סיקור מקיף

משגר וגה התפוצץ שתי דקות לאחר השיגור * לוויין צילום של איחוד האמירויות אבד

השיגור ה-15 במספר של משגר וגה התקיים ב-10 ביולי 2019 בשעה 22:53 זמן מקומי. כשתי דקות לאחר מכן, הורגשה אנומליה בפעילות המשגר, היה זה זמן קצר לאחר הבערת השלב השני שלו * סוכנות החלל האירופית וחברת אריאן מינו צוות חקירה בלתי תלוי

רגע ההודעה על האנומליה בשיגור משגר מסוג וגה, כשתי דקות לאחר השיגור, וזמן קצר לאחר הפעלת השלב השני. בגרף בצד ימין ניתן לראות את הסטיה של המשגר מהמסלול שיועד לו, לקראת התרסקות. צילום מסך מתוך השידור הרשמי של חברת אריאן.
רגע ההודעה על האנומליה בשיגור משגר מסוג וגה, כשתי דקות לאחר השיגור, וזמן קצר לאחר הפעלת השלב השני. בגרף בצד ימין ניתן לראות את הסטיה של המשגר מהמסלול שיועד לו, לקראת התרסקות. צילום מסך מתוך השידור הרשמי של חברת אריאן.

המשגר האירופי וגה, של חברת אריאן התפוצץ כשתי דקות לאחר השיגור ביום רביעי ממרכז השיגור קורו שבגויאנה הצרפתית.
המשגר הכיל בתוכו את לווין התצפית – FalconEye1 של איחוד האמירויות הערביות.
משגר הווגה שוגר ב-10 ביולי 2019 בשעה 22:53 זמן מקומי , כשתי דקות לאחר מכן, הורגשה אנומליה בפעילות המשגר, היה זה זמן קצר לאחר הבערת השלב השני שלו.

סוכנות החלל האירופית וחברת אריאן החליטו למנות צוות חקירה בלתי תלוי לנתח את הסיבות להתרסקות. זו הטיסה ה-15 של משגר וגה, המיועד ללוויינים בגודל בינוני, מאז 2012. זו גם הפעם הראשונה שבה משגר מסוג זה התפוצץ.

הלוויין Falcon Eye 1 הוא לווין דו שימושי שתוכנן לספק תצלומים עבור השוק הפרטי וגם לצבא איחוד האמירויות. הלוויין נבנה על ידי חטיבת ההגנה והחלל של אירבוס. המצלמות שעליו פותחו ונבנו על ידי חברת תאלס אלניה. לוויין זה מבוסס על קונסטלצית לווייני הפליאדות – לווייני צילום ברזולוציה גבוהה שפותחו בצרפת.

הלוויין היה אמור להגיע למסלול בגובה כ-610 ק"מ ולהקיף את כדור הארץ 15 פעמים ביום. גם הוא אמור היה להיות חלק מקונסטלציה, כאשר לווין זהה, Falcon Eye 2 תוכנן לשיגור על משגר וגה אחר בהמשך השנה, אך כמובן, בשל הנסיבות בוודאי לוח השנים השתנה.
ב-21 במארס שיגרה אריאן את השיגור ה-14 של וגה ועליו הלוויין האיטלקי פריזמה, ולשבועות הקרובים תוכנן שיגור נוסף ועליו 42 לוויינים, שגם הוא מוטל בספק כעת. עם זאת, באריאן אמרו כי היא תמשיך בהכנות לשיגור המשגר הגדול יותר שלה – אריאן 5 מקורו המתוכנן ל-24 ביולי.

ההערכה היא שבמקרה כזה עשויים אנשי איחוד האמירויות להגיש תביעת ביטוח, שעשויה להגיע ל-400 מיליון דולר, אם וכאשר זה יקרה, תהיה זו תביעת הביטוח הגבוהה בהסטוריה של ביטוחי החלל.
כזכור, ב-1 בספטמבר 2016 התפוצץ משגר פלקון 9 של חברת ספייס אקס ועליו לוויין התקשורת הישראלי עמוס 6, בעת תדלוק כיומיים לפני השיגור המתוכנן.

https://www.youtube.com/watch?v=tYwSxAP7xF4

הקלטת השידור החי של אירוע השיגור, כולל התקלה בערוץ היוטיוב של אריאן

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. ממה שאני הבנתי, הוא לא התפוצץ, אלא השלב השני כשל להתניע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן