזרת הפעלת קולטנים, כאשר אחד מהקולטנים הללו נקרא NKp46- קולטן הרג שנמצא באופן ייחודי בתאי NK. תאי הרג טבעיים יכולים במקרים מסוימים לפעול כנגד הגוף ולגרום למחלות אוטואמיוניות. אחת הדוגמאות הבולטות היא תקיפה של תאי בטא של הלבלב המפרישים אינסולין. NKp46 מזהה את תאי הבטא ותוקף אותם. כך תאי הבטא בלבלב נהרסים וייצור האינסולין מופסק, מה שמוביל יחד גורמים נוספים לסכרת מסוג 1.

החידוש הייחודי במחקר, שאותו הובילה ביחד עם פרופ' מנדלבוים ד"ר חמוטל גור, הוא הגילוי כי ישנה דרך למנוע מהמערכת החיסונית של הגוף לתקוף את תאי הבטא בלבלב ובכך אולי למנוע התפתחות סכרת מסוג 1.

באוקטובר 2013 חברת יישום, החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית, ביחד עם שותפיה, מסחרה את הטכנולוגיה לחברת פיתוח התרופות ביוליין אר. אקס. להמשך פיתוח המוצר תחת השם BL-9020, נוגדן חדשני לטיפול ולמניעה של סוכרת נעורים (סוכרת סוג 1). בינואר 2014, חתמה ביוליין אר. אקס. על הסכם שיתוף פעולה עם JHL Biotech הטיוואנית לצורך הפיתוח והמסחור של BL-9020 בסין ובמדינות נוספות בדרום מזרח אסיה. לאחרונה הודיעה ביוליין אר. אקס. על תוצאות חיוביות בניסוי פרה-קליני שפורסמו בכתב העת המדעי PLoS One, והתקווה היא כי בסופו של דבר BL-9020 ישפר את איכות חייהם של מיליוני ילדים שאובחנו עם סוכרת נעורים.

טקס הענקת פרסי קיי מתקיים מדי שנה באוניברסיטה העברית מאז 1994. הפרס מוענק על ידי יצחק קיי מאנגליה, והוא ניתן לסטודנטים ואנשי סגל של האוניברסיטה שהביאו לגילויים ופיתוחים מדעיים חדשים.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן