2012: אין שום כוכב לכת X (ניבירו)

מה הסבירות שכוכב לכת עצום בגודלו, שקיומו נטען בכתבי האסטרונומים השומריים העתיקים, עושה את דרכו לעבר כדור הארץ, ויגרום להפרעות קטלניות ב-2012. האם נאס"א יודעת ומסתירה?

כוכב לכת מסתורי מאיים על כדור הארץ. איור: אתר יוניברס טודיי
כוכב לכת מסתורי מאיים על כדור הארץ. איור: אתר יוניברס טודיי

אחת השאלות הבלתי פתורות היא האם אנו יודעים הכל על כוכבי הלכת במערכת השמש. אחת מהתחזיות ההזויות המסתובבות ברשת, בהקשר לנבואות סוף העולם הצפוי להגיע ב-21 בדצמבר 2012, עוסק בכוכב הלכת X (שיש המזהים אותו עם ניבירו) אשר עתיד לפגוע בנו. לפי אותן טענות, כוכב לכת זה התגלה בתחילת שנות השמונים של המאה ה-20 באיזורים החיצוניים של מערכת השמש, באמצעות תצפיות באינפרא-אדום. לפי אותן טענות הוא ארב בחגורת קויפר וכעת הוא מאיץ לעברנו, ויכנס למערכת השמש הפנימית בשנת 2012. המשמעות, לטענת מפיצי הדברים הללו, קטלנית. מיליוני ואולי מיליארדי בני אדם ימותו, ההתחממות הגלובלית תגבר, יתרחשו רעידות אדמה, בצורות, רעב, מלחמות, התמוטטות חברתית ואפילו סופות שמש אדירות ייגרמו בשל מעברו של ניבירו דרך מערכת השמש. כל הדברים הללו יקרו בשנת 2012 ועלינו להערך לקראת מותינו כבר כעת.

במאמר קודם תחת הכותרת: "סוף העולם לא יגיע ב-2012" עסקנו בעיקר בלוח השנה של המאיה, ובספירה הגדולה שלו. לפי הלוח והמיתולוגיה של בני המאיה, משהו יתרחש ב-21 בדצמבר 2012. כעת טוענים תומכי התיאוריות הללו כי כוכב לכת בעל מסלול אליפטי קיצוני ישפיע באמצעות הכבידה שלו במעברו בתוך מערכת השמש הפנימית ויגרום לנזקים גיאולוגיים, חברתיים, כלכליים וסביבתיים, ויחסל שיעור נכבד מהחיים על כדור הארץ בשנת 2012.

ואולם לכל אסטרונום, ואפילו החובבים שבהם, ידוע שאין שום אמת בידיעה. אין אף כוכב לכת, גם לא ניבירו, שעושה את דרכו אלינו.
ראשיתו של הסיפור ב-1843, כאשר ג'ון קאוץ' אדמס, מתמטיקאי ואסטרונום בריטי, חקר את התזוזות של אורנוס במסלולו והגיע למסקנה שמקור ההפרעה למסלול הוא בהשפעת כבידה מכוכב לכת אחר, שמושך אליו את ענק הגז. ממצאים אלה הוליכו לגילויו של נפטון, שמקיף את השמש במרחק של 30 יחידות אסטרונומיות. בשיטה זו נעשה שימוש לגילוי גופים רבים במערכת השמש בטרם נצפו באורח ישיר.

גם נפטון סבל מהפרעות במסלולו והדבר הוביל לגילויו של פלוטו ב-1930. אז סברו האסטרונומים שהתגלה אותו כוכב לכת X, אך מסתו של פלוטו כה זעירה ומיד לאחר שנותח מסלולו של ירחו כארון, הוברר כי המסה הכוללת של מערכת פלוטו-כארון כל כך קטנה עד שאין שום סיכוי שהיא זו המשפיעה על נפטון; והמצוד אחר כוכב הלכת X נמשך.

לאחר שנים של ספקולציות ומחקרים היסטוריים, היו שטענו כי ישנו גוף גדול שהאסטרונאוטים חייבים לגלות – בין אם כוכב לכת די גדול או אפילו כוכב קטן – המלווה את השמש והופך את מערכת השמש למערכת כפולה. השם ניבירו נטבע בידי הסופר זכריה סיטשין, שטען להתערבותם של חייזרים בהסטוריה המוקדמת של המין האנושי. ניבירו הוא כוכב לכת היפוטתי כפי שטענו השומרים הקדמונים (התרבות השומרית התקיימה בין השנים 6,000 לפה"ס ל-3,000 לפה"ס ומרכזם היה בבבל, כיום בעיראק). ישנן עדויות ארכיאולוגיות המעידות על כך שלכוכב הלכת המיתולוגי יש קשר כלשהו לכוכב הלכת X, אך מאז טבע אותו סופר את הקשר, נחשבים כוכב הלכת X וניבירו כגורם הרס אחד, גוף אסטרונומי עתיק שחזר לאחר זמן רב בו שהה במסלולו הרחק מהשמש.

האם יש עדות כלשהי לכוכב לכת X בן ימינו?

הגוף המסתורי שצולם בידי הלויין IRAS ואשר נחשד בידי תומכי תיאורית ניבירו ככוכב לכת גדול המתקרב לכדור הארץ
הגוף המסתורי שצולם בידי הלויין IRAS ואשר נחשד בידי תומכי תיאורית ניבירו ככוכב לכת גדול המתקרב לכדור הארץ

המאמינים מסתמכים על "תגלית" משנת 1983 של גוף שמימי מסתורי בידי הלווין IRAS (NASA's Infrared Astronomical Satellite) בקצה מערכת השמש, בערך במרחק 540 יחידות אסטרונומיות. באופן טבעי התקשורת העולמית היתה אמורה להתרגש מהגילוי ולהתחיל להרעיש על הגילוי של כוכב הלכת X (ורובם מצטטים ידיעה מהוושינגטון פוסט מ-31 בדצמבר 1983 תחת הכותרת התגלה גוף שמימי מסתורי. למעשה האסטרונומים לא היו בטוחים מה היה אותו עצם שצולם בתחום האינפרה-אדום (הרמז לכך נמצא במילה מסתורי). דיווחים ראשוניים בתקשורת דיברו על כך שהוא עשוי להיות שביט בעל מסלול ארוך במיוחד או כוכב לכת, או גלקסיה צעירה מרוחקת, או אולי ננס חום. מיד לאחר איזכור האפשרות האחרונה, הפך פתאום הגילוי לכך שכוכב הלכת X הוא למעשה ננס חום המקיף את השמש במסלול מרוחק.

הממצאים לכאורה פורסמו במאמר תחת הכותרת "מקור נקודתי בלתי מזוהה במיני-סקר שערך הלווין IRAS" בכתב העת אסטרופיסיקל ג'ורנל לטרס ב-1984, אך אחד מעורכי המחקר, ד"ר גרי נויברגר התראיין לוושינגטון פוסט וצוטט באמרו כי העצם ש-IRAS צילם איננו ה"דואר המגיע" (כלומר איננו עצם הנע לעבר כדור הארץ). הנה מסקנת המאמר: "מספר זיהויים אפשריים נשקלים לרבות מערכת כוכבים קרובה, גלקסיה, ועצמים חוץ גלקטיים. יש צורך לבצע תצפיות נוספות בתחום האינפרא-אדום ואורכי גל אחרים כדי לאסוף נתונים נוספים שיתמכו באחת האפשרויות הללו, או שאולי העצם ידרוש פרשנות שונה לחלוטין."

אף כי בתצפיות של IRAS נראה עצם מסתורי, בשלב זה, אין כל עדות לכך שהעצם הזה, תהא זהותו אשר תהא עושה את דרכו אלינו. ואולם השמועות החלו לזרום. כאשר נכתבו מאמרי המשך ב-1985 ו-1987, הם עוררו עניין תקשורתי מועט במיוחד אם בכלל. מחקרי ההמשך הראו כי העצם שנחשב מסתורי במאמר של 1984, הגיע מגלקסיה צעירה ומאירה במיוחד, אך גם מרוחקת,ב(אף) גוף אסטרונומי בקצה מערכת השמש.

הפרעות במסלול – האם נובעות מכוכב הלכת X?

בנוסף ל"גילוי" של 1983, של כוכב הלכת X או הננס החום, טענה שנוסחה ב-1992 אומרת כי: הפרעות בלתי מוסברות במסלולים של אוראנוס ונפטון מעידים על קיומו של גוף במסה של 4-8 מסות ארץ בקצה מערכת השמש, במסלול מכופף מאוד, מעבר ל-11 מיליון ק"מ מהשמש, נטען בקטע וידאו תחת הכותרת Planet X Forecast and 2012 Survival Guide" video.

בארכיוני נאס"א לא נמצא שום עצם במרחק זה. הדבר הקרוב ביותר שנאס"א גילתה ב-1992 היה עצם טרנס נפטוני, בשם 1992 QB1 שקוטרו 200 קילומטרים בלבד ואשר מקיף את השמש בחגורת קויפר – איזור הכולל כוכבי לכת ננסיים רבים כפלוטו ואריס, במרחקים של 30-55 יחידות אסטרונומיות. עצמים אלה אינם מהווים איום על כדור הארץ, מכיוון שאף אחד מהם לא יעזוב את חגורת קויפר וידהר לעברנו ב-2012.

מאז חושבו מחדש ההפרעות במסלול נפטון והתברר שרובן נבעו מטעויות תצפית. כעת לא נראה שיש גופים גדולים יותר מאלו שכבר התגלו בחגורת קיפר, אך כמובן אין להוציא מכלל חשבון שיתגלו גם גופים גדולים, שנמצאים ככל הנראה במסלולם בצד השני של השמש לעומת נפטון. ואולם עד כה לא התגלתה שום עדות לקיומו של גוף גדול בחגורת קויפר, גם האנומליה המסתורית ממנה סבלו חלליות פיוניר וויאג'ר לא נוצרה בשל כבידתו של כוכב הלכת X, אלא כהשפעה של השמש. אילו היו שם גופים גדולים היינו צריכים לראות השפעה כבידתית גדולה מהצפוי בידי זו הנמדדת מהעצמים הידועים האחרים במערכת השמש.

אולי חוסר העקביות הגדול ביותר בהיפותיזות של תומכי טיעון כוכב הלכת X היא ההנחה שהגוף שצולם בידי IRAS ופורסם ב-1984 והגוף שהתגלה ב-1992 הם אותו גוף. באחד האתרים שלהם נמסר כי העצם מ-1984 מקיף את השמש במרחק 80 מיליארד ק"מ מכדור הארץ (כמובן שאין הדבר כך , מדובר בגלקסיה מרוחקת). ההכרזה של נאס"א מ-1992 מציבה את כוכב הלכת X במרחק של 11 מיליארד ק"מ מכדור הארץ. לפיכך, הלוגיקה של הטוענים זאת, היא שהגוף גמע מרחק של 79 מיליארד ק"מ במשך 8 שנים (מ-1984 ל-1992). לאחר כמה חישובים מהירים, הם הגיעו למסקנה שכוכב הלכת הזה אמור להגיע לאיזורינו ב-2012 (חלק מהחישובים גם דיברו על שנת 2003, וברור שחישובים אלה היו שגויים).

ואולם יש עוד חור בטיעון – המסות של שני הגופים הללו אינן זהות, גם אם הגוף שהתגלה בתחילת שנות השמונים היה ננס אדום – שזה הגוף בעל המסה הקטנה ביותר שהיה אפשרי לפי התצפיות בטרם התגלתה זהותו, כיצד הוא הצטמצם לגוף בעל 4-8 מסות ארץ בתוך שמונה שנים? לננסים חומים יש מסות של 15-80 מסות צדק. מסת צדק שווה ל-318 מסות ארץ, ולפיכך מדובר בגוף בעל 4,770 עד 25,440 מסות ארץ. ברור שגם אם העצמים הללו היו קיימים, לא יהיה זה ניחוש פרוע לקבוע שלא מדובר באותו עצם.

אם אין שום עדויות לכוכב הלכת X בוודאי מדובר בקנוניה או בתיאורית קשר?

קל מאוד לטעון שאם אין כל הוכחה "מדעית" מאחורי התיאוריה של כוכב הלכת X, יכולים לטעון כי הוכחות הסטוריות (הכחדות המוניות, פעילות וולקנית, רעידות אדמה וכו') הם הוכחה בפי תומכי תיאוריות יום הדין, המעידים כי כוכב הלכת X חייב להתקיים. אם אין אף כוכב לכת בוגד בעל מסה משמעותית, כיצד ניבירו יוכל לאיים עלינו ב-2012?

לפיכך, מעלים המאמינים תיאורית קשר לפיה, ישנה קנוניה של ממשלות בכל העולם להסתיר את העובדות מאיתנו. נאס"א מעורבת בהסתרה, וזו הסיבה למיעוט העדויות. לדעתי, פשוט משום שאין עדויות, אין משמעות הדבר שקיימת קונספירציה להחביא את האמת מהציבור, למה איפוא שממשלות ירצו להסתיר מאיתנו את העובדה שכוכב הלכת ההסטורי של יום הדין דוהר לעבר מערכת השמש הפנימית? כדי למנוע פאניקה ציבורית, ולהמשיך בסדרי היום החמדניים שלהם.

כפי שזה נראה כרגע, הקונספירציה היא מפלתם של תומכי כוכב הלכת X. כאשר מעמתים אותם עם העובדות המדעיות, הם משיבים כי "ממשלות משדרות דיס-אינפורמציה ומכסות על התצפיות האמיתיות של ניבירו". אם הבסיס המדעי של כוכב הלכת X הוא שגוי, לטעון שהממשלה מסתירה זאת, משמעו טיעון חלש במיוחד.

עלילות ניבירו ישארו לנצח מעל דפי המיתולוגיה השומרית.

לידיעה ביוניברס טודיי

לחלק א' של הכתבה- סוף העולם לא יגיע ב-2012

לחלק ג' של הכתבה – אף שביט לא מאיים עלינו

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

68 תגובות

 1. ירון צודק .רואים אותו בהרבה מקומות בעולם .יש מקומות שרואים אותו עם מספר ירחים .הוא מתקרב .אך היות ונראה בעין זה שאלה של מספר חודשים עד שישפיע על כדור הארץ-ומדובר באסון בסדר גודל של המבול .נאס"א משקרים ומסתירים מידע ושלטונות ארה"ב לא מגלים .לרוב אוכלוסיית העולם-זה יהיה מאוחר מדי.

 2. קשקוש. כוכב הלכת שבו מדובר הוא כוכב לכת רגיל המקיף את השמש, ולא דוהר לעברנו כפי שטענו תומכי תיאוריות הקונספירציה של 2012. השימוש בשם "כוכב הלכת X" ב-YNET לא אומר כלום, חוץ מזה שרצו כותרת טובה.

 3. ירון
  כל אחד ישפוט לפי תבונתו. לך אני מציע לקרוא בויקיפדיה, כדי לראות איזה אוסף שקרים מראים בסרטים האלה. איזה אסטרונום בדיוק יש בסרטים האלה?

 4. אדון נסים הנכבד תאמין במה שאתה רוצה אין לי ויכוח עם אף אחד.המקורות הועלו ליו טיוב ע"י אסטרונומים בעולם ואזרחים שצילמו.כל אחד ישפוט לפי דעתו.

 5. https://youtu.be/pOJjtVNiuLU
  מי שרוצה להתעלם מקיומו זכותו. העובדות ברחבי בעולם מדברות בעד עצמם.לא נכנס לתאריכים מתי איך ואם אני לא מדען.אבל הוא נראה כבר בעין בלתי מזויינת זאת עובדה.

 6. יש ויש פלנט x בשפת המדע. נאס"א דואגת להשתיק את העניין וכן להעלים ראיות לקיומו.הכוכב הזה מופיע בזוהר הקדוש.יש תיעודים ברחבי העולם מאזרחים שכבר רואים אותו בעין בלתי מזוינת.

  https://youtu.be/Hi3yccHx9eE

 7. ככל הנראה שמו בספר הזוהר הוא גזרון ויגיע בכ"ה באלול של יום שבת,ויש תיאור המאורעות בשמיים ובארץ,
  מאוד מעניין וישנם שני תאריכים שה 25 באלול נופל על יום שבת: הראשון ב 30 באוגוסט 2013 והשני שנה אחרי ב 19 לספטמבר 2014 ויש מידע נוסף במצגת באתר http://WWW.9AVEN.CON

 8. לאחד שמבין – פרסמו במאקו כתבה לפיה "אפשר להירגע – סוף העולם לא יגיע ב-2012" (שם הכתבה), פרסמו שם מחקר של איזה חוקר גרמני שנתן פרשנות נוספת לסברה לפיה המאיה חזו את 2012. הוא מסביר כי המאיה מאמינים שהעולם יהיה חדש יותר, ולא יגיע שינוי כלשהו בדמות קץ העולם.

  מוזמן לקרוא – http://www.mako.co.il/news-world/international/Article-d5bafc8bf3ef331017.htm&sCh=31750a2610f26110&pId=1693074985

 9. שום דבר לא יקרה ב2012 אין לכם מה לדאוג הדבר היחיד שיקרה הוא שעדיין יהיו קיימים מפגרים כמו כמה מהמגיבים פה

  בני המאיה לא צפו אסון אלה סוף מחזור וגם אם הם צפו אסון כלשהוא הכוונה הייתה בטח לעם שלהם שהוכחד בצורה מפתיעה ובלתי מוסברת(למרות שיש כמה תאורטיות איך זה קרה כמו מלחמה וגם מגיפה)
  וכוכב ניבירו לא קיים למרות שיש סיכוי די גדול שיפגע בנו איזה כוכב ידידותי
  כמו למשל זה שפגע בנו ויצר את הירח שלנו
  אבל זה לא יקרה בדור שלנו בכל מקרה ו לד׳ר שלומית לישטיץ
  אין שום חור שחור את חיה בסרט מדע בידיוני דל תקציב
  עידן הקרח קרה בגללה האופן שבו כדור הארץ סובב את השמש
  פעם בכול כמה עשרות אלפי שנה המסלול של כדור הארץ משתנה
  מעגלגל לאליפסי מה שגורם לכדור הארץ להיתרחק מהשמש קצת יותר מדי
  מה שגורם להקפאה של רוב הכדור
  וחוץ מזה אם באמת היה חור שחור היה באמת
  בולע לנו את קרני השמש אז רוב הסיכויים שהוא היה מספיק
  קרוב בישביל לבלוע בדרך גם את סבא של סבא של סבא שלך שבאותו זמן צד ממוטה
  ביחד עם כל העולם

  לבסוף גם אם יהיה 2012 תתעודדו יש דרכים יותר גרועות למות 🙂 

 10. יש לי כמה שאלות לשאול אותכם…
  1)אני צריכה לפחד או שאני צריכה לשמוח!?
  2)זה יקרה בכלל? האם הכוכב האימתני קיים? וכבר בכיוון לכדור הארץ???
  3)איך נבואה זו התחילה בכלל?? מי בדייוק ניבא אותה??? והאם גילו נבואה זו מאיפשהו???
  או שבני האדם גילו את זה בטלסקופ???? (וכן אני מכירה את בני המאיה והסיפור שלהם אך מישהו עוד ניבא את זה???????)
  4)מה הרסני כל כך בכוכב הזה? האם הוא מממש מממשש הרסניייי??? ויכול להרוס כל מה שבדרכו?? האם הקרינות שלו חזקות??? והאם הוא בכלל יכול "להזיז" כוכב ממסלולו???
  וזהו כביכול כל השאלות שלי…..
  אם מישהו יוכל לענות לי עליהם אני כל כך ישמח!!!!!!\
  ואל תחשבו שאני טיפשה עד כדי כך……. אני פשוט אוהבת לחקור!

 11. eran תגיד לי אתה נולדת אידיוט או שזה קרה בהדרגה מרוב הסרטים שאתה אוכל?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן