סיקור מקיף

החללית האבודה ביגל-2 נמצאה על אדמת המאדים, ככל הנראה ללא פגע אך גם ללא יכולת תקשורת

תמונות ברזולוציה גבוהה שצולמו ממסלול סביב מאדים איפשרו לזהות את מיקום אתר הנחיתה של החללית שנעלמה בדרכה לנחיתה על מאדים ב-2003, ונראה כי לא התפרקה

התצורה של החללית ביגל 2 כפי שצולמה בידי החללית MRO. צילום: נאס"א, סוכנות החלל האירופית ואוניברסיטת לסטר
התצורה של החללית ביגל 2 כפי שצולמה בידי החללית MRO. צילום: נאס"א, סוכנות החלל האירופית ואוניברסיטת לסטר

עדכון 17:00

תמונות ברזולוציה גבוהה שצולמו ממסלול סביב מאדים איפשרו לזהות את מיקום אתר הנחיתה, ונראה כי לא התפרקה

החללית האירופית שנבנתה בהובלה ובמימון בריטי ניסתה לבצע נחיתה רכה על אדמת המאדים המאובקת ב-25 בדצמבר 2003 באמצעות מצנחים וכריות אוויר, אך לא נוצר עימה מעולם קשר רדיו.

ההערכה היתה שהיא התפרקה בשל הנחיתה המהירה והלא מבוקרת. התמונות החדשות שצולמו בידי החללית Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) הפריכו את ההשערה הזו ורמזו על מה שקרה לחללית.

החללית אמנם קטנה אבל ממנה נפרסו בעת הנחיתה מצולעים שהיו מצופים בקולטי שמש. ואולם לפי הצילומים נראה שלא כולם יצאו מהתיבה בה היו מאוחסנים. "בלי פריסה מלאה אין כל דרך להקים תקשורת רדיו עם החללית משום שהאנטנה נמצאת מתחת לקולטי השמש, מסביר פרופ' מארק סימס, מנהל משימת ביגל באוניברסיטת לסטר."

גילוי הביגל מתרחש פחות משנה לאחר מותו של החוקר הראשי של החללית קולין פילינגר מהאוניברסיטה הפתוחה הבריטית, והיום הכריזה החברה המלכותית הבריטית על מתן פרסים על שמו. פילינגר היה הכוח המניע מאחורי הפרויקט ולמרות שהמשימה לא הצליחה לחקור את מאדים הוא הצליח לעורר עניין עצום בחקר החלל בקרב דעת הקהל הבריטית.

אלמנתו ועמיתתו לצוות המחקר ד"ר ג'ודית פילינגר אומרת כי ביגל 2 נולדה כתוצאה מחיפושיו של קולין אחר ידע מדעי. אילו היה חי כיום היה מתחיל בקמפיין לקידום בניית החלית ביגל 3 שתמשיך בניסויים שיענו על השאלה האם קיימים או התקיימו בעבר חיים על מאדים.

לידיעה באתר סוכנות החלל האירופית
לידיעה באתר סוכנות החלל הבריטית
לידיעה באתר נאס"א

החללית ביגל 2 כפי שהיתה אמורה להיראות אילו היתה נוחתת בשלום על מאדים. איור: סוכנות החלל האירופית
החללית ביגל 2 כפי שהיתה אמורה להיראות אילו היתה נוחתת בשלום על מאדים. איור: סוכנות החלל האירופית

יתכן שנמצאו שרידי החללית הבריטית ביגל-2 שאבד עימה הקשר במאדים ב-2003
הידיעה מ-16/1/2015 שעה 00:00
הנחתת יצאה באותו היום מהחללית האירופית מארס אקספרס, שעדיין מקיפה וחוקרת את מאדים עד היום, אך נעלמה מהמכ"מ במהלך מסעה למישור אידיסיס במאדים, אך מקום התרסקותה המדוייק לא נודע

היום (ו') צפויה להתקיים בלונדון מסיבת עיתונאים בה יציגו אנשי סוכנות החלל הבריטית ממצאים מצילומי מצלמת HiRise המותקנת על הלווין האמריקני MRO ובהם ככל הנראה עדויות למקום הימצאה של החללית ביגל-2, ב-25 בדצמבר 2003.

מקום מנוחתה הסופי של ביגל 2 לא התגלה עד היום, ואולם מדענים המפעילים את מצלמת ה- HiRise, המצלמה בעלת הרזולוציה הגבוהה ביותר והיחידה שיכולה לאתר את שרידי הנחתת, מחפשים אותה מזה מספר שנים.
צוות HiRise כבר איתר וצילם מהחלל את צמד נחתות ויקינג שנחתו במאדים בשנות השבעים וצילם את החללית פיניקס ואת הרכבים הרובוטיים קיוריוסיטי ואופורטיוניטי, ואולם מיקומן של הנחתות הללו היה ידוע משום שהן פעלו היטב (חלקן פועלות גם כיום) ודיווחו את נתוניהם לכדור הארץ, בעוד מיקומה של ביגל-2 היה בחזקת נעלם, ולכן גם קשה לאתרו בין מיליוני התצלומים של HiRise.

ביגל-2 שנבנתה בתקציב דחוק היתה אמורה לנגן אות פתיחה של מחזמר שנכתב בידי להקת הפופ הבריטית בלור. הניתוק ממארס אקספרס היה חלק והיא הוצבה במסלול הנכון למישור איסידיס בקרבת קו המשווה של מאדים, ואולם מאז לא נשמע ממנה כל אות, גם לא צליל מוסיקת הפופ.
פרטים נוספים ותמונות אמורים להתפרסם במהלך היום.

אחד הדיווחים על ההמתנה לאות מהחללית ביגל 2, דצמבר 2003 – אתר הידען עקב אחריהם בזמן אמת
שומרי הקופה הציבורית בבריטניה תוקפים את תוכנית מאדים בעקבות העלמות החללית ביגל 2
הביגל החדשה תטוס למאדים כדי לחפש חיים – הידען, 2002

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. תגובה לתגובה. בשביל מה זה טוב??? עדיף להשקיע בתרופה לa.l.s או לחיישן בלימה מתקדם לרכב או כל שיפור אמיתי לכאן ועכשיו. את החלל צריך להשאיר לגדולים באמת ובחורינו המצויינים ישמחו לחבור לעושים במלאכה הנ"ל וראה למשל פרופ' ליביו.

  2. נראה שזה לא מעבר ליכולתה של ישראל לבצע משימה דומה לזו שהבריטים ביצעו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן