סיקור מקיף

שומרי הקופה בבריטניה תוקפים את תוכנית מאדים

ארגון ציבורי הקרוי spending watchdog תוקף את המדענים שאחראים לחללית ביגל 2 שאבדה במאדים בכך שהתעלמו מהסיכון הגבוה יחסית של כשלון המשימה כאשר הם ביקשו את מימון הממשלה הבריטית

פרופ' קולין פיליגר ליד דגם של ביגל 2
פרופ' קולין פיליגר ליד דגם של ביגל 2

ממשלת בריטניה הקציבה סכום של כ-40 מיליון דולר לנחתת מתוצרת בריטניה שלא נשמע ממנה מאז נפרדה מחללית האם שלה באמצע דצמבר.

ביגל-2 היתה הנסיון הראשון של אירופה להנחית רכב חלל על מאדים – שתוכנן לחפש אחר סימני חיים בכוכב הלכת השכן. הנחתת הזעירה היתה אמורה לבלות ששה חודשים בחקר וניתוח דוגמאות סלעים ואדמה באמצעות זרוע רובוטית, ולשלוח את הנתונים לכדור הארץ באמצעות החללית האירופית מארס אקספרס המקיפה את מאדים.

בקרי המשימה מאמינים כאת כי קרוב לודאי הנחתת נתרסקה על מאדים בחג המולד, קרוב לודאי משום שהאטמוספירה היתה פחות דחוסה מהצפוי. הדיווח של משרד החשב הכללי הבריטי מצא כי הפוטנציאל לכך שכריות האוויר יכשלו ברגע הנגיעה בקרקע זוהו בתחילת הפרויקט ונעשתה עבודה כדי להקטין את הסיכון. ואולם כאשר השותפות שבמרכזה מרכז החלל הלאומי הבריטי הגישה את בקשת המימון, היא הדגישה את היתרונות הפוטנציאליים של הפרויקט ופחות את סכנת הכשלון, מסר משרד החשב הכללי. במסמכים כתובים המרכז האדיר את הסיכויים להצלחת המשימה ביחד עם העלויות והתועלות. נמסר בדוח.

הסיכון, והצעדים שנלקחו כדי למצע את הסיכונים, היו צריכים להיות מפורטים במסמך הבקשה הרשמי, הוסיף. החשב הכללי גם מסר כי עלויות ביגל-2 צמחו מכ-49 מיליון דולרים, כאשר הגישו החוקרים את הבקשה הראשונה למימון ב-1997 ל-80 מיליון דולר בפועל.

משרד החשב הכללי שיבח את המשימה בכך שתרמה לחקר החלל בבריטניה באמצעות טכנולוגיות מתקדמות בתחום המיזעור של המכשירים ורובוטיקה.

השותפות היתה צריכה לזהות כיצד היא מתכוונת להרוויח מהפעילות המוגברת שנשית בידי האיחוד האירופי בחלל, למזער את הסיכון בפרויקט באמצעות הטמעה מוקדמת ומדידה טובה יותר של היתרונות שהשקעות בתחום החלל מביאות לבריטניה, אמר החשב הכללי סיר ג'ון בורן.

פרופ' קולין פיליגר, המדען המוביל בפרויקט מבקש כעת מימון נוסף ותמיכה בחללית חדשה. הוא רוצה משימה נוספת שתשגר יותר מאשר רכב אחד למאדים בתחילת 2007.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן