סיקור מקיף

לראשונה: מתחם מבוצר מימי דוד המלך התגלה בגולן

נחשף בחפירות ארכיאולוגיות של רשות העתיקות לפני הרחבת היישוב חיספין, במימון משרד הבינוי והשיכון והמועצה האזורית גולן *לדברי הארכיאולוגים, "סביר שבמצודה פעלו הגשורים, ששלטו בגולן וניהלו קשרים דיפלומטיים ומשפחתיים עם המלך דוד ושושלתו"

ילדים מחיספין המתנדבים בחפירה, מצביעים על הדמויות שחרותות על האבן. צילום: יניב ברמן, רשות העתיקות
ילדים מחיספין המתנדבים בחפירה, מצביעים על הדמויות שחרותות על האבן. צילום: יניב ברמן, רשות העתיקות

מתחם מבוצר (יתכן מצודה) מימי בית דוד המלך (תק' הברזל, מאות 10-11 לפסה"נ) התגלה לראשונה בחפירות ארכיאולוגיות של רשות העתיקות ביישוב חיספין שבגולן. החוקרים משערים כי המצודה נבנתה ע"י  ממלכת גשור, בת הברית של ממלכת בית דוד, לצורך שליטה אזורית. החפירה מתקיימת כהכנה להרחבת היישוב, במימון משרד הבינוי והשיכון והמועצה האזורית גולן, והשתתפו בה עשרות מתושבי היישובים חיספין ונוב, וכן בני נוער רבים מהמכינות הקדם-צבאיות מנטור, כפר הנשיא, אל-רום וקצרין, וחניכי שנת שירות מבי"ס שדה גולן.

לדברי מנהלי החפירה, ברק צין ואנו ברון מרשות העתיקות, "המתחם שחשפנו נבנה במיקום אסטרטגי: הוא עומד בראש "כיפה" קטנה על גדת נחל אל על, וצופה אל המרחב הקרוב, כאשר בסמוך למיקום המצודה ניתן היה לחצות את הנחל מצד לצד, ללא צורך בחציית הערוץ העמוק. המצודה נבנתה מאבנים גדולות ('בולדרים'), רוחב קירותיה כמטר וחצי, והיא הקיפה את הכיפה הטבעית. בחפירת המצודה הופתענו לגלות ממצא נדיר ומרתק: אבן גדולה, שעליה חרות עיטור, בו מופיעות באופן סכמטי שתי דמויות בעלות 'קרניים' הפורשות ידיים. יתכן שלידן מונח חפץ נוסף".

פולחן לאל הירח

מעניין לדעת, שממצא דומה, נחשף בשנת 2019 על אסטלה (מצבה) ממלכתית-פולחנית בבית ציידה אשר בפארק הירדן צפונית לים כנרת, במשלחת הארכיאולוגית של בית ציידה בניהולו של הארכיאולוג ד"ר רמי ערב מאוניברסיטת נברסקה. האסטלה נמצאה ליד שער, ובסמוך לבמת אבן, ועליה תיאור דמות בעלת 'קרניים' עם ידיים פרושות הצידה. דמות זו, זוהתה ע"י החוקר כפולחן לאל הירח. האבן מחיספין הונחה בסמוך לפתח, ועל מדף, אך עליה גולפו – לא דמות אחת, אלא שתיים. לדברי החוקרים, "לא מן הנמנע שאדם שראה את האבן הפולחנית המרשימה בבית ציידה, החליט ליצור דגם מקומי, המחקה את האבן הממלכתית."

העיר המבוצרת שבתל בית ציידה הייתה, להערכת חוקרים, בירתה של ממלכת 'גשור' הארמית, ששלטה במרכז ובדרום הגולן לפני כ-3,000 שנה. מסופר במקרא שממלכה זו, ניהלה קשרים דיפלומטיים ומשפחתיים עם בית דוד: אחת מנשותיו של דוד המלך היתה מעכה, בתו של תלמי מלך גשור.

עריה של ממלכת גשור מוכרות לאורך הכנרת, ובהן תל עין גב, תל הדר ותל סורג, אבל בגולן עצמו ידועים מעט מאוד אתרים, שגודלם קטן, מתקופת ממלכת בית דוד . המתחם המבוצר הייחודי, מעורר מחדש את מחקר הגולן בתקופת הברזל.

ראש המועצה חיים רוקח אמר "בגולן, משתלב העבר המפואר של העם היהודי עם ההווה-ההתישבות ברחבי הגולן, כאשר אנו מביטים אל העתיד המרגש לבוא-המשך צמיחה וקליטה. תושבי הגולן הם הקשר העז, בין העבר, ההווה והעתיד, והם גם סייעו בחפירה המיוחדת הזו, בחיספין. בגולן יש חפירות רבות הנמצאות בשטחים הציבוריים, בהם מטיילים וחיים תושבי הגולן. ההיסטוריה היא עדות מתמדת לכך ואנו גאים להיות חלק משימורה".

בתיאום עם משרד הבינוי והשיכון והמועצה האזורית גולן, תשונה תוכנית הבניה, כך שהמצודה לא תיפגע, ותפותח כשטח ציבורי פתוח על גדת נחל אל על, וכמקום בו יערכו פעולות ארכיאולוגיות-חינוכיות.

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

 1. אנא מכם אל תכתבו "מתחם מתקופת דוד המלך". אל תעירו מריבצם את שלי יחימוביץ, יאיר גולן , ניצן הורוביץ, עופר אבו כסייפה, תמי זנדברג, ועוד ועוד. הרי הארץ הזאת לא היתה שלנו אף פעם. אנחנו עם כובש וצריך להחזיר לפלשטינים את כל, כל האדמה פרט לחלקות עליהן עומדים הבתים של הניבזים הנ'ל.

 2. גשור הייתה בירת ממלכת פלסטין.
  ניהל אותה אז אבי אבי סב סבו של יאעסר עראפאת.
  שם נתגלו ספרי הלימוד של העם הפלסטינאי הנפלא והמשכיל נתגלו ספרי החוקים של המדינה הפלסטינאית שהשתרעה מכוש ועד שקוש ובית הפרלמנט הפלסטיני .
  באותה תקופה היו הפלסטינאים הוגי הדעות והממציאים הגדולים בעולם.
  הם המציאו את החשמל, את הנורה, את כלי התעופה, את הצי הסוחר ויסדו והקימו את הטרור העולמי.
  המצאותיהם כללו אתונות מתפוצצים בשליטה מרחוק והחרבת שווקים של תרבויות אחרות.
  הם הנהיגו את האונס כדרך חיים ואת הרצח במשפחה כדרך התנהלות.
  מאז כל עמי העולם רואים בהם כמניחי הדרך ומודל לחיקוי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן