סיקור מקיף

ארטמיס 1 שוגרה לירח * נפרדה מהמשגר ומקיפה את כדור הארץ

בהמשך היום צפויה החללית מדגם אוריון לפרוס את קולטי השמש שלה ולהתחיל בבדיקות שימשכו מספר ימים במסלול אליפטי סביב כדור הארץ, עד אשר מהנדסי המשימה יחליטו להעבירה למסלול סביב הירח. עדכונים נוספים בהמשך היום בכתבה חדשה

עדכונים קודמים

08:55 השלב הראשון הופרד, וכן נפלטה מערכת המילוט הנסיונית, כדי לבחון את הצלחתה לקראת השיגורים המאוישים.

08:50 משגר ה-SLS ועליו חללית אוריון במשימת ארטמיס 1 שוגרה בסופו של דבר באיחור של כארבעים דקות. נכון לעכשיו כשתי דקות לאחר השיגור נראה שהוא עובר חלק

08:40. לאחר התיקונים והבדיקות, הוחלט לחדש את הספירה לאחור ולקבוע את מועד השיגור ל-08:47.44 עדיין בתחום חלון השיגור

08:20. לאחר שצוותי קרקע טיפלו בדליפה ממכל הדלק אמורה היתה להתחדש הספירה לאחור, אך בינתיים היא נדחית, ראשי המשימה יחליטו בדבר המשך נסיונות השיגור היום או על דחיה נוספת

05:50 שוב תקלה של דליפת מימן נוזלי. אנא התעדכנו בשידור החי בקובץ זה

הבוקר בשעה 08:04 שעון ישראל אמורה להיות משוגרת החללית ארטיס 1 לטיסת נסיון שבה היא תמריא לא מאויישת לירח כדי לנסות את משגר ה-SOS ואת קפסולת האוריון.

השיגור נדחה פעמיים, תחילה היה אמור להתקיים ב-30 באוגוסט שהופסק באמצע ההכנות בשל דליפת מימן נוזלי בעת התדלוק. ב-3 בספטמבר נעשה נסיון שיגור נוסף אך גם הוא יורט בשל דליפה מאד המנועים. בינתיים הוחזרו המשגר והחללית למתקן הבדיקות, הועברו לכן השיגור אך הוחזרו למתקן הממוגן בשל הסופה איאן שפגעה בפלורידה.

גם הפעם, כשלוש שעות לפני השיגור התברר שוב שאחד ממכלי המימן הנוזלי דולף. נכון לכתיבת שורות אלה: 05:50 שעון ישראל צוותי מהנדסים בודקים את התקלה.

ארטמיס 1 על כן השיגור, 16/11/22. צילום מסך מתוך הטלוויזיה של נאס"א
ארטמיס 1 על כן השיגור, 16/11/22. צילום מסך מתוך הטלוויזיה של נאס"א

ארטמיס 1 בקצרה

ארטמיס 1  היא טיסת ניסוי לא מאוישת של החללית אוריון אשר תקיף את הירח, והטיסה הראשונה בתוכנית ארטמיס של נאס"א. משימה זו גם תהיה טיסת הבכורה של משגר ה-SLS. הטיסה מתוכננת ל-16 בנובמבר 2022 ותשוגר מכן השיגור 39B במרכז החלל קנדי שבפלורידה שממנו שוגרו חלליות אפולו בשנות השישים והשבעים, בפעם הקודמת שבה בני אדם המריאו לירח.

.
המשימה נועדה גם לערוך סדרה של ניסויים שיסללו את הדרך למשימות המאוישות בעתיד. לכשתשוגר ארטמיס 1 היא צפויה לשהות בחלל 26 עד 42 ימים, תבדוק את כל המערכות הללו בזמן אמת – מהמשגר דרך הפאנלים הסולאריים של החללית ועד מגן החום שאמור להגן על החללית בעת חזרתה לכדור הארץ. אוריון תשחרר 10 לווייני קובייה (CubeSat) שבין היתר יסייעו למפות את מרבצי הקרח במכתשים המוצללים תמידית בקוטב הדרומי ולחפש אתר הולם לבסיס ארטמיס, וכן לוויין שינסה לגדל שמרים בחלל העמוק.

תוכנית ארטמיס (Artemis Program) היא פרויקט דגל של סוכנות החלל האמריקאית (נאס"א), שתכליתה להנחית בני אדם על הירח, להקים עליו מושבה אנושית ולהופכו לתחנת מעבר למשימות מאוישות לחלל העמוק בכלל ולמאדים בפרט.

בנוסף, צפויות בובות עטופות בחיישנים לבחון את השפעת הקרינה מחוץ לחגורת הקרינה של כדור הארץ על האסטרונאוטים הצפויים לטוס בטיסות הבאות. הבובה הישראלית זוהר תעטה את מגן הקרינה של חברת סטמראד הישראלית, ואילו עמיתתה הגרמניה הלגה תשמש כקבוצת ביקורת.

הבובות זוהר והלגה יבדקו את ההגנה מקרינה באמצעות אפוד ה-AstroRad הישראלי, שפיתחה StemRad הישראלית בתמיכת סוכנות החלל הישראלית במשרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה

האפוד נועד להגן על גופם של אסטרונאוטים בחלל העמוק בדרכם לירח ולמאדים. מדובר בניסוי משותף של סוכנות החלל הישראלית עם מקבילתה הגרמנית אשר יבדוק את מידת ההגנה שהחליפה מספקת בפני קרינה בחלל. אם הניסוי יצליח, יש סיכוי גבוה שהטכנולוגיה תהפוך לסטנדרט במשימות חלל עמוק עתידיות לירח ולמאדים.

שילוב טכנולוגיה ישראלית בארטמיס-1 סולל את הדרך לחברות חלל ישראליות נוספות לשילוב במשימות ארטמיס העתידיות ושם את ישראל על מפת שחקניות החלל המובילות בעולם.

הבובות זוהר והלגה על סיפון ארטמיס 1 המתוכננת להקיף את הירח מחוץ לחגורת הקרינה של כדור הארץ. צילום: נאס"א
הבובות זוהר והלגה על סיפון ארטמיס 1 המתוכננת להקיף את הירח מחוץ לחגורת הקרינה של כדור הארץ. צילום: נאס"א

עדכונים בהמשך

עוד בנושא באתר הידען:

3 תגובות

 1. חחחחחחחח החללית תיכנס להקפה אליפסית…של כדור הרגל.. וכמהדנסי תודעה יחליטו הם ישחררו אותה למסלול קרבי 🤪

 2. חחחחח…לירח,עוד מטד יספרו לכם שיש חללית שטסה לארץ לעולם לא,ופיטר פן קיים.חחחחחחח

 3. כחמש עשרה דקות לפני משיגור, יש מספר ערוצים שמשדרים בזמן אמת את השיגור ביוטיוב, ומספרי הצופים מעניינים מאוד:

  הערוץ הרשמי של נאסא: 304 אלף צופים
  NASASpeceflight – ערוץ פרטי שלא קשור לנאסא: 50 אלף צופים
  Everyday Astronaut: עוד ערוץ פרטי של טים דוד: 38 אלף צופים.
  KHOU 11 – לערוץ טלוויזיה מיוסטון: 12 אלף צופים
  פוקס: 5400 צופים
  וושינגטון פוסט: 2000
  NBC News: 1800 צופים
  רוייטרס: 300 צופים

  ואם זה לא מספר על קמילת המיינסטרים מדיה, אני לא יודע מה כן מספר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן