סיקור מקיף

בעלי חיים וצמחים נכחדים בקצב מדאיג אבל יש משהו שאתם יכולים לעשות

יוזמה שמוביל חוקר ישראלי תאפשר לשנות את העתיד העגום והמדאיג של מגוון המינים במחיר של פחות מכוס קפה 

זאב טסמני, בעל חיים שנכחד באמצע המאה ה-20. איור משנת 1908. איור: shutterstock
זאב טסמני, בעל חיים שנכחד באמצע המאה ה-20. איור משנת 1908. איור: shutterstock

לעיתים קרובות מידי מתפרסמות ידיעות בתקשורת ובכללן בבלוג שלי (ד"ר אורי פלביץ'), על בעל חיים כזה או אחר שנכחד או מצוי בסכנת הכחדה חמורה ומיידית. רק לפני שבועיים התפרסם מאמר המדבר על הכחדת המינים השישית (ראו כתבה) שהאשם העיקרי בהתרחשותה הוא כמובן האדם. על פי הערכות המאמר קצב ההכחדה של מיני חולייתנים במאות השנים האחרונות גבוה פי 114 מאשר קצב הכחדת הרקע. על אף העובדה שישנם אלפי ארגונים וגופים ממשלתיים בעלי חיים ממשיכים להעלם כאשר הסיבה העיקרית היא העלמותם של בתי הגידול הטבעיים שלהם. בקצב הנוכחי, אם הוא חלילה ימשך, הדורות הבאים לא יזכו לפגוש הרבה מאד מינים של בעלי חיים וצמחים. יש לכך השלכות אקולוגיות וכלכליות שמעמידות גם את האדם בסכנה אמיתית. רק דוגמא אחת- קחו את הירידה המדאיגה באוכלוסיות של מין אחד, דבורת הדבש, ירידה שמאיימת על קיומם של גידולים חקלאיים חיוניים רבים.

יוזמה חדשה, מבורכת ומעניינת מובלת על ידי פרופסור אורי שיינס, מרצה וחוקר בחוג לביולוגיה וסביבה של אוניברסיטת חיפה – אורנים. פרופסור שיינס ביחד עם אנשי אקדמיה מומחים נוספים מהארץ והעולם הקימו ארגון חדש שנקרא TIME ) This is my earth ) שמטרתו לנסות ולגייס את ההמונים לצורך שמירת הטבע והפחתת קצב ההכחדה של מגוון מינים. הרעיון העיקרי הוא לרכוש קרקעות פרטיות שמהוות מה שנקרא בשפת האקולוגים "אזורים חמים" (Hot spots), אזורים שבהם יש מגוון גדול של בעלי חיים (35% מכלל המינים) וצמחים (44% מכלל המינים). אזורים אלו מהווים רק 1.4% משטח האדמה העולמי.

הארגון החדש שונה מאחרים במספר היבטים:

 • א. ארגון דמוקרטי – כל חבר בארגון יוכל להצביע מדי שנה היכן יושקעו כספי הארגון.
 • ב. שווה לכל נפש – דמי חברות יהיו יורו אחד בלבד בכל שנה – (כמובן שיתקבלו גם תרומות מעבר לכך).
 • ג. 100% מהכספים יושקעו ברכישת שטחים באזורים חמים – לא תהיה אדמינסטרציה, והכל ינוהל על ידי מתנדבים. (מלבד מנהל אתר שעבור משכורתו לשנה הראשונה של ההקמה ועבור בניית האתר, פיתוחו ושיווקו ברחבי העולם נעשה הגיוס הנוכחי של הכסף).
 • ד. מקצועי – ועדה מקצועית של מדענים מכל העולם שתחליט כל שנה באיזה מקומות ראוי להשקיע ותעמיד לקהל החברים אופציות לבחירתם.
 • ה. הארגון מתכנן, בעזרת תרומות נוספות יעודיות, להזמין אזרחים ממדינות עולם שלישי להיות חברים בארגון ולספק אמצעים טכנולוגים לקהילות מרוחקות על מנת שיוכלו להיות מחוברים לארגון.
 • ו. כל השטחים יהיו של ארגון TIME ) This is my earth ) שמטרתו לנסות ולגייס את ההמונים לצורך שמירת הטבע והפחתת קצב ההכחדה של מגוון מינים. הרעיון העיקרי הוא לרכוש קרקעות פרטיות שמהוות מה שנקרא בשפת האקולוגים "אזורים חמים" (Hot spots), אזורים שבהם יש מגוון גדול של בעלי חיים (35% מכלל המינים) וצמחים (44% מכלל המינים). אזורים אלו מהווים רק 1.4% משטח האדמה העולמי.ייכים למקומיים. העבודה תהיה רק עם קבוצות מקומיות (״no “green colonialism).

חשוב לציין – הארגון מתחייב שבמידה ולא יושג המינימום הנדרש הכסף יוחזר לתורמים כך שאין פה סיכון כספי. כל תורם הופך אוטומטית להיות מייסד וחבר בארגון בינלאומי לשמירת טבע.

אוהבים טבע? מודאגים לגבי עתידו – אתם יכולים לעשות:

ראשית, להצטרף לארגון (בסך הכל יורו אחד) ובהמשך להפיץ את היוזמה הזו בכל דרך אפשרית. הפיצו הלאה דרך הפייסבוק, המייל, הווצאפ ושאר דרכי התקשורת לכל חבריכם ומשפחותיכם. ההצלחה של היוזמה תלויה בהגעתה לידיעתו של כלל הציבור העולמי. אם בארגון הזה יהיו חברים מיליוני אנשים (בעידן הרשתות החברתיות זה בהחלט אפשרי!) הרי שניתן יהיה לגייס סכומים משמעותיים ולהתחיל לעשות שינוי למען הדורות הבאים. מגיע להם!

עוד בנושא באתר הידען:

לפעול נגד העבריינים ולמען הטבע

פרימטים מול פיתוח

המגוון הביולוגי – דו"ח מצב

ההכחדה ההמונית השישית כבר כאן, גם האדם אינו חסין

 

6 תגובות

 1. יוזמה מבורכת …
  ראוי לציין כי ברחבי העולם יש קבוצות ופרטים שרוכשים שטחים למטרות שימור ,
  בדרום אמריקה , באפריקה ועוד נרכשו שטחים ו״אזורים-חמים״
  במקרים מסוימים בשטחים שנרכשו יושבים ילידים
  והם משולבים במיזמי השימור,
  ושוב :
  היוזמה מבורכת ולכן אני כבר תרמתי …

 2. רעיון נפלא, יוזמה מדהימה, ככל שיהיו יותר אנשים יהיה יותר שטח,אבל איפה תורמים?

 3. אסף, זה רק גיוס ראשוני על מנת להתניע את הפרוייקט. הכוונה היא לגייס הרבה יותר אבל יש הוצאות ראשוניות שחייבים על מנת להפוך את זה לפרוייקט עולמי

סגור לתגובות.

דילוג לתוכן