סיקור מקיף

פרס יוקרתי של האגודה האמריקאית לפיזיקה יוענק לפרופסור מרדכי (מוטי) שגב מהטכניון

זו הפעם הראשונה שהפרס יוענק לחוקר ישראלי


פרופסור מרדכי (מוטי) שגב מהטכניון. צילום: דוברות הטכניון
פרופסור מרדכי (מוטי) שגב מהטכניון. צילום: דוברות הטכניון

האגודה האמריקאית לפיזיקה תעניק לפרופסור-מחקר מרדכי (מוטי) שגב מהפקולטה לפיזיקה בטכניון את פרס ארתור שוולוב במדעי הלייזר לשנת 2014. זו הפעם הראשונה שהפרס מוענק לחוקר ישראלי.

הפרס היוקרתי (Arthur L Schawlow Prize) נוסד בשנת 1991 כדי להוקיר תרומות יוצאות דופן למחקר בסיסי שבו משמשים לייזרים לקידום הבנתן של התכונות הפיזיקליות הבסיסיות של חומרים ושל האינטראקציה שלהם עם אור.
רשימת 25 הזוכים בפרס זה כוללת שישה חוקרים שלאחר זכייתם בפרס שוולוב זכו בפרס נובל בפיזיקה: ג'ון הול, סטיב צ'ו, תיאודור האנץ', וויליאם פיליפס, קרל ויימן ודייוויד ויינלנד.

הפרס לשנת 2014 יוענק לפרופסור שגב "על תרומה יוצאת דופן למחקר בנושא אינטראקציות אור-חומר, ובייחוד על תגליות פורצות דרך בתחום הסוליטונים המרחביים האופטיים, על תרומה היסטורית לגלים לא-ליניאריים במערכות פוטוניות מחזוריות ועל ההדגמה הניסויית של לוקליזציית אנדרסון."

פרופסור שגב, אחד מעשרת הפרופסורים הבכירים (Distinguished Professors) בטכניון, זכה בפרסים רבים, ביניהם הפרס היוקרתי באלקטרוניקה קוואנטית ב-2007 (הפרס האירופי החשוב ביותר בכל תחום האופטיקה והלייזרים) ופרס מקס בורן שמעניקה האגודה האמריקאית לאופטיקה (OSA) ב-2009. בשנת 2011 הוא נבחר לאקדמיה הלאומית למדעים.

בעקבות הזכייה אמר פרופסור שגב : "גילוי תופעה חדשה, בלתי צפויה או נוגדת-אינטואיציה – אלה הדברים שמניעים אותי. כמובן ששמחתי שזכיתי בפרס אולם באופן כללי אינני מתנהל סביב פרסים. כאשר הודיעו לי על זכייתי, שמחתי כשעה ולאחר מכן חזרתי לחשוב כיצד לנסח מכתב תשובה לעורך של אחד מכתבי העת המדעיים אשר מטפל כעת במאמר שלנו. אכן, נחמד לזכות בפרסים אבל יש ערכים חשובים הרבה יותר. למשל – כיצד להחזיר לארץ חוקר צעיר מוכשר אשר ויתר על הצעה למשרת חבר סגל אצלנו והופך להיות פרופסור באוניברסיטת הרווארד בימים אלה ממש. לראייתי, בריחת מוחות היא בעיה לאומית, ואנו מחויבים לטפל בה בצורה חכמה וכמובן על ידי חינוך לערכים. קוראים לזה ציונות ללא מרכאות."

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן