סיקור מקיף

מקפת המאדים HOPE של איחוד האמירויות מתפקדת היטב במסעה ליעד

היא צפויה להגיע למסלול סביב מאדים ב-9 בפברואר יום לפני הסינים וכשבוע לפני הרובר האמריקני פרזרבנס

פוסטר משימת HOPE למאדים של איחוד האמירויות הערביות. צילום:  shutterstock
פוסטר משימת HOPE למאדים של איחוד האמירויות הערביות. צילום: shutterstock

הגשושית HOPE (אל אמל בערבית)  של איחוד האמירויות הערביות מתפקדת היטב. כך מדווחת סוכנות החלל של איחוד האמירויות הערביות. שרת המדע של איחוד האמירויות שרה אל אמירי והאסטרונאוט הזא אל מנסורי ישתתפו בשבוע החלל הישראלי שיתקיים בשבוע הבא.

החללית עושה את דרכה לכוכב הלכת האדום במהירות של כ-82 אלף קמ”ש. זו המשימה הראשונה של מדינה ערבית למאדים. היא צפויה להגיע למסלול סביב מאדים ב-9 בפברואר בשעה 19:42 (שעון איחוד האמירויות הערביות), 18:42 שעון ישראל.

הגשושית של איחוד האמירויות הערביות ששוגרה ב-20 ביולי 2020 ממרכז החלל טנגשימה ביפן, תהיה הראשון להגיע למאדים ואחריה  החללית הסינית Tianwen-1 הכוללת גם רכב שטח וצפויה לנחות ב-10 בפברואר. וב-18 בפברואר צפויה לנחות החללית של נאס”א. במילים אחרות החללית של איחוד האמירויות תהיה רק מקפת, החללית הסינית תכלול גם מקפת וגם נחתת . החללית האמריקנית מכילה נחתת ורכב בעל שישה גלגלים המכונה PRESERVANCE    (התמדה) שינוע על פני השטח מלווה במסוק המצוייד במצלמה משוכללת וכולם ביחד יחקרו את מכתש ג’זרו, שבו המדענים מאמינים שהיה פעם אגם ויחפשו סימנים לחיים אם אלה היו קיימים אי פעם על מאדים.

נתוני מאדים ישותפו ללא תשלום

בסוכנות החלל של איחוד האמירויות מקווים שתקווה תקיף את מאדים במשך שנת מאדים אחת, שווה ערך בערך לשתי שנות כדור הארץ, כדי לספק את התמונה המלאה הראשונה אי פעם של אטמוספרת מאדים.

החללית צפויה לאסוף יותר מ 1,000GB של נתונים חדשים, אשר ישותפו עם יותר מ 200 מוסדות אקדמיים ומדעיים ברחבי העולם בחינם. באמצעות לימוד הקשר בין מזג האוויר הנוכחי של מאדים לבין האקלים העתיק של כוכב  הלכת האדום, יהיו למדענים תובנות עמוקות יותר על העבר והעתיד של כדור הארץ, כמו גם על הפוטנציאל להתיישבות אנושית על מאדים ועצמים פלנטריים אחרים.

החלק המאתגר ביותר כעת עבור הגשושית הופ יהיה המעבר למסלול סביב מאדים. מנהל פרויקט משימת מאדים של איחוד האמירויות, עומראן שרף אמר בטקס כי “דיוק הוא המפתח להצלחה. אם הגשושית תטוס מהר מדי או שתאט יותר מדי, היא תתרסק על מאדים או תחמיץ את מסלולה לחלוטין. כשתתקרב למסלול מאדים, תשרוף הופ  דלק במשך 30 דקות באמצעות מנועי התמרון שלה ותפחית את מהירותה מ-121 אלף קמ”ש  ל-18 אלף קמ”ש.

תוכנית מאדים באתר סוכנות החלל האמירתית

עוד בנושא באתר הידען:

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן