סיקור מקיף

ביס קטן מהשמש – ליקוי חמה חלקי נראה אחר הצהריים בשמי ישראל

אמנם באפריל הבא ייראה עוד ליקוי באזורנו אך הוא יהיה חלקי עוד יותר מזה של היום. ליקוי מרשים יותר נוכל לראות כאן ב-2027, אבל מי שממתין לראות בישראל ליקוי מלא, ייאלץ להמתין עד המאה ה-22.

ליקוי החמה של 3/11/2013, כפי שצולם ע"י אריק כפיר באילת ליקוי החמה שצילמתי היום באילת, תוך שימוש בעדשת 100-400 + מכפלים+פילטר nd. באישור הצלם. פורסם לראשונה בדף הפייסבוק של האגודה הישראלית לאסטרונומיה
ליקוי החמה של 3/11/2013, כפי שצולם ע”י אריק כפיר באילת ליקוי החמה שצילמתי היום באילת, תוך שימוש בעדשת 100-400 + מכפלים+פילטר nd. באישור הצלם. פורסם לראשונה בדף הפייסבוק של האגודה הישראלית לאסטרונומיה

ליקוי חמה חלקי נראה אחר הצהריים בשמי ישראל. בשיא הליקוי, בערך בשעה 16:00, הסתיר הירח כחמישית מפניה של השמש. ליקוי מלא נראה בכמה מקומות בעולם, בהם אפריקה, חצי האי ערב והחוף המזרחי של אמריקה הצפונית. בישראל היה אפשר לראות רק את שוליו של הליקוי.

ליקוי חמה מתרחש כאשר הירח חולף בין כדור הארץ לשמש ומסתיר לנו את כולה, או חלק ממנה. הליקוי שהתרחש היה בחלקו מלא ובחלקו טבעתי – כלומר בשיאו הסתיר הירח את רוב השמש כשהוא משאיר טבעת של אור סביבו. ואולם הליקוי המלא נראה בעיקר באפריקה, בחלקים של חצי האי ערב ובחוף המזרחי של ארה”ב.

אצלנו נראה רק ליקוי חלקי. “סמוך לאופק הדרום-מערבי בשעה 15:15 בערך נראתה נקודה שחורה מתחילה לכרסם בחלקה התחתון של השמש”, אמר הפיסיקאי פרופ’ יואב יאיר מהמחלקה למדעי הטבע והחיים באוניברסיטה הפתוחה. “שיא הליקוי הגיע בסביבות 16:00, כשהשמש הייתה די-נמוכה מעל האופק, ואז הוסתרו בערך 20% ממנה”.

למי שוויתר על הליקוי הזה – חבל. אמנם באפריל הבא ייראה עוד ליקוי באזורנו אך הוא יהיה חלקי עוד יותר מזה של היום. ליקוי מרשים יותר נוכל לראות כאן ב-2027, אבל מי שממתין לראות בישראל ליקוי מלא, ייאלץ להמתין עד המאה ה-22.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן