סיקור מקיף

אנה אטקינס – חלוצת הצילום המדעי

עטיפת הספר :"אצות בריטניה" מאת אנה אטקינס
עטיפת הספר :"אצות בריטניה" מאת אנה אטקינס

אנה אטקינס (16 במרס 1799 – 16 ביוני 1871) נחשבת לאישה הראשונה שיצרה צילום. תחילה היא הוכשרה כבוטנאית בריטית וגילתה את הצילום כדרך לתעד פרטים בוטניים לספר לימוד מדעי "אצות בריטניה – התרשמות באמצעות סיאנוטייפ Cyanotype ".

הספר נחשב כיום לספר הראשון שהציג חומרים רגישים לאור בדפוס. לאור ההצלחה החליטה אטקינס להשתמש בשיטת הסיאנוטייפ עודיותר באממצעות הדפסת הטקסט שכתבה בכתב יד ולהוסיף המחשות באמצעות תהליך הצילום במקום להשתמש בהדפסת הדפוס המסורתית.

בשנת 1843 הדפיסה ופרסמה אטקינס את החלק הראשון של "אצות בריטניה" שייסד את הצילום כאמצעי להפקת המחשות מדעיות מדויקות.

אנה אטקינס נולדה בטונברידג' שבמחוז קנט באנגליה בשנת 1799. אמה מתה כאשר אנה היתה תינוקת דבר שגרם לה להיות קרוב לאהיבה ג'ון ג'ורג' צ'ילדרן, שהיה מדען מכובד ועמית ואף מזכיר של האגודה המלכותית. לאחר נישואיה לג'ון פלי אטקינס בשנת 1825 היא החלה להתעניין בבוטניקה בין היתר באמצעות איסוף צמחים יבשים, אותם צילמה מאוחר יותר.

אביה ובעלה של אטקינס היו חברים של וויליאם פוקס טלבו ובשנת 1841בעצתו של טלבו היא החיטה לעבור לתחום הצילום. היא למדה ישירות מטלבו שתיים מהמצאותיו הקשורים לצילום: טכניקת "האיור הפוטוגני (שבה העצם מוצב על נייר רגיש לאור הנחשף לשמש ויוצר תמונה) וכן קאליוטייפ.

אחת האצות מאוספה של אנה אטקינס, שגם צילמה אותה.
אחת האצות מאוספה של אנה אטקינס, שגם צילמה אותה.

בשנת 1843 היא התמחתה בשיטת הסיאנוטייפ אותה פיתח סיר ג'ון הרשל, ייתכן אף שהרשל עצמו הוא זה שהכשיר אותה היות ושתי המשפחות התגוררו במרחק של 50 ק"מ זו מזו בקנט, ואביה הבוטנאי ג'ון ג'ורג' צ'ילדרן והרשל היו חברים.

משנת 1843 עד 1853 היא עבדה בלא הפסקה לתעד את האוסף הגדול של אצות ים אותו פרסמה בסדרה בת 12 חלקים. בשנת 1853 חברה אנה אטקינס לחברת ילדות שלה אן דיקסון, והשתיים שיתפו פעולה ביצירת תצלומים של .שרכים, פרחים, נוצות ותחרה. צילומים אלה הפכו למעין סוג של עבודת אמנות אף כי זו לא היתה כוונתה המקורית. רבים מהפוטוגרמות של הצמחים נודעו בהיותם מסמך מדעי משמעותי אך גם בשל ההצבה שלהם שנעשתה לאחר מחשבה.

עוד בנושא נשים במדע באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

5 תגובות

  1. תגידי שירן את רצינית? קראת את הכתבה בכלל? היא בריטית! למה נראה לך שהיא קוראת עברית?

  2. אנה אטקינס מזל טוב את כבר בת 216 אני אוהבת אותך ומאחלת לך בריאות אושר ועושר עוד צילומים וקראתי את מה שהיה כתוב לך שם ומאוד נהנתי לשמוע שיש מישהי שכותבים עליה אפילו אני לא מכירה אותה שמתעסקת בצילום ציירות פיסול ואומנות אז מזל טוב אוהבת שירן צדק

  3. אתם אתר התוכן המדעי הכי טוב באינטרנט הישראלי, חבל שמגיעים אליכם רק בגוגל דודלים, מאחל שאנשים יכירו את המותג הידען יותר, התוכן איכותי ביותר שקיים בשפה העברית בתחומים המדעים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן