סיקור מקיף

מהי בעיית הראייה המסתורית שמעוורת תמנונים?

פרופ’ רון עופרי: “בדיקת עיניים של תמנונים מחייבת הרדמה מלאה על ידי הוספת חומרי הרדמה למים והתאמת מכשירי הבדיקה המיועדים לבדיקה ביבשה לבדיקה בסביבה ימית. נוסיף לזה את מבנה העיניים של התמנונים ששונה משמעותית מעיניים של יונקים ובדיקתם היא הליך פרוצדורלי לא פשוט”

תמנון אדום מתחפר בחול בשונית האלמוגים בים סוף.  <a href="https://depositphotos.com. ">איור: depositphotos.com</a>
תמנון אדום מתחפר בחול בשונית האלמוגים בים סוף. איור: depositphotos.com

תמנונים נוטים לעלות לכותרות בעקבות תכונות מאגיות שיוחסו להם על ידי הציבור, כמו חיזוי העתיד. לא פעם שמענו על התמנון שמנבא מי תהיה הקבוצה המנצחת במונדיאל או המפלגה הגדולה במערכות הבחירות בישראל ובעולם. למרות התכונה שדבקה בהם – ראיית העתיד – באופן אירוני, אנחנו לא נוטים לחשוב על איכות הראייה האמתית של התמנונים. לפני כשנתיים, הבחינו החוקרים ד”ר ניר נשר וד”ר טל שמרת מהמרכז האקדמי רופין, בראיה ירודה באופן לא מוסבר בתמנונים אשר מוחזקים במעבדת המחקר שלהם. כיוון שלא נתקלו בבעיה לפני, הם פנו לעזרה לפרופ’ רון עופרי, מומחה לרפואת עיניים ווטרינרית בביה”ס לרפואה ווטרינרית ע”ש קורט, בפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה של האוניברסיטה העברית, שהחל בבדיקה המורכבת על מנת לפתור את התעלומה.

פרופ' רון עופרי מביה"ס לרפואה וטרינרית באוניברסיטה העברית בודק תמנון. צילום: באדיבות האוניברסיטה העברית.
פרופ’ רון עופרי מביה”ס לרפואה וטרינרית באוניברסיטה העברית בודק תמנון. צילום: באדיבות האוניברסיטה העברית.

איך מנתחים תמנון?

על פניו, הבעיה נראית בעלת פתרון פשוט, אבל זה ממש לא כך. יחד עם ד”ר אורן פאר וד”ר דקלה ארד, רופאים במחלקת העיניים בביה”ח הווטרינרי האוניברסיטאי, הגיע פרופ’ עופרי לבדוק את התמנונים. פרופ’ עופרי: “בדיקת עיניים של תמנונים מחייבת הרדמה מלאה על ידי הוספת חומרי הרדמה למים והתאמת מכשירי הבדיקה המיועדים לבדיקה ביבשה לבדיקה בסביבה ימית. נוסיף לזה את מבנה העיניים של התמנונים ששונה משמעותית מעיניים של יונקים ובדיקתם היא הליך פרוצדורלי לא פשוט”.

בדיקה ראשונית העלתה כי חלק מהעיניים עיוורות עקב קטרקט (עכירות עדשה), בעיה שנפוצה אצל יונקים, ובכללם אנשים, אך בעיניים אחרות הסיבה לעיוורון היתה לא ברורה. מכיוון שמעבר לבעיית הראייה התמנונים היו בריאים, הוחלט להחזירם לאקווריום ולהשאיר את התעלומה תלויה באוויר. בחלוף מספר חודשים התמנונים הלכו לעולמם בשיבה טובה, והעיניים נשלחו למעבדה בארה”ב המתמחה בפתולוגיה של העין בבעלי חיים. פרופ’ עופרי: “הבדיקה העלתה שבנוסף לקטרקט התמנונים סבלו מדלקת בעדשה וברשתית שנגרמה עקב נגיעות בטפילים. המעבדה גם דיווחה שלא מכבר הם אבחנו בעיה דומה בעיניים של תמנון ענק מהאקווריום העירוני בעיר דנבר. אנחנו מקווים שהתוצאות שלנו יסייעו לווטרינרים וחוקרים להבין ולמנוע מקרי עיוורון בחיה מדהימה זו”.

למאמר המלא, שפורסם בכתב העת Veterinary Ophthalmology

עוד בנושא באתר הידען:

דילוג לתוכן