סיקור מקיף

החללית של איחוד האמירויות המריאה הלילה למאדים

השיגור יתבצע על גבי משגר H-IIA ממרכז החלל טנגשימה ביפן קרוב לשעה 01:00 * משימתה לחקור תופעות מזג אוויר גלובליות על מאדים, ולבחון את תופעת בריחת אטומי המימן והחמצן ממנה לחלל

העברת החללית HOPE ליפן לצורך שיגורה. צילום: סוכנות החלל של איחוד האמירויות
העברת החללית HOPE ליפן לצורך שיגורה. צילום: סוכנות החלל של איחוד האמירויות

הערה 20/7/20 שעה 02:10: השיגור בוצע בהצלחה.

 

לכאורה עוד חללית  שמנצלת את חלון השיגור למאדים הנפתח פעם ב-26 חודשים ונופל על החודשים יולי-אוגוסט 2020.  הלילה, קרוב לשעה אחת שעון ישראל אמורה להיות משוגרת החללית “אל אמל” שנבתה על ידי איחוד נסיכויות המפרץ. השיגור יתבצע על גבי משגר H-IIA ממרכז החלל טנגשימה ביפן סמוך לשעה 01:00 שעון ישראל. (ראו שידור חי).

שם הגשושית “אל-אמל”,  משמעו תקווה בערבית או HOPE כפי שמעדיפה לכנות אותה התקשורת בשפה האנגלית.

המיוחד בחללית החדשה הוא מקום פיתוחה וייצורה, דבר המצריך ידע הנדסי עצום – איחוד האמירויות הערביות.  מוחמד בן ראשיד, סגן הנשיא וראש ממשלת איחוד האמירויות שמכהן גם כאמיר דובאי, אמר כי “לציביליזציה הערבית היה בעבר תפקיד גדול בתרומה לידע האנושי, והתפקיד הזה ישוב אליה”. הוא הודה שהמטרה היא האצת פיתוח המדינה הידועה בעיקר כנסיכות נפט במפרץ הפרסי.

העבודה על בניית החללית החלה בשנת 2014 בשיתוף אוניברסיטאות אמריקניות.. זו לא משימת החלל הראשונה של האמירויות, ב-2006 החלה סוכנות החלל שזה עתה קמה בשיתוף פעולה להעברת ידע מדרום קוריאה שהוביל לשיגור שני לוויני תצפית בשנים 2009 ו-2013 ושיגור הננו לוויין  נאיף 1 ב-2017. האמירויות גם שלחה אסטרונאוט לתחנת החלל – חמזה אל מנסורי, בשנת 2019.

 

על פי התכנון, “התקווה” תחל לחוג סביב מאדים בפברואר 2021. באותה שנה גם יחגגו באמירויות חמישים שנות איחוד ועצמאות. המקפת תחוג במסלול אליפטי, בגובה בין 20 ל-43 אלף ק”מ ובזווית שתאפשר לחקור את המחזור היומי של מאדים, מיום ללילה, דבר שמעולם לא נעשה.

 משימת איחוד האמירויות “Hope”  (תקווה) צפויה להיות החללית הראשונה הראשונה שתביא תמונה מלאה  של אטמוספירת מאדים ושכבותיה כאשר תגיע למסלול כוכב הלכת האדום בשנת 2021. היא תעזור לענות על שאלות מפתח לגבי האטמוספירה הגלובלית של מאדים ואובדן גזי מימן וחמצן לחלל לאורך תקופת מאדים שנה אחת.

  1. הבנת הדינמיקה של האקלים והכנת מפת מזג האוויר העולמית באמצעות אפיון האטמוספרה התחתונה של מאדים.
  2. להבין כיצד מזג האוויר משנה את בריחתם של מימן וחמצן באמצעות מתאם בין תנאי האטמוספירה התחתונה ותנאי האטמוספירה העליונה.
  3. הבנת המבנה והשונות של מימן וחמצן באטמוספירה העליונה, וכן גילוי מדוע מאדים מאבדים אותם לחלל.

לאחר שיאומתו, הנתונים יהיו פתוחים בפני כל הקהילה המדעית הבינלאומית.

לדף החללית באתר סוכנות החלל של איחוד האמירויות

 

3 תגובות

  1. יש להם כ”כ הרבה כסף שכבר אין להם על מה לבזבז אותו…

  2. זה שקוראים לזה תקווה ולא ג’יהאד או משהו כזה זה כבר מעלה שביב של תקווה שאולי יהיה פה איזה שינוי יום אחד,
    לא ברור כמה מזה באמת מיוצר פה אבל עצם זה שכספים מופנים לדבר שיכול לקדם את האנושות
    זה התחלה הרי הנפט יגמר בסוף ואם האזור הזה לא יתקדם כל מה שישאר זה מלחמות דת

  3. בקיצור שילמו כסף כדי שמישהו אחר יעשה להם את העבודה ויבנה חללית. כסף שנתנו להם האמריקאים שעכשיו גם חוזר אליהם. איפה פה הפיתוח והתרומה הערבית בדיוק…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן