סיקור מקיף

כיצד ישרדו בני האדם אפוקליפסה? למחקר חדש על השלכות הקורונה יש תשובה

אחד הרעיונות להצלת האנושות במקרה של מגיפה קטלנית או אסון עולמי גדול אחר הוא ליצור מקלט בטוח שבו אנשים מסוימים יכולים לשרוד

פגיעת אסטרואיד בכדור הארץ, ההמחשה המפורסמת ביותר לקסטרופה, אבל הקטסטרופה האמיתית מגיעה מידי אדם.  <a href="https://depositphotos.com. ">איור: depositphotos.com</a>
פגיעת אסטרואיד בכדור הארץ, ההמחשה המפורסמת ביותר לקסטרופה, אבל הקטסטרופה האמיתית מגיעה מידי אדם. איור: depositphotos.com

מחקר שנערך על מערב אוסטרליה וסין במהלך מגפת הקורונה מצביע על כך שאפשרות אחת היא להקים מקלט בטוח.

הקמת מקלט בטוח – על אי או במקומות מרוחקים כמו הירח או מתחת למים – שבהם חלק מהאוכלוסייה האנושית יוכל לשרוד הוצעה כאסטרטגיה להצלת האנושות במקרה של מגיפה הרסנית או אסון עולמי נורא אחר.

מגפת COVID-19, על פי מאמר שפורסם לאחרונה בכתב העת Risk Analysis, מראה כי מקלט הוא רעיון בר קיימא וייתכן שלא בהכרח צריך להיות מרוחק או רחוק. המחברים בוחנים בניתוח שלהם  כיצד ומדוע סין ומערב אוסטרליה היו מקלטים יעילים בשנתיים הראשונות של המגפה.

סת' באום, גיאוגרף ומנכ"ל המכון הגלובלי לסיכונים קטסטרופליים בוושינגטון, וונסה אדמס, גיאוגרפית באוניברסיטת טסמניה, חקרו את המקרים של סין ומערב אוסטרליה, שני תחומי שיפוט פוליטיים שחולקים גבולות עם מדינות אחרות אך הצליחו לשמור על רמה נמוכה של הידבקות ב-COVID-19. מספר הנדבקים החזוי לכל 100,000 איש בסין ממרץ 2020 עד ינואר 2022 היה 1,358 לעומת 98,556 בארה"ב ו-142,365 בהודו. במערב אוסטרליה נרשמו 48.8 מקרים רשמיים.

מחקרים קודמים הראו כי מדינות איים כמו איסלנד, אוסטרליה וניו זילנד הן מועמדות טובות למקלט – בהתבסס על הצלחתן לשמור על שיעור הדבקה נמוך ב-COVID-19 בתשעת החודשים הראשונים של המגפה (מקלט מפני המגפה הוא מקום עם סיכון רפואי נמוך שבו הפתוגן לא התפשט באופן משמעותי).

המחקר החדש, המכסה כמעט שנתיים של המגפה, מצביע על כך שבידוד גיאוגרפי (או הימצאות על אי) אינו תנאי מוקדם למקלט למגפה. "סין היא מקרה מאוד ברור", אומר באום. "היא הצליחה למרות שהיא בעלת הגבול היבשתי הארוך ביותר בעולם".

במאמרם בוחנים באום ואדמס הן את ההבדלים והן את קווי הדמיון בין סין למערב אוסטרליה. סין היא אוטוריטרית, קולקטיביסטית ומאוכלסת בכבדות באזור המאוכלס ביותר בעולם. אוסטרליה המערבית היא דמוקרטית, אינדיבידואליסטית ומאוכלסת בדלילות באחד האזורים הנידחים ביותר בעולם.

עם זאת, שני תחומי השיפוט דומים בדרכים אחרות, חשובות. לשתיהן יש רמה גבוהה של ריכוזיות ויכולת גבוהה לבידוד עצמי – סין באמצעות ממשלתה האוטוריטרית, מערב אוסטרליה באמצעות הבידוד החברתי שלה והכלכלה החזקה המונעת על ידי תעשיית כרייה משגשגת. לשתיהן יש גם לכידות חזקה בתוך הקבוצה והיתה להן מוטיבציה גבוהה למנע את התפשטות הפתוגנים. גם סין וגם אוסטרליה המערבית שמרו על סחר נרחב עם מקומות חיצוניים לאורך כל המגפה.

"זה מעודד משום שזה מצביע על כך שמקלטים למגפה יכולים לספק רמה גבוהה של תמיכה כלכלית לאוכלוסיות חיצוניות במהלך מגפות, מרכיב חשוב להשגת המטרה העולמית של מקלטים – המשכיות הציוויליזציה", אומר באום.

"מקלטי מגפה הם מושג הראוי להתייחסות רצינית במסגרת מדיניות ניהול סיכונים", מוסיף אדמס, "לצד אמצעים אחרים לבריאות הציבור כמו חיסונים וריחוק פיזי".

סימוכין: "מקלטי מגיפה: לקחים משנתיים של COVID-19" מאת סת' ד' באום וונסה מ' אדמס, 1 ביוני 2022, ניתוח סיכונים.

למאמר המדעי

עוד בנושא באתר הידען:

תגובה אחת

  1. לא להאמין שמדענים מאמינים לנתונים של ממשלת סין על אחוזי תחלואה נמוכים… מבססים מדע על שקרים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן