סיקור מקיף

תאוריות קונספירציה, מבריאתנות ועד התנגדות לחיסונים, ומה אפשר לעשות נגדן

"חוק ברנדוליני" קובע שכמות האנרגיה הדרושה כדי להפריך תאוריית קונספירציה היא פי עשר מכמות האנרגיה הנדרשת על מנת לייצר אותה

עד 40% מהמבוגרים בארצות הברית היום מסכימים עם "בריאתני כדור הארץ הצעיר", המאמינים שכל בני האדם הם צאצאי אדם וחווה שחיו לפני כ-10,000 שנה. הם מאמינים שהחיים הם תוצר בריאה ולא אבולוציה ומוצא משותף. הם הקימו מוזיאון בריאתנות שבו חיים בני אדם לצד דינוזאורים, כאשר הידע המדעי של ימינו קובע שאבותיו של האדם התפתחו רק לפני כשישה מיליון שנה, בעוד כמעט כל הדינוזאורים, להוציא צאצאיהם הציפורים, נכחדו הרבה לפני כן – לפני 75 מיליון שנה, וככל הנראה עקב פגיעת מטאור בכדור הארץ. הם כתבו ופרסמו ספרות מחקרית שלא עונה על הקריטריונים של מחקר מדעי, מכיוון שבמחקר מדעי הכותב לא יודע מראש מה המסקנה, בעוד שה"מחקר" הבריאתני מתחיל בקביעה מראש של המסקנה, במניפולציה של כל ראיה כך שתתאים למסקנה, ובהתעלמות מכל עובדה הסותרת את המסקנה.

פול ברייטרמן מאוניברסיטת גלזגו שבסקוטלנד טוען שלבריאתנות יש מאפיינים של תאוריית קונספירציה: הבריאתנים טוענים שמאחורי תאוריית האבולוציה עומד יקום שלם ובו ארגונים עם חוקים נפרדים משלהם לשם קביעת מהותה של ראיה והוכחה מדעית; שהממסד המדעי שמקדם את האבולוציה ביהירות ובשחצנות הוא אליטה מושחתת מבחינה מוסרית; שאליטה זו קושרת קשר להשתלט על כל המשרות באקדמיה וכל מענקי המחקר; שאליטה זו מנסה לקדם פילוסופיה מטריאליסטית נטולת השגחה עליונה, ובקיצור, לקדם אתאיזם; ושמטרת העל של הקושרים היא לשלול כל סמכות אלוהית, והמרוויח העליון והמניע העיקרי לפעולתם של הקושרים הוא השטן. בין הטוענים כך היה חבר ועדת המדע בקונגרס של ארצות הברית. 

חקר העבר מוצג כבלתי ניתן להוכחה

הבריאתנים מגדירים את חקר העבר כמחקר המבוסס על הנחות בלתי ניתנות להוכחה, תוך התעלמות מהוכחות גנטיות, גאולוגיות, הוכחות מחקר ליבות קרח, תיארוך באמצעות טבעות עצים (דנדרוכרונולוגיה) ושיטות תיארוך רדיומטריות. הבריאתנים תוקפים זיוף ראיות במדע, כגון תרמית איש פילטדאון, תוך התעלמות מהעובדה שהמדע עצמו הוא שעלה על הזיוף והוקיע אותו באמצעות שיטותיו-שלו. הבריאתנים מבקרים מחקרים אבולוציוניים מהמאה ה-19 ומצביעים על אי דיוקים בהם, תוך התעלמות מהעובדה שבמאה ה-19 לא היתה תאוריית האבולוציה מבוססת כפי שהיא היום. אינספור מאובנים אוששו מאז את תחזיותיה של האבולוציה מאז. גילוי הדנ"א ותפקידו באמצע המאה ה-20 הוכיח את קיומו של כל עץ פילוגנטי (שושלת מינים) שהאבולוציה ניבאה את קיומו. הבריאתנים מתעלמים מכל אלה ותוקפים את מחקריהם של מדענים בני המאה ה-19, שלרשותם לא עמד ולו שמץ מהידע האדיר שעומד לרשות המדע כיום. הבריאתנים אף רוכשים תארים מתקדמים בביולוגיה כשמטרתם היא להרוס את מדע הביולוגיה מבפנים, כפי שהם מודים ללא שמץ בושה, ובכך עונים הם-עצמם על כל המאפיינים של קונספירציה. 

הבריאתנות, תגובה לצבירת הוכחות מתמשכת של האבולוציה, החלה בשנות העשרים של המאה ה-20 וצברה תנופה עם הגעתה לחינוך הציבורי בשנות החמישים ועם פרסום רבי מכר כגון "המבול של ספר בראשית" (The Genesis Flood) מאת ג'ון ויטקומב והנרי מוריס. מוריס הקים את "המוסד לחקר הבריאה" (Institute for Creation Research), ומוסדות נוספים קמו ברוח זו, ולהם פרסומים, אתרי אינטרנט ואף מוזיאונים. מוסדות אלה ופרסומיהם עוינים למדע, אך מציגים עצמם כמדעיים כדי לקבל מעט מהילת הסמכותיות והיוקרה של המדע, כפי שמשטרים טוטליטריים כצפון קוריאה, גרמניה המזרחית לשעבר וקובה התהדרו ומתהדרים בתואר "דמוקרטיה" או "דמוקרטיה עממית". חלק מארגונים אלה טוענים שאפשר ליישב בין מדע ודת, ונסמכים על מדענים כסטיבן ג'יי גולד, שטבע את המונח "ממלכות בלתי חופפות" (Non-overlapping magisteria), כדי לציין שהמדע עוסק בעובדות, הדת עוסקת בערכים, ואין לערבב בין אלה ואלה. גולד היה אחד מאנשי יחסי הציבור הטובים ביותר של האבולוציה, אך את דבריו הנמהרים בסוגיית הערכים והמוסר ניצלו בריאתנים כדי לטעון שלמדע אין מה לומר בענייני ערכים, ולכן גם לכל תורה חילונית אחרת – פילוסופיה של המוסר, הומניזם, ליברליזם, סוציאל דמוקרטיה ועוד – אין מה לומר בעניינים אלה. כך התרחבה קונספירציית הבריאתנים, לפיה האבולוציה היא שליחת השטן, גם לענייני המוסר, הערכים והאתיקה. ממצאים מחקריים מדעיים, כגון תצפיותיו ומחקריו של פראנס דה ואל על בעלי חיים, יכולים ללמד על המוסר הטבעי. כך הופך המדע לרלוונטי בהבנת הנפש האנושית ובדיון על מוסר חברתי וחוקים חברתיים. כך מופרך עוד רכיב בתאוריית הקונספירציה של הבריאתנים. 

מבולבלים מהשפע האדיר של המידע

דמוניזציה של החיסונים לקורונה. <a href="https://depositphotos.com. ">המחשה: depositphotos.com</a>
דמוניזציה של החיסונים לקורונה. המחשה: depositphotos.com

אבל רוב האנשים שהולכים אחרי מעלי תאוריות קונספירציה אינם קונספירטורים בעצמם. הם מהססים, מפקפקים ומבולבלים מהשפע האדיר, חסר התקדים, של מידע ברשת, מידע שרובו כוזב. מכיוון שהם מפחדים, הם לא נוטים אחר חדשות מרגיעות אלא אחר החדשות המפחידות, כדי לדעת ממה להיזהר. המקור האבולוציוני לכך ברור: בעברנו הקדמון, לפני שישה מיליון שנה, בסוואנות של אפריקה, היינו יונקים חסרי חימוש טבעי, באמצע שרשרת המזון בין טורפי העל שמהם ברחנו לבין היונקים הקטנים שאותם ניסינו לצוד. במיליוני שנה אלה, השאננות היתה עלולה להביא עלינו את קצנו והפחד שירת את הישרדותנו. מי שפחד, שרד, ולכן דברים מפחידים מושכים יותר את תשומת לבנו. אנו תופסים מחקרים על סיכוני בריאות – למשל צבעי מאכל ושדות אלקטרומגנטיים – כאמינים יותר כאשר תוצאותיהם מעידות על סכנה, וכפחות אמינים כשהתוצאות שוללות קיומה של סכנה. לכן תאוריות קונספירציה מצליחות לשכנע: הן מפחידות, חובקות-עולם ומציעות תשובות חד-משמעיות ופשוטות לשאלה "מיהו גורם הסכנה?" הן מצביעות על פוליטיקאי, איל-הון, חברה בע"מ או מדינה בתור הארכי-נבל, וכך מאפשרות למצוא גורם אשם אחד, לתת הסבר-לכאורה למתרחש (הסבר שלמעשה לא מסביר דבר), ולהיפטר מהתחושה מטילת האימה של חוסר ידיעה.

ויכוח עם קונספירטורים עלול לגרום לנזק במספר דרכים: ראשית, כך מקבל הקונספירטור במה ציבורית והילה של מכובדות. הצופה מהצד עלול לחשוב שבטיעוניו יש משהו. אחרת למה טורח מישהו להתווכח עמו? שנית, זה בזבוז זמן. "חוק ברנדוליני" קובע שכמות האנרגיה הדרושה כדי להפריך תאוריית קונספירציה היא פי עשר מכמות האנרגיה הנדרשת על מנת לייצר אותה, ולאחר שהופרכה התאוריה, הקונספירטור עובר לטענת קונספירציה חדשה ומצרף קישור למאמר מדעי שלטענתו מוכיח את טענתו. הקישור בדרך כלל לא קשור לטענה, ולעתים אף מפריך אותה, אבל הציבור הרחב קורא את הטענה, רואה שיש קישור למחקר מדעי, משתכנע ממראית העין המדעית, ושוב נאלץ מפריך הקונספירציות להתחיל במרדפו אחרי הרוח. בשנה וחצי האחרונות כיליתי יותר מדי זמן איכות ושעות שינה והוצאתי יותר מדי עצבים בהפרכת פייק ניוז שהופרח לאוויר כלאחר יד אך שכנע קרובים מודאגים שלי ולכן דרש ממני שעות של חיפוש וקריאה כדי להתחקות על מקורו ולהפריך אותו. למען שלוות נפשי, יצרתי לעצמי כמה כללי אצבע:

אין ספק

דמוניזציה של החיסונים לקורונה. המחשה: depositphotos.com
דמוניזציה של החיסונים לקורונה. המחשה: depositphotos.com

– אם הטוען מציין שאין לו ספק ושהוא יודע הכל, זו כנראה תאוריית קונספירציה. בסיסו של המדע הפוך: הכרה בכך שיש דברים שאותם אנחנו עדיין לא יודעים. עד היום ראה הציבור רק את התוצאה של המדע: הכפלת תוחלת החיים תוך מאה שנה; הדברת מחלות שהרגו כל ילד שני עד גיל חמש; שיפור באיכות החיים של רוב האנושות. אבל הציבור הרחב מעולם לא ראה את התהליך המדעי בזמן אמת, וכעת, בתקופת הקורונה, נחשף לכך בפעם הראשונה. המדע הוא תהליך של למידה, הכרה בטעויות ותיקונן, השערות והפרכות, מחלוקות, היסוסים, ספקות ו-ויכוחים תוך-מדעיים. לגבי החיסון לקורונה, אנחנו יודעים שהחיסון לא פוגע בפוריות ושהחיסון לא גורם ל-ADE (הגברת פעילותו של הווירוס בתלות בנוגדנים), אבל אנחנו עדיין לא יודעים באיזו מהירות דועכים הנוגדנים ומה הסבירות שווריאנט חדש של הווירוס יצליח להתגבר על ההגנה שמקנה החיסון. הציבור מפרש זאת כעדות לכך שהמדע לא יודע מה הוא עושה, אבל המדע תמיד פעל כך, ורק כך השיג את כל השגיו. המדע מודה בחוסר ידיעה, אך אף קונספירטור מעולם לא השמיע פקפוק בתאוריה שלו. כשאתה שומע טענה שנטענת בבטחון מוחלט, כנראה שזו תיאוריית קונספירציה.

יש מקרים שעדיף להתעלם

– עדיף לבחור את הקרבות שלך. אל תיכנס לכל ויכוח. על הטענה "חברות התרופות עושות עלינו מיליארדים מהמגפה", אפשר לענות בקצרה: "נו, וזה חדש? הן הרוויחו גם לפני המגפה", או: "והן שוות כל אגורה. גם לפני המגפה מעולם לא ציפית שמי שיציל את חייך יעשה זאת בחינם." על הטענה "החיסונים זו מזימה לדילול אוכלוסיית האנושות", אפשר לענות במשיכת כתפיים: "בינתיים מי שמדלל את האנושות זו הקורונה." ולמעשה, מרוב תאוריות הקונספירציה עדיף להתעלם, משתי סיבות: ראשית, יתכן שתשובות כאלה לא עוזרות. פרופ' אייל וינטר טען: "כאשר נוצר קיטוב בעמדות, הסברה לא רק שאינה יכולה להטיל ספק בקרב אלה שכבר משוכנעים בעמדתם, אלא יכולה אפילו להעצים את הקיטוב." אדם הנתקל בנתון שסותר את אמונתו, הולך עם הרגש הפרטי שלו ולא מבצע ניתוח אנליטי. כשאנו משתיקים את המחשבה הרציונלית, מופעלים במוחנו אזורים שמופעלים בעת עונג. ב-2004 נסרקו מוחותיהם של אמריקאים שהקשיבו למועמדים לנשיאות. כשהקשיב הנחקר לקטע בו המועמד המועדף עליו סתר את עצמו, השתתק חלק במוח שמזוהה עם חשיבה רציונלית, סיבתית וביקורתית, ופעלו אזורים שמעורבים בעיבוד רגשות. הנשאלים סירבו להכיר בכך שהמועמד שלהם מדבר שטויות. 

שחרור דופמין

חשיפה למידע שמאשש אמונות קודמות קשורה בשחרור דופמין ובהרגשה טובה. אנו זוכרים מידע כזה טוב יותר, מאשר מידע שסותר אמונות וידע קודם. אם יסתרו את דעתו של משמיע תאוריית הקונספירציה, דעתו רק תתחזק. כשקונספירטור מפיץ תאוריית קונספירציה ברשת, מאות לייקים לא יגרמו לו דחף להמשיך לכתוב כמו שתגרום לו דעה חולקת אחת, עמה הוא יכול להתווכח וכך לחזק את דעתו, הן בעיני עצמו והן בעיני עוקביו. 

ושנית, יש תאוריות קונספירציה שאם תשכנע את האוחז בהן שהוא טועה, שום דבר לא ישתנה. למשל, אם תשכנע מכחיש אבולוציה בעובדת האבולוציה, לכל היותר ישתנה החינוך שלו ודרך חיפוש העובדות שלו. לעומת זאת, אם תשכנע מכחיש חיסונים ביעילות החיסונים, חייו עשויים להינצל, ואם תשכנע תומך קיואנון בכך שהתאוריה שהוא תומך בה היא תאוריית קונספירציה, הסכנה למשטר בארצות הברית, כפי שהופגנה בפלישה לקונגרס ב-6 בינואר 2021, עשויה לפחות באופן משמעותי. 

לכן, גם כדי להגדיל את הסיכוי לשכנע את בן שיחך וגם כדי לא לבזבז את זמנך, כדאי לנקוט את גישת ויכוחי האינטרנט הוותיקה של "אל תאכיל את הטרול": התעלם מהדחף להפריך את תאוריית הקונספירציה, ובמקום זאת התמקד בעובדה שהכי חשוב לך לבסס: למשל, במשבר הקורונה הנוכחי, אופן פעולתו של החיסון: מולקולה של רנ"א-שליח מוכנסת לתאי שריר. הריבוזום, אבר שכפול החלבונים בתאינו, משתמש במידע שמעבירה לו מולקולה זו כדי לשכפל את חלבון ה"ספייק". התא מציג חלבון זה על המעטפת שלו. מערכת החיסון מוזעקת ומייצרת נוגדנים לווירוס הקורונה. זה הכל. זה תהליך שבין כה וכה יקרה כשנגיף הקורונה נכנס לגופנו, אבל החיסון מכין את מערכת החיסון מראש, מלמד אותה להכיר את הנגיף לפני שהוא נכנס, וכך מאפשר לנוגדנים להיווצר מוקדם יותר. כל המחקרים והתצפיות על המאושפזים עקב קורונה מצביעים על כך שהחיסון מפחית בלמעלה מ-90% את הסבירות של מחלה קשה או מוות. זה מה שאנחנו צריכים להדגיש בוויכוח הציבורי כדי לעודד אנשים להאמין במדע. כל סטיה לדיון בתיאוריות קונספירציה – ביל גייטס, ג'י חמש או רווחים של מיליארדי דולרים לחברות התרופות – עלולה להיות תחמושת ביד הקונספירטורים.

– אין כמו השמעת הביטוי "תאוריית קונספירציה" כדי להרגיז אנשים שמאמינים בתאוריית קונספירציה. עדיף לא להשתמש בביטוי הזה. המאבק היא על הבריאות, לא על ביטוי זה או אחר, ולא על כבודן האבוד של מערכת הבריאות או חברות התרופות. 

– זכרו שהרבה יותר סביר שבן שיחכם משתייך למחנה הספקנים, התוהים, החוששים, מאשר שהוא יוזם או תומך פעיל בהפצה של תאוריית קונספירציה. על כל אחד שקובע בנחרצות שיש קונספירציה, או מפיץ תאוריית קונספירציה באופן פעיל, יש רבים שאומרים: "שמעתי ש…", מבטאים פחד ומחפשים מידע. אל תתווכחו איתם. תנו להם מידע והפנו אותם למקורות מידע אמינים ומדעיים. נותר רק לקוות שהם יקבלו את ההחלטה הנכונה, לפי המידע המדעי הידוע נכון לעכשיו, ושלאט לאט יבינו שאם הפחידו אותם בתאוריית קונספירציה אחת, שהוכחה כשקרית, ושבו והפחידו אותם בתאוריה נוספת, שגם היא הוכחה כשקרית, והדבר קורה שוב ושוב, כנראה שמפיצי תיאוריות קונספירציה מפיצים לא אמת, אלא – ובכן, תאוריות קונספירציה משוללות כל תוקף. 

בהצלחה לכולנו.

עוד בנושא באתר הידען:

20 תגובות

 1. קשה לתפוס.
  הכותב עושה רושם בעל יכולת כתיבה גבוהה, אולי גם השכלה.
  אבל וואו, כמה התנשאות, יהירות וסטראוטיפים בשקל וחצי.

 2. ואולי תיאוריות קונספירציה שומרות עלינו מפני קונספירציות אמיתיות?

 3. תשובה פשוטה לכל אוהבי המליונים:
  המדע הטיפש המציא את המספרים המדומיינים האלה על ידי פעולה מתימטית פשוטה למדי, שנקראת אקסטרפולציה, פשוט מדדו שינויים בקני מידה שאפשר למדוד, בגבולות זמן המחקר של מדען… וביצעו חישוב פשוט לינארי מוערך, כמובן התעלמו מעוד עשרות פרמטרים שייתכן שיתקיימו, כמו למשל האטה/האצה קבועה של שינויים בדרך מסיבות טבעיות ולא טבעיות… אז פשטו בעולם המספרים המאוד מרתקים האלה… 20מ שנה… 150מ שנה… כאילו מישהו רשם עליהם תאריך… וככאלה, כל חסר חשיבה עצמאית מאמין בתוככי ליבו כאילו המדע ממש היה שם כדי לאמת את הממצאים.
  דוגמא קטנה: נניח שבא מדען לחקור קנגרו תינוק, כשאיננו יודע מה גודלו בבגרותו.
  ובגיל יום, הוא שוקל 50 גרם, ובגיל 3 ימים שוקל 350 גרם. לפי אותו חישוב, הוא מסיק שבגיל 15 שנה הוא ישקול 70000 טון…
  נשמע טפשי? כך גם דת המדע, אחד לאחד.

 4. טוב נו, הגיע הזמן שתודו (וברור שזה לא יקרה)
  שהעולם האקדמי מתנשא מעל שאר העולם.
  משדר לעולם שתגליות שהוא גילה בעצם הוא המציא, ומתעלם מהעובדה שזה היה קיים לפני שהוא גילה אותם.
  דוגמא אקטואלית לכתבה: דארווין הקדיש פרק שלם בתורתו לשאלה שהוא בעצמו הודה שאין לו תשובה אליה – "למה אין בעולם אף ממצא אחד של ייצורים ממשפחות 'ביניים', כלומר אם אביהם הקדמון של התרנגול ובת היענה הוא משותף… וביניהם עומדים מליוני שנים, כלומר מליוני אבות ואמהות, שהתפתחו בדרך… אז למה אין אף ממצא יחיד למי ש'נולדו ומתו' בדרך?
  התשובה הריקנית של דארווין הייתה, לפני יותר מ200 שנה… שעוד לא חקרו את כל העולם..
  היו, לאחר התפתחות עצומה כל כך של העולם, התשובה הזו נשמעת יותר ויותר מגוחכת, יותר מזה, בסוף ימיו דארווין עצמו הטיל ספק בתאוריה שהוא עצמו פיתח.

  דוגמא נוספת למונופול של העולם האקדמי על האנושות/אנושיות:
  אף אחד מהם מעולם לא ילמד אתכם באוניברסיטה שניוטון בסוף ימיו השאיר את צוואתו לאנושות, ש"את כל הידע שהוא חקר זה היה לכבוד אלוהים שבשמים".
  אז חברים, ישנו חוק שאומר, "אמת, יש רק אחת, שקר, יכול לבוא בכל צורה אפשרית,מה עושה את השקר, חלש, ואת האמת, חזקה לעולם!"

 5. דיסוננס מסויים שתמיד צרם לי במתנגדי החיסונים הוא המיליטנטיות שבדיבור.
  אם זה באמת רעל שהסכמתי שיזריקו לי ובזכות זה גם אתה יכול לחיות חיים נורמליים – איפה הכרת התודה על ההקרבה?
  גם אני צעיר, בריא וכנראה שאשרוד הידבקות וגם אני לא יודע אם עוד עשור יצמחו לי קרניים עקב הזריקה החדשנית הזו ועדיין הסכמתי לה מתוך התחשבות בקולקטיב. אז באיזה קטע אתה זה שמתנשא עלי?

 6. הוזכר ספרו של פרופ' דוד אביעזר, וכן אחרים

  זה מצער שחלק מהיהדות המודרנית לקחה רעיונות מהפונדמנטליסטים הנוצרים (שישמחו על היום שבה היא תעלם).
  היהדות מאז ומתמיד הפרידה דת ממדע – מדענים יהודים רבים הם מאמינים, ולא מערבים אמונה עם מדע. ממליץ ללמוד מהם

 7. אלו לא אג’נדות אקטיביסטיות כיום. המדע נמצא תחת מתקפה כוללת ממש על סף זה לגיטימציה. לצערי לא פגשתי הרבה דתיים שמדברים על מישורים שונים. רובם מקבלים את התורה כספר היסטוריה ומדע.

 8. חבל שנפלתם בפח. אמונה בבריאה אינה סותרת שום חלק של המדע, גם לא בהכרח את תיאוריית האבולוציה (שגם היותה תיאוריה מדעית מוטלת בספק. נראה אם תצליחו להביא לי ניסוי שיפריך את האבולוציה…).

  ישנם הסברים רבים איך האבולוציה לא סותרת את הבריאה, מהטענה הפשטנית שהעולם נברא בצורה כזאת שלעיני האדם הוא יראה כעולם עתיק, דרך הטענה שהבאתם שהאמונה לא מתארת מציאות אלא ערכים (ולא, אין ערכים במדע. הפילוסופיה החילונית מנסה לבנות את הערכים שלה *על גבי* המדע, אבל ודאי שזה לא מדעי אלא מוסר הוא בהגדרתו מטא-פיזי.), ועד הטענה שיש לנו חסם מהותי על הבנת תהליך התפתחות העולם מכיוון שלא בהכרח שהעולם התנהל כמו שהוא מתנהל עכשיו (כמו שמציאות של אדם חי שונה ממציאות של התפתחות העובר).

  כללו של דבר, הבריאה אינה תיאוריית קונספירציה אלא אמונה שלא סותרת ולא עוסקת במישור של המדע, אלא במימדים המטא-פיזיים של העולם.

  קונספירטורים הם אנשים שבאים מכל הכיוונים וההקשרים, ולהשערתי יש אפילו יותר חילונים כאלה בגלל שהם יותר חשופים למידע הכוזב באינטרנט.

  עד עכשיו דווקא די הערכתי את האתר ואת האובייקטיביות המדעית שלו, וחבל שאתם הורסים אותו עם כותבים בעלי אג'נדות שמנסים להחדיר את המחשבות הפילוסופיות שלהם למדע. תראו את שאר הכתבות של הכותב הזה ותבינו למה אני מתכוון.

 9. חבל שנפלתם בפח. אמונה בבריאה אינה סותרת שום חלק של המדע, גם לא בהכרח את תיאוריית האבולוציה (שגם היותה תיאוריה מדעית מוטלת בספק. נראה אם תצליחו להביא לי ניסוי שיפריך את האבולוציה…).

  ישנם הסברים רבים איך האבולוציה לא סותרת את הבריאה, מהטענה הפשטנית שהעולם נברא בצורה כזאת שלעיני האדם הוא יראה כעולם עתיק, דרך הטענה שהבאתם שהאמונה לא מתארת מציאות אלא ערכים (ולא, אין ערכים במדע. הפילוסופיה החילונית מנסה לבנות את הערכים שלה *על גבי* המדע, אבל ודאי שזה לא מדעי אלא מוסר הוא בהגדרתו מטא-פיזי.), ועד הטענה שיש לנו חסם מהותי על הבנת תהליך התפתחות העולם מכיוון שלא בהכרח שהעולם התנהל כמו שהוא מתנהל עכשיו (כמו שמציאות של אדם חי שונה ממציאות של התפתחות העובר).

  כללו של דבר, הבריאה אינה תיאוריית קונספירציה אלא אמונה שלא סותרת ולא עוסקת במישור של המדע, אלא במימדים המטא-פיזיים של העולם.

  קונספירטורים הם אנשים שבאים מכל הכיוונים וההקשרים, ולהשערתי יש אפילו יותר חילונים כאלה בגלל שהם יותר חשופים למידע הכוזב באינטרנט.

  עד עכשיו דווקא די הערכתי את האתר ואת האובייקטיביות המדעית שלו, וחבל שאתם הורסים אותו עם כותבים בעלי אג'נדות שמנסים להחדיר את המחשבות הפילוסופיות שלהם למדע.

 10. ההבדל בין קונספירציה למציאות זה מינימום חצי שנה. כל קונספירציה שהייתה בארצינו התבררה כנכונה. כמו ילדי תימן. כמו ילדי הגזזת. כמו כפיית החיסונים שתבא עלינו לרעה.
  קונספירציה זו מילה שמגכיחה את אלו שחושבים וחוקרים. גורמים להם להיראות הזויים וככה אפשר להמשיך ולפגוע באזרחים ללא הפרעה. זה נקרא mk ultra

 11. ה"ידען" מזלזל בדיעות שונות וזו כבר סיבה מספיק טובה לזלזל בדיעותיו הוא , לא אכנס לויכוח על דת זה עניין ארוך ומורכב , יש אנשים שלא יבינו את העניין במשך חיים שלמים וחבל בשבילם , לעניין החיסונים , יש שורה תחתונה , פגיעות של מתחסנים ואין על זה ויכוח , אני נוטה להאמין שה"מדען" כותב זאת מהמיית ליבו ותמימותו ולא מרוע צרוף ומחמדנות אכזרית כפי שעושים זאת בעלי הממון בראש הפירמידה , כולי תקווה שאנשי המדע הישנים ייתעוררו סוף סוף ויעברו לצד שלנו , זה מאבק עבור אנושות טובה יותר גם מבחינה מדעית וגם מבחינה חברתית ובמאבק הזה כולנו באותה סירה .

 12. שימו לב שרוב הביביסטים הם מכחישי אבולוציה…..
  זה מראה את הרמה המוחית הנחותה שלהם

 13. במה המדע שונה מדת?
  אפשר לכתוב על זה ספר שלם, אבל אסכם: הוא לא שונה.
  ההבדל היחיד הוא שעם הדת חצי מהילדים שלכם ימותו לפני גיל 5 ועם המדע כולם יחיו חיים מלאים.
  עם הדת תחיו עד גיל ארבעים ועם המדע פי שניים.
  עם הדת תשבו בלילה בחושך ועם המדע תשחקו באינטרנט באור.
  הבחירה שלכם….

 14. לאביתר:

  1. *כ* 10000 שנה.
  2. ניחוש מלומד: אתה מאמין בסיפור הבריאה התנ"כי ובכך שהפסקת לקרוא מיד אחרי שמצאת שני אי-דיוקים חיזקת את הטיעון העיקרי של מר אמיר. כה לחי.

 15. בריאתנות אינה חולקת על הממצאים המדעיים אלא מסבירה אותם אחרת. ספר נפלא של פרופ' דוד אביעזר בשםמ'בראשית ברא' מדגים היטב את ההבדל בין התכחשות לממצא להסבר אלטנטיבי לממצא. הבעיה עם המאמינים הנחושים של תיאוריית האבולוציה הספונטנים היא אותה בעיה של הבריאתנים האדוקים. שניהם לא מוכנים לשקול הסבר אחר לאותו ממצא. אין ביניהם שום הבדל. שניהם לא מדענים. כאשר יש הסבר אלטרנטיבי אזי התאוריה, יפה ככל שתהיה, אינה מוכחת. אדם רציונלי מתקשה להאמין שרצף אירועים מקרי גרם להתפתחות כל החי והצומח על פני כדור הארץ. כאשר הרציונלי נתקל במחסום הוא יחפש הסבר פחות רציונלי. הסביר זאת 'שרלוק הולמס' כשאמר שאם אין הסבר אז ההסבר שנותן תשובה הוא הנכון אפילו אם אינו מתקבל על הדעת. אז יש ויכוח מה פחות רציונלי. בריאה על ידי בורא עלום או בריאה עצמית. נו, שוין.

 16. אולי תסביר לנו גם מה זה דיסוננס קוגנטיבי ואיך אפשר לטפל בזה? נראה שהכתב מכחיש המציאות..

 17. אם כבר אתה מנסה לתת את הדעה ה"מדעית" שלך לפחות תדייק בעובדות.

  1) מאמיני הבריאה לא טוענים שאדם וחווה חיו לפני 10000 שנה אלא לפני 5782 (בריאת העולם).
  2) הדינוזאורים לא נכחדו לפני 75 מיליון אלא לפני 65-66 מיליון.

  כל הכתבה הזו מרגישה כמו צורך לזלזל בדעות שונות ממך, וזאת תכונה שאף מדען לא צריך שתהיה לו, בטח שכל שני וחמישי תאוריות מתחלפות, גם כאלה שכולם היו בטוחים שהן נכונות, בגלל זה זה נקרא תאוריה.

  את שאר הכתבה שלך (אחרי שתי הטעיות האלה) כבר לא טרחתי לקרוא.
  כתבה פופוליסטית וללא שום ערך שהייתי מצפה לקבל מ"הידען"

  קצת כבוד לשונה לא יזיק לך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן