סיקור מקיף

מחקר בארה"ב – החיסון נגד נגיף הפפילומה הוריד את מספר ההדבקות בווירוסים הקטלניים ב-56% בקרב נערות;

תארו לעצמכם מה היה קורה אילו החיסון היה ניתן לכולן? אומרים מומחים של המרכז האמריקני למניעת מחלות

צוואר רחם תקין (משמאל) וסרטני (מימין). איור: shutterstock
צוואר רחם תקין (משמאל) וסרטני (מימין). איור: shutterstock

משרד הבריאות עלול לגרום לעליה מיותרת בתחלואת סרטן צוואר הרחם, אם ייענה לדרישה של גיניקולוגים ורופאים המתמחים במחלות אוטואימוניות שדרשו לעצור את מבצע החיסון ההמוני בגלל בנות שלכאורה לקו בתופעות לוואי. בין השאר, כך נטען, עלול החיסון להיות קשור בתופעות שונות, החל מתופעות מקומיות במקום ההזרקה, כמו כאבים ואודם, דרך תופעות כלליות כמו כאבי ראש, בחילות וסחרחורות, עילפון, פקקת ורידים, וכאבים מפושטים בגפיים. עוד נטען, כי השימוש בו עלול לגרום לתופעות נוירולוגיות שונות.

ואולם מול כל התופעות הללו, שהמומחים חלוקים באשר אליהם, עומדת תופעה חמורה מאוד של המחלה עצמה – מוות בגיל צעיר. מחקר של המרכז לבקרת מחלות בארה"ב (CDC) שפורסם לפני כחודש קבע כי שיעור ההידבקות בווירוס הפפילומה האנושי (NPV) בקרב נשים בגילאים 14-59 ירד בשנים שלאחר תחילת מתן החיסון (2007-2010) לעומת התקופה האחרונה שלפני מתן החיסונים (2003-2006). ביוני 2006 המליץ ה-CDC על מתן חיסון לנערות, ומבצע החיסונים החל בתחילת 2007. הנתונים נאספו במסגרת מחקר שנערך על־ידי הסקר הלאומי למחלות ותזונה (NHANES) – מחקר מתמשך המתבצע על־ידי ה-CDC וכולל משאל בבתי אב הכולל בדיקות פיסיות, נתונים דמוגרפיים והיסטוריה מינית. דגימה עצמית של צוואר הרחם הושגה מכל המשתתפות שדיווחו על קבלת החיסון. החוקרים בדקו את שכיחותם של 37 סוגי HPV וחילקו את הנבדקות לשש קבוצות בין הגילאים 14 ל-59.

בקרב קבוצת הבנות הפעילות מינית בגילאים 14-19 השכיחות של כל אחד מסוגי הווירוסים ובפרט אלו שהחיסון פועל כנגדם בדרך היעילה ביותר היתה נמוכה לאחר התקופה בה החלו להינתן חיסונים לעומת התקופה שקדמה לה. השפעת החיסון הגיעה לפי החוקרים ליעילות של 82%. החוקרים הגיעו למסקנה שלאחר ההמלצה על מתן חיסונים, ירד מספר ההדבקות בווירוסים שכנגדם החיסון פועל ב-56% בקרב בנות בגילאים 14-19, למרות ששיעור המתחסנות עדיין נמוך, ניתן היה רק לשער מה היה אילו שיעור המתחסנות היה מתקרב ל-100%.

שני תרכיבי החיסון, גרדסיל וסרווריקס, אמורים להקנות הגנה מפני הדבקה בזנים מסוימים של הנגיף, הקשורים להתפתחות סרטן. הם מאושרים לשימוש בנערות ובנשים (גרדסיל מאושר לשימוש גם בבנים) וניתנים במדינות רבות בעולם.
אוניברסיטת פן סטייט הקדישה השבוע את הפינה " The Medical Minute" לנושא:

"וירוס הפפילומה האנושי, או HPV הוא המחלת הנפוצה ביותר העוברת ביחסי מין כיום. HPV הוא הגורם העיקרי לסרטן צוואר הרחם אך עלול גם לגרום לסוגי סרטן אחרים אצל נשים ואף אצל גברים. הווירוס עלול להשפיע על אברי המין, הפה ואיזורים אחרים, אך יש כאלו שישאו את הווירוס ולא ידעו זאת.

ואולם HPV ניתן למניעה באמצעות חיסון. במהדורת השבוע (4 בספטמבר 2013) של פרויקט הבריאות של אוניברסיטת פן סטייט, ד"ר רולין אורנסטיין מדברת על חשיבות ההתחסנות כנגד HPV, במיוחד בגיל מוקדם.

"מאוד חשוב להתחסן לפני תחילת הפעילות המינית" אומרת אורנסטיין. "בנוסף, מערכת החיסון של ילדים בגילאים 9,10,11 תספק תגובה טובה יותר לחיסון ולכן חשוב להתחסן מוקדם."

החיסון נגד ה-HPV כולל סדרה של שלוש זריקות בתוך שישה חודשים, כאשר כל הזריקות חיוניות כדי לספק את ההגנה הטובה ביותר. לפי המרכז לבקרת מחלות ומניעתן, החיסון נגד HPV מומלץ לבנות ולבנים בגילאים 11-12, אך גם מבוגרים יותר יוכלו להנות מיתרונות החיסון.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

 1. מקס

  לא הבנת את הטענה של אורי. הוא אמר שמעקב אחרי מצבים בסיכון (סיכון טרום סרטני) גורם לנערות שנימצאות בסיכון להיות זהירות יותר. נערות שאינן בסיכון לא שייכות לסיפור. השפעת מעקב לבדו למצבי סיכון על הפחתת סרטן — מוכרת היטב לגבי סרטן השד (מעקב גושים חשודים) ולגבי סרטן המעי הגס (מעקב פוליפים חריגים).

 2. אורי, יש לי בעיה אחת עם הטענה שלך.

  אחוז הבנות הפעילות מינית מתחת לגיל 18 עלה בעשור האחרון.
  מה שירד זה שיעור ההריונות הלא רצויים בגילאים האלה.

  ההבדל?
  גישה קלה יותר לאמצעי מניעה, וכמובן, חינוך למין נכון.

  כמו שנאמר:
  התנזרות היא לא תרופה לשום דבר.

 3. לגבי אחוז הירידה של החולות בסרטן, ירד משמעותית גם בגלל שהפרסום הנרחב הגדיל את המודעות בקרב אותן צעירות והוריהן, בפרטי המחלה, סכנותיה ובעיקר סיבותיה. הגיוני שזה גרם שחלקן נמנעו או הפחיתו ביחסי מין, וחלקן השתמשו באמצעי הגנה מתאימים ועוד. אולי ההשפעה הישירה של החיסון הרבה יותר קטנה ממה שפורסם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן