סיקור מקיף

מדען רוסי מתכנן להנדס גנטית תינוקות עד סוף 2019 – והגופים המדעיים מודים שאינם מסוגלים לעצור אותו

בתחילת יוני הצהיר דניס רבריקוב, חוקר ביולוגיה מולקולרית העומד בראש המעבדה לעריכת הקוד הגנטי במרפאת הפוריות הגדולה ביותר ברוסיה – על תוכניתו להנדס גנטית תינוקות אנושיים. רבריקוב מתכוון להמשיך בצעדיו של החוקר הסיני הא יאנוקי, שהנדס גנטית תינוקות על מנת להקנות להם עמידות לנגיף ה- HIV. אלא שמטרותיו של רבריקוב מעשיות יותר: הוא רוצה לאפשר לאמהות הנושאות את הנגיף בגופן, להביא ילדים לעולם מבלי שאלו יידבקו מהאם במהלך ההיריון, הלידה או בהמשך חייהם

עובר מהונדס גנטית. אילוסטרציה: shutterstock
עובר מהונדס גנטית. אילוסטרציה: shutterstock

והנה זה מתחיל: מדען רוסי הודיע על תכניותיו להנדס גנטית תינוקות אנושיים עד סוף 2019, ולמרות קריאות מצוקה ומרמור מצד גופים כמו ארגון הבריאות העולמי, איש אינו מתכוון לעצור אותו.

בתחילת יוני הצהיר דניס רבריקוב, חוקר ביולוגיה מולקולרית העומד בראש המעבדה לעריכת הקוד הגנטי במרפאת הפוריות הגדולה ביותר ברוסיה – על תוכניתו להנדס גנטית תינוקות אנושיים. רבריקוב מתכוון להמשיך בצעדיו של החוקר הסיני הא יאנוקי, שהנדס גנטית תינוקות על מנת להקנות להם עמידות לנגיף ה- HIV. אלא שמטרותיו של רבריקוב מעשיות יותר: הוא רוצה לאפשר לאמהות הנושאות את הנגיף בגופן, להביא ילדים לעולם מבלי שאלו יידבקו מהאם במהלך ההיריון, הלידה או בהמשך חייהם.

רבריקוב טוען שהטכניקה בה ישתמש דומה לזו של יאנוקי הסיני, אך בטוחה יותר, ועם סיכוי קטן בהרבה לתופעות לוואי בלתי-רצויות. לפני שנה הוא פרסם תוצאות מחקר שהוכיחו כי הטכניקה שלו מסוגלת לנטרל ביעילות ובאופן בטוח שני עותקים של הגן CCR5, שמאפשר בערך תשעים אחוזים מההדבקות ב- HIV. חוקרים אחרים ספקנים יותר, בלשון המעטה, וסבורים שרבריקוב פשוט לא הצליח במחקריו לגלות את כל המוטציות שנגרמו במהלך ניסוייו.

אפשר לסכם שקיים קונצנזוס בקהילה המדעית בנוגע לסיכון המגולם בהנדסה גנטית בבני-אדם. למרות זאת, ארגון הבריאות העולמי הודה בימים האחרונים כי אינו מסוגל לעצור את רבריקוב או למנוע ממנו לממש את תכניותיו. באופן דומה, גם נשיא האקדמיה הלאומית לרפואה של ארצות הברית הביע את חששותיו לגבי תכניותיו של רבריקוב, אך אמר במפורש כי – "איני יודע מה אנו יכולים לעשות כדי לעצור אותו… לכל מדינה יש ריבונות משלה".

זהו אחד המשפטים החשובים ביותר בנוגע לעתיד ההנדסה הגנטית. נכון להיום, לכל מדינה יש ריבונות משלה על שטחה, וזכות בלעדית להחליט אלו ניסויים מותרים ואסורים בגבולותיה. ברוסיה קיים אמנם חוק המגביל מאד את השימוש בהנדסה גנטית, אך משרד הבריאות הרוסי ממלא פיו במים ומסרב לאסור בצורה פומבית על רבריקוב מלהתקדם עם תכניותיו.

בחודשים הקרובים יגיע משרד הבריאות הרוסי להחלטה בנוגע לניסויים, וזו תהיה מונעת בהכרח מראייה כוללת יותר של צרכי המדינה. אם יחליט שר הבריאות הרוסי – סליחה, אם יחליט פוטין – שהטכניקה להנדסה גנטית של תינוקות עשויה לקדם את רוסיה בעתיד, הרי שההחלטה תהיה בוודאי חיובית. ואם כך יקרה, הרי שאיש מחוץ לגבולות רוסיה לא יוכל למנוע מהרופאים במדינה מלהנדס גנטית עוברים ותינוקות אנושיים.

פוטין יצטרך לקבל החלטה קשה. מצד אחד, הכנסיה האורתודוכסית – מוסד בעל כוח רב ברוסיה – מתנגדת באופן נחרץ להנדסה גנטית. מצד שני, טכניקות מתקדמות להנדסה גנטית עשויות להיות מסוגלות להזניק קדימה את המדינה כולה. אם רוסיה תתיר, למשל, להנדס ילדים בעלי מנת משכל גבוהה יותר (שאיפה סבירה למדי, מאחר שידוע כיום שהגנים שלנו אחראים לחמישים עד שמונים אחוזים מרמת ה- IQ), הרי שתוך פחות משני עשורים היא תוכל ליהנות מהתוצרים שיפיקו מהנדסי-העתיד ומדעני-העתיד הללו.

החלטתו של פוטין תושפע, בוודאי, גם משיעור הילודה הנמוך ברוסיה. פוטין עצמו כינה את העניין "הבעיה החריפה ביותר של רוסיה המודרנית", ומסיבה טובה: ההערכה היא שתוך שלושים שנים, תפחת אוכלוסיית המדינה מ- 143 מיליון אזרחים ל- 111 מיליון בלבד, כתוצאה משיעור הילודה הנמוך ושיעור התמותה הגבוה . פוטין מחפש בנרות דרכים לשכנע את נשות המדינה להביא יותר ילדים לעולם. למה שלא יציע לכל אשה טיפול חינם מצד המדינה, שיעזור 'להשביח' את ילדיה? כאשר אשה ממוצעת ברוסיה מביאה לעולם רק ילד אחד, היא בוודאי תרצה 'לבטח' את ההשקעה לעתיד.

פוטין עשוי, לפיכך, לנסות לקדם תכנית ארוכת-טווח להשבחת האוכלוסיה, במקום להגדיל את מספר הילדים שייוולדו לעוני ולאלכוהוליזם (תוחלת החיים הנמוכה של הגברים ברוסיה, העומדת כיום על 59 שנים בלבד, היא כנראה תוצאה של האלכוהוליזם הנפוץ כל-כך בקרב הגברים במדינה).

אני מאמין שהחלטת משרד הבריאות הרוסי בנוגע לניסוייו של רבריקוב תהיה חיובית. אם כך יקרה, הרי שכבר בשנה הבאה נראה בוודאי עשרות תינוקות מהונדסים-גנטית. ואם נגלה שהטכניקה של רבריקוב אכן יעילה ובטוחה, הרי שאפשר לצפות לתינוקות מהונדסים-גנטית נוספים שיופיעו ברוסיה, אבל עם תכונות מעניינות אחרות: עמידות למחלות לב, למשל, או לסרטן; או אולי בעלי מנת משכל גבוהה יותר, או חרוצים יותר – התכונות החשובות ביותר להצלחה כיום.

כך או כך, רוסיה תחליט עבור עצמה, ושאר העולם ייאלץ לקבל את החלטתה. ואם אכן תתחיל המדינה להפיק תינוקות בריאים וחכמים יותר, הרי שגם מדינות אחרות ייאלצו להתחיל לעשות זאת, כחלק מ- 'מירוץ החימוש' החדש של ההנדסה הגנטית. ואם מדינות אחרות יסרבו לכך? ובכן, מספיק אדם מהונדס אחד שיתחתן עם אזרחית מדינה זרה, כדי שילדיהם יישאו את אותם גנים מועדפים שייבררו על-ידי המדענים הרוסיים. נרצה או לא נרצה, האנושות מתחילה לצעוד בימים אלו לקראת עתיד בו יהונדסו ויעוצבו ילדים – לא בבית-הספר או בחיק המשפחה, אלא כבר מהרחם.

הולך להיות מעניין בעתיד.

עוד בנושא באתר הידען:

10 תגובות

 1. איני מבין במדויק מדוע נזכרתי פתאום ביוזף מנגלה…
  הרוסים העתיקו לא מעט פרויקטים מהנאצים והרי לכם עוד אחד.

 2. יש להניח שהסכר נפרץ, והנדסה גנטית בשירות החזון של "סופר אדם" תופעל בכל העולם. יש להניח שזכות היסוד האישית והחברתית החשובה ביותר בעתיד תוכר כזכות יסוד ל"כישורים" ביוטכנולוגיים.
  הענין הוא שהמהלך לא מסתיים ביצירתו של אדם בעל תכונות משופרות יותר ויותר ובהקניית זכויות לכך. הנדסה גנטית, ובמקביל פיתוחים טכנולוגיים בתחומי החומרה והתוכנה יעמידו יצור מורכב שהאנושיות שלו תהיה מסופקת. השאלה "מיהו/מהו אנושי" ושאלות של זהות ופוליטיקה של זהויות בהקשר הזה יהיו במוקד של ה"אנושות" העתידית.

 3. בימים אילו, כשאנו חווים שאנשים צעירים רבים מקבלים סרטן המועבר ע"י גנים במשפחה, צעד זה הוא אפילו חובה לאנושות למלחמה בסרטן. צעירים רבים, אשר נמצאים בסיכון, וגם חולים, פוחדים להביא ילדים בגלל זה.

 4. אם כבר הרוסים צריכים לפתח תינוקות עמידים לאלכוהוליזם. הבעיה הכי חמורה של רוסיה הוא אלכהוליזים (ואני לא מזלזל בילודה הנמוכה, גם זו בעיה קשה)

 5. כל הכבוד, הלוואי שאני יכולתי להיות הגבר הראשון שמביא ילד לעולם. כל הכבוד לו.

 6. לפני שהוא רץ להגביר את הילודה, שיהנדס גנטית תינוקות שלא זקוקים כלל לאוכל ומים, ועדיף כאלה שאין להם את היצר של ההתקוממות במוח. אחרי זה שינסה להגביר את הילודה.

 7. ברוסיה הוא יש הון אנושי מדהים אבל ברובו מבוזבז אז לפני השדרוג הם צרכים ליצור
  את התנאים "האקלים" שבהם ההון האנושי שלהם יוכל לבוא לידי ביטוי אחרת כל משודרג יעבור למערב, בתמונה הגדולה גם בלי קשר לרוסיה זה נראה די סביר שזהו הכיוון שאליו האנושות תלך היתרונות כל כך מושכים שהם יגרמו להתעלמות מתופעות הלוואי גם החברתיים וגם הביולוגיים על הפרט,
  תמונה חברתית של עולם קודר ניתן לראות בסרט gattaca המעבר לשדרוג מאלו שעברו שדרוג מול אלו שדומים לנו שלא עברו שדרוג, אפשר לראות את הכאב והתסכול של אלו שנשארו מאחור, גם כיום בינינו יש אנשים "שנשארו" מאחור כל מה שאתה צריך זה שקובית המזל הביולוגית תגרום לך להיוולד עם IQ שהוא באופן משמעותי נמוך מהממוצע, שום כוח רצון לא יעזור פה עולמות שלמים יהיו חסומים עבורך,
  כך יהיה בעולם עתידי שבו האדם הממוצע של כיום לא יעבור שדרוג הוא יהיה נידון לחיים שבו רוב הדלתות יהיו חסומות עבורו שום כוח רצון לא יעזור בעולם שבו הממוצע השכלי הוא אינשטיין ומעלה
  עבור אדם ממוצע של כיום, ברמה הפיזיולוגית יכול להיות שכדי להשיג יכולות מסוימות האדם יאבד את האיזון שנוצר אצלו במהלך האבולוציה , יכול להיווצר אדם עם יכולות מוחיות במחיר של לדוגמא הוא לא יוכל להיוולד כבר בצורה טבעית אלה רק קיסרית בגלל שהראש גדול יותר (יתכן וכבר כיום נוצרים שינוים גנטים אצל האדם עקב הלידות הקיסריות שבו נולדים תינוקות שבעבר לא היו נולדים), בנוסף עוד דוגמא
  יש איזון פנימי בתוך בגוף האדם סוג של "פשרה" בין הצרכים של מרכיבים הביולוגים השונים בין צרכי המוח לשאר הגוף, מוח משודרג שהוא "רעב יותר " לחמצן ולקירור יכול להוביל לאדם שהאיזון הפנימי שלו הופר שיותר דומה למיינפריים שצריך לשבת בחדר ממוזג ולא יכול לבצע פעילות אירובית או להיות בתנאים פיזיולוגים שבהם האדם הממוצע כיום יכול לחיות בהם.
  כך שהוא יכול להיות בעל מנת משכל שנחשבת מטורפת כיום אבל אדם שאולי יהיה מתוסכל כלוא בתוך גופו?

 8. זה כבר התחיל מזמן… ברגע שחשבו על זה.
  אחר כך נותר רק לכופף או לשנות חוקים ומוסכמות.

 9. הרפואה המודרנית יוצרת תחלואה גנטית נרחבת עם השלכות קשות על האוכלוסיה בעתיד
  בזה שהיא תומכת בבני-אדם מבחינה רפואית, ומאפשרת להפיץ גנים פגומים בתווח רחב
  גנים שהיו נכחדים ללא רפואה תומכת הופכים להיות נחלתם של כלל האוכלוסיה

  הנדסה גנטית הוא כלי נחוץ כדי לבלום תופעה זו

 10. תודה לד"ר רועי צזנה על מאמר מעניין ומעורר מחשבות.
  השלב הבא יהיה פיתוח אנשים כבקשתך, למשל – חיילים טובים, שחקני כדור סל מעולים, ו… עובדים עם ארבעה ידיים, וכו וכו,וכו….
  לילה טוב
  סבדרמיש יהודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן