ידענים: דעות ספקניות | המיסטיקה וסכנותיה

מאת 29 במאי 2008 927 תגובות

האם בני המאיה חזו את אירוע יום הדין ב-21 בדצמבר 2012, או סתם סופו של מחזור בן 5,126 שנה? ואיך ההתרגשות הציבורית הזו קשורה לסרטי אינדיאנה ג'ונס

יום הדין של המאיה. איור, יוניברס טודיי

יום הדין של המאיה. איור, יוניברס טודיי

הערה ועדכון 21/5/2011. מכיוון שגם ליום זה נצפה סוף העולם, הדבר לא קרה ואפשר לראות זאת מסביבנו. השעה 18:00 חלפה בניו זילנד לפחות, ושום רעידת אדמה לא התרחשה.

 

האם יגיע העולם לקיצו ב-21 בדצמבר 2012? האם בדרך כלשהי כדור הארץ (או לפחות חלקים נרחבים מאוכלוסיתו) יפסיקו להתקיים? תפסיקו לתכנן את הקריירה שלכם, אל תדאגו באשר לרכישת בית ותנסו לבלות את השנים שנותרו על משהו שתמית חלמתם לעשות אבל לא היה לכם זמן. עכשיו יש לכם זמן – בדיוק ארבע שנים ליהנות לפני הסוף.

כבר שמענו על תחזיות לסוף העולם בעבר, ואנחנו עדיין כאן, וגם כדור הארץ עדיין כאן, מדוע שנת 2012 כל כך חשובה? ובכן, לוח השנה של המאיה מסתיים בסוף שנת 2012, הכולל סוגים שונים של סיבות דתיות, מדעיות, אסטרולוגיות והיסטוריות מדוע לוח שנה זה חוזה את סוף החיים כפי שאנו מכירים אותם. נבואת המאיה הולכת וצוברת תאוצה ונראה כי היא גרמה להפחדה של בני אדם מכל תחומי החברה. עזבו את נוסטרדמוס, תישכחו את באג 2000, עזבו את משבר הסאב-פריים. אירוע זה צפוי להיות גדול ורבים סבורים כי החזון יהפוך למציאות.

לקריאה נוספת:

ובכן החדשות הרעות לכל מאמיני נבואות המאיה – לא הולך להתרחש שום אירוע יום הדין ב-2012 ולהלן הסיבות:

מהו לוח המאיה? הלוח נוצר בידי ציוויליזציה מתקדמת בשם המאיה שהתקיימה בערך בין השנים 250 עד 900 לספירה. העדויות על אימפריית המאיה משתרעות על פני מרבית שטחן של המדינות הדרומיות של מקסיקו ומגיעות עד לאתרים בגואטמלה, בליז, אל סלבדור וחלקים מהונדורס. לבני המאיה היתה תרבות כתובה, ויכולת מדהימה בתכנון ערים ובנייתן. בני המאיה התפרסמו במיוחד בפירמידות שלהם ובשאר המבנים הגדולים והמרשימים. אנשי המאיה השפיעו רבות על התרבות במרכז אמריקה, לא רק בתוך תחומי שלטונם אלא גם על אוכלוסיות רבות באיזור. מספר רב של בני מאיה חיים גם כיום, והם ממשיכים את מנהגי התרבות העתיקה שלהם.

המאיה השתמשו בלוחות שונים והתבוננו בזמן כעל מערכת של מחזורים רוחניים. בעוד ללוחות היה שימוש מעשי – ובפרט לשימושים חברתיים, חקלאיים מסחריים ומנהליים, הם גם היוו מרכיב דתי. לכל יום היתה רוח פטרונית, שסימנה את היום כזה שנועד לשימושים ספציפיים. הדבר נוגד את הלוח הגרגוריאני בו אנו משתמשים היום שנועד בעיקר לציין תאריכים מנהליים, חברתיים וכלכליים.

מרבית לוחות המאיה היו קצרים. לוח צולקין (Tzolk'in ) ארך 260 יום ולוח ה-HAAB – הלוח השמשי ארך 365 ימים. בני המאיה שילבו את שני הלוחות במעין סוג של סבב לוחות, מחזור שארך 52 שנות האב (בערך 52 שנים גרגוריאניות, או בערך משכו של דור). בתוך סבב הלוחות היה מחזור הטרצנה trecena ומחזור ה- veintena בן 20 הימים. מחזור כזה יכול להתקיים רק אם אורכו של המחזור הגדול הוא 18,980 ימים. בנוסף למערכות אלה השתמשו המאיה גם במחזור נוגה. הם היו אסטרונומים חרוצים ויצרו לוח המבוסס על מיקומו של נוגה בשמי הלילה. יתכן שהם עשו כך גם לגבי כוכבי לכת אחרים במערכת השמש.

שימוש במחזור הלוחות היה טוב כדי לזכור את תאריך יום ההולדת של אדם או תקופות דתיות משמעותיות, אך מה באשר לתיעוד ההיסטוריה? לא היתה שום אפשרות לתעד תאריכים יותר מאשר 52 שנים אחורנית.

האם סוף המחזור הגדול משמעו סוף כדור הארץ?

בני המאיה מצאו לכך פתרון. הם השתמשו בשיטה חדשנית, הם הצליחו להריב את מחזור 52 השנים. עד לנקודה זו נשמעים בני המאיה די ארכאים – אחרי הכל, יתכן שהדבר נובע מאמונתם הדתית, המחזור החודשי (של הנשים), חישובים מתמטיים שבהם 13 ו-20 היו יחידות הבסיס, וכן ממיתוסים אסטרולוגיים. העיקרון היחיד המתאים ללוח המודרני הוא ההאב המכיר בשנת השמש שאורכה 365 שנה (לא ברור אם היו לבני המאיה גם שנים מעוברות – שבהן יום נוסף כמו ה-29 בפברואר בלוח הגריוגריאני). התשובה ללוח הארוך יותר יכולה להימצא ב"ספירה הארוכה", לוח שארך 5,126 שנים.

מדובר בלוח מרשים ביותר, ראשית, ניתן לחזות עמו אירועים באורח נומרי ולכן ניתן להצביע במדויק על תאריכים היסטוריים, וזאת על אף היותו מבוסס על יחידות של 20 במקום יחידות ה-10 המוכרות לנו. כיצד זה פועל?

הלוח הארוך של בני המאיה מאורגן בצורה 0.0.0.0.0 כאשר כל ספרה במערך הזה יכולה לקבל ערכים בין 0 ל-19, ומייצגים יום מאיני. כך לדוגמה, היום הראשון בלוח הוא 0.0.0.0.1, והיום ה-19 הוא 0.0.0.0.19. היום העשרים הוא 0.0.1.0 וכך אנו מגיעים ל-0.0.1.0.0 (בערך שנה) 0.1.0.0.0 (בערך 20 שנה) ו-1.0.0.0.0 בערך 400 שנה. לפיכך אם ניקח את התאריך 2.10.12.7.1 – משמעו בערך 1,012 שנים,שבעה חודשים ויום אחד.

הכל טוב ויפה אך איך מגיעים מכאן לסוף העולם? נבואת המאיה מבוססת על ההערכה שמשהו רע קורא כאשר הלוח הגדול של בני המאיה יסתיים. המומחים חלוקים בדבר השאלה מתתי תסתיים ספירת הלוח הגדול ואולם מכיוון שבני המאיה השתמשו במספרים 13 ו-20 כשורש המערכות הספרתיות השלהם, היום האחרון אמור להתרחש בתאריך 13.0.0.0.0. מתי זה יתרחש? 13.0.0.0.0 מייצג 5,126 שנים במחזור הארוך שהחל ב-0.0.0.0.0 המתייחס לתאריך 11 באוגוסט 3114 לפני הספירה. אם נוסיף 5126 שנה לתאריך זה נגיע בדיוק ל-21 בדצמבר 2012.

יום הדין

כאשר משהו מסתיים (גם אם מדובר במשהו לא מזיק כמו לוח עתיק, בני אדם רבים סבורים כי זו ההזדמנות למימוש האפשרויות הקיצוניות ביותר לסוף התרבות האנושית כפי שאנו מכירים אותה. סריקה מהירה של האינטרנט תביא לתחזיות מוזרות ביותר של דברים שיגרמו להכחדתנו. הארכאולוגים וחוקרי מיתולוגיות מצד אחד מאמינים כי בני המאיה צפו דווקא עידן אור ביום 13.0.0.0.0 למעשה אין כל עדות לכך שהם סברו שיום הדין יכה בנו. אם כבר, בני המאיה חזו נסים דתיים, ולא משהו רע.

מיתוסים אלה ממלאים את תסריטי הקולנוע. בסרט החדש אינדיאנה ג'ונס וממלכת גולגלות הבדולח מבוסס על המיתוס המאיני לפיו 13 גולגלות עתיקות יכולות להציל את האנושות מאסונות מסוימים. מיתוס זה גורס כי אם 13 הגולגולות לא יובאו למקום אחד בזמן המתאים, כדור הארץ יוסט ממסלולו. דבר זה עשוי להוות שורת מחץ לסרט הוליוודי, אך הוא גם ממחיש את ההייפ שניתן להאיץ, להאיר את הדת, ולהפיץ רעיונות מדעיים ולא כל כך מדעיים לפיהם העולם עומד בפני כליה.

איומים מן החלל

פגיעת אסטרואיד גדול בכדור הארץ. איור

פגיעת אסטרואיד גדול בכדור הארץ. איור

כמה מהאיומים הפופולריים ביותר על כדור הארץ מדברים על מתקפת מטאוריטים, חורים שחורים, התפרצות קרני גמא מגלקסיות סמוכות, תקופת קרח מהירה, והפיכת הקטבים המגנטיים. אין כל עדות להתרחשות אף אחד מהדברים הללו בשנת 2012, ולכן מדהים לראות כמה נבואות כאלה נכתבו. כל אחד מהאיומים הללו זכה למאמרים נרחבים שבהם נותחה השאלה מדוע אין עדויות קשיחות שיתמכו בהתרגשות הציבורית (בעיקר תיאוריות קונספירציה).

 

ואולם העובדה נשארה – נבואת יום הדין של בני המאיה מבוססת על לוח שאנו מאמינים כי לא תוכנן לחשב תאריכים מעבר לשנת 2012. הארכאולוגים-אסטרונומים חלוקים בדעה האם הלוח תוכנן לספירה מחודשת ל-0.0.0.0.0 לאחר ה-13.0.0.0.0 או האם הלוח ימשיך עד 20.0.0.0.0 (בערך 8000 לספירה) ורק אז יתאפס. כפי שכתב קארל קרוסזילניקי:

"כאשר לוח מגיע לסוף המחזור, הוא פשוט חוזר ועוברים למחזור הבא. בתרבות המערבית שלנו, אחרי כל 31 בדצמבר מגיע לא סוף העולם אלא ה-1 בינואר, כך שלאחר ה-13.0.0.0.0 יגיע ה-0.0.0.0.1 או יותר נכון ה-22 בדצמבר 2012, ימים ספורים לפני חג המולד של אותה שנה" הוא צופה בספרו "הרגעים הגדולים של המדע".

לידיעה ביוניברס טודיי

927 תגובות ל “סוף העולם לא יגיע ב-2012”

  1. דניאל24

    לא הבנתם את הפרשנות.לא סוף העולם והיקום,אלא סוף עידן יגיע בשנת 2012.ואכן תראו מה קורה במצרים,טוניס,סוריה ועוד.למאות אלפי ערבים,הסוף הוא בהחלט מוחשי.
    מעולם לא היה כזה ,"אביב ערבי".

הוספת תגובה

  • (will not be published)