סיקור מקיף

האם האוסטרלים יצליחו למגר את סרטן צוואר הרחם?

חדשות טובות, מהצד השני של העולם: האוסטרלים בדרך למיגור סרטן צוואר הרחם. לא באמצעות טיפולים כואבים, הקרנות או כמותרפיה, אלא באמצעות חיסון פשוט, שעובד עבורם כבר עכשיו.

חיסון נגד וירוס הפפילומה האנושי. מקור: Pan American Health Organization.
חיסון נגד וירוס הפפילומה האנושי. מקור: Pan American Health Organization.

רוב מקרי סרטן צוואר הרחם נגרמים, מסתבר, מנגיף שנקרא "וירוס הפפילומה האנושי" או HPV בקיצור. הנגיף מגיע לאזור צוואר הרחם בזמן קיום יחסי מין, מדביק את התאים באזור, ולאורך שנים ארוכות עלול לגרות אותם לצאת משליטה ולפתח גידול סרטני.

עצם ההבנה שיש דבר כזה – וירוס שגורם לסרטן – היא דבר די מדהים. אבל החדשות הטובות הן שמהרגע שהבנו שמדובר בנגיף, הבנו גם שאפשר יהיה לעצור אותו. וכך הומצא לפני קצת יותר מעשור חיסון כנגד זני ה- HPV המזיקים ביותר.

האוסטרלים התניעו ב- 2007 תכנית וולנטרית לחיסון נערות מגיל 12 ומעלה, לגמרי בחינם ובבית הספר, מפני וירוס הפפילומה האנושי. החיסון המקורי הגן מפני ארבעה זנים של הנגיף, שגרמו לשבעים אחוזים ממקרי סרטן צוואר הרחם. החיסון המתקדם יותר, שנכנס לשימוש בינואר באוסטרליה, מגן מפני תשעה זנים שגורמים לתשעים אחוזים ממקרי סרטן צוואר הרחם.

את התוצאות אפשר לראות כבר היום: עשור אחד בלבד לאחר התנעת התכנית, מספר הנשים בגילאי 18-24 שנדבקו ב- HPV צנח מ- 22.7% ל- 1.5% בלבד. המשמעות, לפי החוקרת סוזן גרלנד, היא שמספר הנשים האוסטרליות שיפתחו סרטן בצוואר הרחם, אמור לצנוח עד 2050 מ- 3,000 נשים בשנה, לקומץ בלבד [1]. ולפי מחקר חדש שפרסמה, ארבעה זנים של HPV אמורים להיכחד בעשורים הקרובים, אם רק ימשיכו האוסטרלים להתחסן [2].

כמובן, אנחנו לא עומדים להיפטר מסרטן צוואר הרחם לגמרי. גם אם כל האוכלוסייה תתחסן, תמיד יהיו עוד מקרים נדירים בהם הסרטן באותו אזור פורץ באופן ספונטני ובלי קשר לנגיפים כנגדם מחסנים. אבל דמיינו לעצמכם עולם בו אנו מקטינים בתשעים אחוזים את השכיחות של סרטן מכל סוג שהוא – זה העתיד אליו אנו נכנסים במקרה של סרטן צוואר הרחם, וזה עתיד שהיה נראה כמדע בדיוני בתחילת שנות האלפיים. הרפואה התקדמה, ופתאום – הבלתי-אפשרי הפך לאפשרי.

אם המדע ימשיך להתקדם ואם אנו נהיה חכמים מספיק להשתמש בפירותיו, צפו לכך שבעשורים הקרובים נתחיל לחסן ולטפל ביעילות בעוד סוגי סרטן רבים. העולם הופך למקום טוב יותר, עבור כולנו.

לחיים!


אתם מוזמנים לקרוא עוד על עתיד הרפואה בספרי השולטים בעתיד, בחנויות הספרים המובחרות (וגם אלו שסתם בסדר).

למי שרוצה ללמוד עוד על חיסונים בכלל, והחיסון הנוכחי בפרט, מומלץ להיכנס לקבוצה של עמותת מדעת ולהיחשף לדיונים ולתשובות המפורטות בנושאים אלו.

הערות שוליים

[1] – Australia’s cervical cancer vaccine might eradicate the disease

[2] – Very Low Prevalence of Vaccine Human Papillomavirus Types Among 18- to 35-Year Old Australian Women 9 Years Following Implementation of Vaccination

ראו עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

4 תגובות

 1. מי שנופל בקטגוריה של ה 5-10% של תופעות הלוואי. אסור שלטיפול תרופתי מונע יהיה שיעור גבוה כל כך של חולים.

 2. לכל חיסון עלולות להיות תופעות לוואי והשלכות קשות לפרטים מסויימים
  כשמכניסים חיסון מתייחסים למכלול הסיכונים !!!! ואם יש ירידה כה דרסטית במקרה סרטן הרחם ומצד כמות המחוסנות שנפגעו קטנה בהרבה אזיי כנראה שכדאי להתחסן
  החיסון לא חובה וכול אחד לוקח אותו על דעת עצמו

  אני לא נגד ואני לא בעד אני רק אומר שכדאי שיסבירו הכול כשמדברים על חיסון גם את הטוב וגם את הרע

 3. תופעות הלוואי של החיסון: בין 1% ל 10% מהבנות סובלת מתופעות לוואי של תחילת גידול. תופעות נפוצות נוספות מגרד בנקודת החיסון, כאבי ראש, כאבי פרקים.

  לכן עדיין לא נפוץ החיסון בישראל.

 4. אני מכיר מישהו מעולם הרפואה והוא מסרב לחסן בחיסון זה. להבנתי יש תופעות לוואי חזקות לחיסון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן