יש לנו חיסון לשישה סוגי סרטן; מדוע פחות ממחצית הילדים מקבלים אותו?

בתחילת הקריירה שלנו, רק מעטים מאיתנו דמיינו שיגיע היום שבו ניתן יהיה לחסן מפני סרטן. עכשיו יש חיסון שמונע את הסיכון לפתח שישה סוגי סרטן הנגרמים על ידי נגיף הפפילומה האנושי אך אימוצו איטי ומפתיע ברמתו הנמוכה. אומרת אלקטרה פסקט, פרופסור לחקר הסרטן, המכללה לרפואה, האוניברסיטה של מדינת אוהיו

וירוס הפפילומה - HPV
וירוס הפפילומה – HPV. מתוך ויקיפדיה

מאת: אלקטרה פסקט, פרופסור לחקר הסרטן, המכללה לרפואה, האוניברסיטה של מדינת אוהיו

בתחילת הקריירה שלנו, רק מעטים מאיתנו דמיינו שיגיע היום שבו ניתן יהיה לחסן מפני סרטן. עכשיו יש חיסון שמונע את הסיכון לפתח שישה סוגי סרטן הנגרמים על ידי נגיף הפפילומה האנושי אך אימוצו איטי ומפתיע ברמתו הנמוכה.

על אף שהחיסון זמין כבר יותר מעשור, בשנת 2014 רק 40 אחוזים מהבנות קיבלו שלוש מנות מלאות של החיסון, בעוד שרק 22 אחוז מהבנים קיבלו את כל השלושה. כלומר נמוך בהרבה משיעורי החיסון של 87% אחוז עבור החיסונים המונעים טטנוס, דיפתריה ושעלת.

חלק מהסיבות קשורות במידע מוטעה לגבי החיסון ולמה הוא ניתן לילדים כאשר הווירוס מועבר במגע מיני. כמעט בכל המקרים ההורים לא לוקחים את ילדיהם כי הם חושבים שהם לא צריכים לקבל את החיסון עד אשר הם פעילים מינית. יש סבורים כי עצם החיסון יעודד התנהגות מינית מוקדמת. שלוש מנות שונות בשלושה ביקורי רופא נפרדים גם מכבידים על הורים עובדים רבים. וגם, כמובן, יש כאלה שמאמינים כי החיסונים אינם טובים לילדים.

כעת, אושר חיסון שמספיק לקחת בשתי מנות, לילדים מתחת לגיל 15, וזו הזדמנות לבחון מחדש את השיח עם הרופאים וההורים ולרענן את המאמצים להרחבת שיעור ההתחסנות נגד HPV. אם המהלך יצליח אנו יכולים להציל חייהם של עשרות אלפי אמריקנים המתים מסוגי הסרטן הללו מדי שנה.

וירוס נפוץ עם סיכון נדיר

אונקולוגים וחוקרי בקרת הסרטן, כולל עמיתיי במרכז הסרטן המקיף באוניברסיטת אוהיו, מתייחסים ל-HPV כאל הגורם המוביל לסרטן צוואר רחם, סרטן פי הטבעת, סרטן הנרתיק, סרטן הפין, סרטן הלוע התחתונה, וכן סרטן הראש והצוואר. למעשה, מחקרים המתבצעים כעת חושפים כיצד HPV פוגע בגנים בתאים שלנו וגורם למוטציות מסרטנות.

המרכז של ארה"ב לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) עוקב אחר מגמות הזיהומים הנגרמים על ידי HPV והמספרים מטרידים: 79 מיליון אמריקנים הם כיום נשאים של לפחות סוג אחד של HPV וישנם כ-14 מיליון נדבקים חדשים בכל שנה. רוב הזיהומים הם שפירים, ובתשעה מקרים מתוך עשרה הם דועכים בתוך מספר שנים. לעומתם, זנים אחדים קושרו ישירות לסרטן, וגורמים למותם של יותר מ-30,000 אמריקנים מדי שנה.

וירוס ה-HPV מועבר כמעט אוניברסלית באמצעות פעילות מינית, אבל הוא יכול גם לעבור באמצעות נשיקות. לקבלת החיסון כיעיל ביותר חסינות חייבת להתפתח היטב לפני החשיפה, ולכן חשוב שאנשים צעירים יקבלו את החיסון.

לוח הזמנים המלא של החיסון אמור להסתיים בגיל צעיר, הרבה לפני שהנער או הנערה הופכים פעילים מינית. ניסויים קליניים הראו כי כאשר הוא מנוהל כראוי, חיסון ה-HPV מספק הגנה של קרוב ל-100 אחוז נגד גידולים טרום סרטניים של צוואר הרחם ויבלות באברי המין, ובעשור האחרון חלה ירידה של 64 אחוזים בזיהומים ביעדי החיסון.

כמעט מיד לאחר שחיסון ה-HPV הראשון, Gardasil, אושר על ידי מינהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) בקיץ 2006, החל גל של התנגדות ציבורית. זאת בשל הנחות שגויות ומסוכנות שהיו כבר נפוצות באותה תקופה על חיסונים ובוויכוח פוליטי מתמשך שבו התבלבלו בין גיל החיסון המומלץ (החל מגיל תשע) עם התקופה שבה אנשים צעירים פעילים מינית – כלומר הרבה יותר מאוחר.

על אף האתגרים האלה, הפרסומים המקיפים של החיסון עזר לספקי שירותי הבריאות להעלות את המודעות, ושיעורי החיסון גדלו.

החיסון הנוכחי, 9 Gardasil דורש שלוש זריקות לצעירים בגילאים 15 עד 26 בהפרש של חצי שנה לפחות בין כל זריקה. עם זאת, ה-CDC המליץ לאחרונה כי שתי מנות של החיסון יעילות מספיק למתבגרים בגילאים 9-14 בהפרש של לפחות שנה ביניהן. הדבר קל יותר לספקי שירותי הבריאות וגם להורים שלא יצטרכו להפסיד שעות עבודה כדי להביא את הילד או הילדה למרפאה.

החיסון הציל עד כה חייהם של רבים. לאחרונה פרסם המכון הלאומי לסרטן בארה"ב (NCI) – המאגד 69 מרכזי סרטן מובילים בעולם למחקר וטיפול, קריאה לאמץ את החיסון האוניברסלי.

כל סרטן הוא רע, אבל סוגים רבים של סרטן הנגרמים על ידי HPV הם קטלניים ומיותרים.

לכתבה המקורית

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

10 תגובות

 1. יעל
  האם לדעתך, הסיבה להתנגדות לחיסון (חשש מסיכונים) מוטעית?
  המאמר שקישרת אליו לא מתאר שיש סכנה אמיתית בחיסון (באמת כדאי שתקראי אותו).

  אז למה את טוענת שמישהו מסתיר אץ האמת???

 2. יעל
  האם קראת את המאמר אליו קישרת? אין שם שום דבר שמשכנע, אפילו קצת, שיש סכנה בחיסון. האם לדעתך לא כדאי להעדיף את דעתם של מומחים על מאמר בעיתון?

  את כבר שכחת איזה בלגן היה בישראל כשאספסוף של טמבלים ושרלטנים טען שיש סכנה בחיסון שיתוק הילדים?

 3. אבי בליזובסקי היקר,
  נראה לי שגם אתה, כמו ארז גרטי, לא ירדת לסוף דעתי. אני כרגע לא עוסקת בשאלה האם החיסון בטוח או לא, מה אומרים על כך המחקרים, וכו'.
  אני מדברת על הסיבה לכך שלחיסון יש התנגדות ציבורית כה גדולה. כותבת המאמר שתרגמתם פה מנסה לזרות חול בעיני הציבור בכך שהיא ממש מעלימה מהקוראים מידע חשוב, שההתנגדות לחיסון נובעת בעיקר מתופעות הלוואי שמדווחות לו בכל רחבי העולם.
  זו ממש הטעיה ואתר כמו שלכם ראוי שלא ייתן ידו להטעיה מסוג זה.
  כדוגמה, ראה ידיעה ממש מעכשיו שביפן קבוצת נפגעות מהחיסון תובעת את הרשויות ואת יצרניות החיסון על הנזקים שנגרמו להן:
  http://www.japantimes.co.jp/news/2017/02/13/national/crime-legal/suit-opens-tokyo-court-cervical-cancer-vaccine-side-effects/#.WKYPa29961v

  כמו שאתה רואה, הידיעה פורסמה בג'אפאן-טיימס, שזה לא בדיוק אתר זניח…
  עדיף שאתר הידען יתרגם מאמרים מדעיים ולא מאמרי תעמולת חיסונים.

 4. ד"ר ארז גרטי היקר,
  מאוד מעניין מה שכתבת, ויש לי מה לומר לגביו, אבל עוד לפני כן, חוששתני שלא ממש ענית על הסוגיה אותה העליתי.
  אני אנסה להסביר.
  ובכן, מה שחרה לי בכתבה הזו הוא הניסיון של הכותבת להעמיד פנים כאילו ההתנגדות לחיסון הפפילומה מקורה רק בשמרנות של ההורים, הגיל המוקדם של קיום יחסי מין, וכו'.
  נראה שהכותבת מנסה בצורה מתוחכמת להסתיר מהקוראים את הסיבה האמיתית להתנגדות לחיסון שהביאה לכך שהחיסון עורר גלי התנגדות בכל מדינה בה נכנס: התגובות הקשות שחוו נערות רבות לאחר ההתחסנות.
  הסרטונים שהבאתי מדגימים את מה שכתבתי: החיסון מעורר מחלוקת. יעידו על כך מאות ואולי אלפי עדויות מצולמות ברשת של נערות שנפגעו, תוכניות דוקמונטריות במדינות השונות, וכתבות בכלי התקשורת.
  כיצד אתה מסביר את התעלמות הכותבת מכל הרעש סביב תופעות הלוואי של החיסון? האם גם אתה לא נחשפת לסיפורים ולעדויות בתקשורת?

 5. שלום יעל
  סרטונים ביוטיוב זה נחמד, אבל אני מעדיף מחקרים עם נתונים ממשיים:
  נתחיל מהיעילות שלו – יש לא מעט מחקרים שמדגימים יעילות, אני רוצה לציין את מחקר חדש שבודק את מבחן התוצאה ומראה ירידה משמעותית באחוזי ההדבקה בנגיף, בעוד כמה שנים ככל הנראה נראה גם ירידה בתחלואה (זו מחלה איטית וזדונית אז נצטרך להתאזר בסבלנות). אם תרצי עוד אתן לך עוד מחקרים
  http://bit.ly/2cy8HQk

  לגבי הבטיחות, כתבנו על זה סקירה באתר מכון דוידסון, הנה היא לפניך
  http://bit.ly/2cm4Sxd

  החיסון ניתן ל ה מ ו ן נערות (מליונים) בכל רחבי העולם ולא נצפתה עליה בשיעורי תחלואה או תמותה ביחס לאוכלוסיה הכללית. מעבר לכך שזה אחד החיסונים היותר בטוחים שיש, הוא לא מכיל רכיבים חיים אלא חלבוני מעטפת של הנגיף.

  כל טוב והמון בריאות
  ארז

 6. עצוב מאוד לקרוא את הכתבה הזו כי כולה הטעיה צבועה של הסיבה האמיתית מדוע כ"כ הרבה הורים לא מחסנים בחיסון הזה, והיא הנזקים העצומים שהוא גורם למתחסנות.
  הפיסקה הזו במיוחד:
  "כמעט מיד לאחר שחיסון ה-HPV הראשון, Gardasil, אושר על ידי מינהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) בקיץ 2006, החל גל של התנגדות ציבורית. זאת בשל הנחות שגויות ומסוכנות שהיו כבר נפוצות באותה תקופה על חיסונים ובוויכוח פוליטי מתמשך שבו התבלבלו בין גיל החיסון המומלץ (החל מגיל תשע) עם התקופה שבה אנשים צעירים פעילים מינית – כלומר הרבה יותר מאוחר" היא מלאכת מחשבת של תרמית וספין שמנסה ליצור מצג שווא כאילו הוויכוח הציבורי לגבי החיסון התמקד בסוגיות של "שמרנות".
  האמת היא שכבר מתחילת הדרך החיסון הזה הרס את החיים (והרג) נערות רבות, וגם נשים צעירות.
  הנה כמה סרטונים שמדגימים מדוע החיסון הזה הפך לשנוי במחלוקת והסיוט של אלפי משפחות בעולם.
  תוכנית דוקומנטרית מדנמרק על הנערות שנפגעו מהחיסון:
  https://www.youtube.com/watch?v=10JU1eMSGIQ
  תוכנית דומה מאירלנד:
  https://www.youtube.com/watch?v=Rx-wyB_C2Rw
  (יש עוד כמה וכמה תוכניות כאלו מארה"ב, קנדה, גרמניה, יפן, ועוד).
  ד"ר דיאנה פלשר, מומחית לבריאות האישה מספרת איך החיסון הזה אושר בישראל:
  https://www.youtube.com/watch?v=1uarcPhuHHs
  גם בנים החלו להיפגע מהחיסון הזה:
  https://www.youtube.com/watch?v=5t26w9TU9So

  בושה לאתר הידען שמעלה כתבה כ"כ צבועה ומטעה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן