סיקור מקיף

הביגל החדשה תטוס למאדים לחפש חיים

כמעט מאתיים שנה לאחר שצ'ארלס דארווין הרים מפרש בספינת הוד מלכותו הביגל למסע שגרם למהפכה בדרך שבה אנשים מסתכלים על כדור הארץ. ביגל 2 תמריא כדי לחפש חיים במקום אחר ביקום.

כמעט מאתיים שנה לאחר שצ'ארלס דארווין הרים מפרש בספינת הוד מלכותו הביגל למסע שגרם למהפכה בדרך שבה אנשים מסתכלים על כדור הארץ. ביגל 2 תמריא כדי לחפש חיים במקום אחר ביקום.

אם נוכל למצוא עדות כלשהי לחיים – באיזו צורה שלא תהיה – בחלל, זה יהיה נפלא. זה יוכיח סוף סוף שאנחנו לא לבד." אמר המדען הראשי של ביגל-2, קולין פילינגר."

רנדל קיינס, נכד נכדו של דארווין ובמקרה גם קרוב משפחתו של הכלכלן מייקל קיינס היה נרגש. "דארווין היה בודאי נרגש מאוד אילו שמע על ביגל 2", אמר קיינס בפתיחת תעורכה במוזיאון הימי הלאומי הבריטי על מסעות ביגל. "השאלה הבסיסית שנשאלה בשני מסעות הביגלים היא כיצד החלו החיים. דארווין גרם למהפכה בדתות עם תאורית האבולוציה אודות הברירה הטבעית. אם נמצא חיים בכוכב לכת אחר, חשוב מה זה יעשה", אמר.

החללית בעלת צורת הצלחת, כולה בפיתוח בריטי, תמריא מנמל החלל בבייקונור ביוני 2003 ותצנח למאדים שבעה חודשים מאוחר יותר.

האנושות היתה מוקסמת ממאדים במשך 5,000 שנים – ובמקרה זה גם כוכב ה לכת שהכי קל להגיע אליו." אמר פילינגר. הצוות המדעי פיתח מצנח מיוחד שיאט את נפילת החללית השוקלת כ-30 קילוגרם ממהירות של 130 קמ"ש למהירות שבה תוכל לשרוד – בערך 60 קמ"ש.

כאשר תנחת החללית תיפתח מתוכה מעבדה בגודל של מטריה, ומתוכה יפרצו זרוע מכנית עם מחפשרים, ספקטרומטרים ומצלמות וכן מערך תאים סולאריים כדי לספק להם חשמל. כשליש ממשקל החללית מוקדש למדע טהור וברובו- ספקטורמטר שישמש למדידת המסה וההרכב הכימי של פני השטח. "אנחנו מחשבים את הפעילות לפי אורך חיים תפעולי של 180 יום, אם יהיה לנו מזל, לפני שקולטי השמש יכוסו באבק, אמר פילינגר. לדבריו, הטמפרטורה יורדת מדי לילה למינוס שבעים מעלות צלזיוס. "אנחנו נחפש מים ומינרלים שיוכלו לספק לנו עדויות אם היו על כוכב הלכת מים זורמים וחומרים אורגניים. אם נוכל להראות שהחיים התפתחו שם, הדבר יענה על השאלה הגדולה ביותר העומדת בפני האנושות". אמר.

קיינס אומר כי למרות 172 השנים המפרידות בין שני הביגלים, סבי-סבו היה מכיר ומעריך את היוזמה. הניווט גם היה חשוב לדארווין בביגל המקומית והוא גם חיוני לביגל 2, הוסיף. "דארווין גם שאל שאלות גדולות אודות החיים, כפי שעושה כעת ביגל 2."

לידיעה בסי.אן.אן

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן