סיקור מקיף

שלושת האסטרונאוטים הסינים בשנג’או 12 הגיעו לתחנת החלל החדשה

סין שיגרה בהצלחה את החללית שנג’ואו 12 ועליה 3 אסטרונאוטים שיתחילו בהתקנת תחנת החלל הקבועה טיאנגונג (ארמון השמים). בשנתיים הקרובות צפויים 11 שיגורים, ארבע מהחלליות יהיו מאוישות

האסטרונאוטים הסיניים (משמאל) טאנג הונגבו, ני היישנג וליו בומינג הם הצוות הראשון של תחנת החלל של סין. צילום: שינחואה
האסטרונאוטים הסיניים (משמאל) טאנג הונגבו, ני היישנג וליו בומינג הם הצוות הראשון של תחנת החלל של סין. צילום: שינחואה

סין שיגרה לחלל בהצלחה שלושה אסטרונאוטים ביום חמישי, במשימה מאויישת ראשונה לתחנת החלל שלה טיאנגונג (הארמון השמימי). הרכיב ששוגר כבר לחלל בטיסה לא מאויישת הוא רכיב הליבה של תחנת החלל.

החללית שנג’ואו 12 שוגרה על גבי משגר לונג מארץ’-F2 ביום חמישי (17/6/2021) בבוקר, ממרכז שיגורי הלוויינים ג’יוצ’ואן שמדבר גובי בצפון מערב סין. החללית עגנה במודול הליבה כשש וחצי שעות אחרי השיגור, לדברי סוכנות המדיה הממלכתית CGTN. הצוות החדש ישהה במסלול שלושה חודשים, שבהם ינסו את מערכת תמיכת החיים ויבצעו עבודות תחזוקה.

אחרי חמש שנים ללא שיגור מאוייש – צפויים ארבעה כאלה עד סוף 2022

המשימה של שנג’ואו 12 היא השיגור הראשון מתוך 11 שיגורים שמיועדים לבניית תחנת החלל של סין. זאת גם המשימה המאוישת הראשונה של סין מאז שנת 2016. במהלך שלושת חודשי שהותם בתחנה יבצעו שניים מהאסטרונאוטים שתי הליכות חלל ארוכות. לאחר מכן ישוגרו עוד שלוש חלליות מאוישות ושני מודולי מעבדה לא מאויישים אל תחנת החלל, כשהיעד הוא להשלים את בנייתה עד סוף 2022.

הואנג ווייפן, אחד מהמתכננים הראשיים בתוכנית החלל המאוישת, אמר שבזמן המשימה הצוות ישתמש בחליפות הליכת חלל חדשות וגם בחללית חדשה. “מכיוון שמדובר בציוד שטרם נוסה בתנאי חלל יש סיכוי לא קטן לתקלות ולכן האסטרונאוטים נדרשים לקבל החלטות במצב חירום ויכולת לפתור בעיות הן דרישות מאוד קריטיות”, אמר הואנג.

“אנו מאמינים כי לאחר השלמת תחנת החלל הסינית בעתיד הקרוב, נראה אסטרונאוטים סינים וזרים משתתפים במשותף בטיסות.” אמר ג’י צ’ימינג, בכיר בסוכנות החלל הסינית בטקס הצגת האסטרונאוטים.


תשעה פרויקטים מ -17 מדינות נבחרו לניסויים במהלך המשימה. ג’י אמר כי תחנת החלל תהיה “מעבדת חלל שתועיל לכלל האנושות” וכי סין תעבוד עם משרד האו”ם לענייני חלל חיצוני (UNOOSA) בכדי להכריז על סבב הזדמנויות שיתופי שני.

ג’י אמר כי סין קיבלה גם בקשות לטיסות משותפות עם אסטרונאוטים סינים וזרים מ”מדינות ואזורים רבים “ו”אנחנו בדרך כלל מברכים על כך”. 

שלושת אנשי הצוות

יום לפני השיגור הציגה סוכנות החלל הסינית את זהות שלושת אנשי הצוות. ראש הצוות הוא ני האישנג, חבר הצוות הכי ותיק ולשעבר טייס קרב בצבא הסיני.

ני שגויס לתוכנית החלל ב-1988 היה קרוב להיות האדם הראשון של סין בחלל. הוא היה אחד משלושה אסטרונאוטים שנבחרו למשימה, אבל בסופו של דבר לנג ליוויי זכה לכבוד. במקום זאת הוא זוכה להיות האזרח הסיני הראשון שטס לחלל שלוש פעמים ושובר שיא השהייה.

השיגור ביום חמישי יהיה הטיסה השלישית של ני לחלל, אחרי שהיה במשימה הראשונה של סין עם יותר מאסטרונאוט אחד ב-2005, והמשימה ב-2013 לניסוי טכנולוגיית העגינה שלה.

ליו בומינג, חבר הצוות השני הכי ותיק, הצטרף למשימת החלל של סין ב-2008, שבה עזר לז’אי ז’יגנג להיות האסטרונאוט הסיני הראשון שביצע הליכה בחלל. הוא צפוי למלא תפקיד קריטי בפעילויות מחוץ לתא במשימה הזאת

החבר השלישי בצוות הוא הכי פחות מנוסה. טנג הונגבו, הוא היחיד מהשלושה שעוד לא טס לחלל, למרות שהתאמן במשך 11 שנים, לדברי המדיה הממלכתית.

משימת חלל בינ”ל

כפי שכבר דיווחנו, סין מודרת מתחנת החלל הבינלאומית שאליה כבר טסו יותר מ-200 אסטרונאוטים מ-19 מדינות שונות. זו הסיבה שסין תכננה והחלה בשיגור תחנה משלה. גם רוסיה, תורמת ותיקה לתחנת החלל הבינלאומית, עומדת לפרוש מהפרויקט ושוקלת עכשיו תחנת חלל משלה שתשוגר עד 2030.

עוד בנושא באתר הידען:

תגובה אחת

  1. בסין הם נקראים
    טייקונאוטים
    ברוסיה קוסמונאוטים
    האמריקה אסטרונאוטים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן