סיקור מקיף

חיפוש אחר תרופות לקורונה מקבל דחיפה מתגליות אודות נגיף סארס

באמצעות המרכז הלאומי של אוסטרליה לגילוי תרופות (National Drug Discovery Centre), זיהו חוקרים ממכון וולטר ואליזה הול מרכיבים שיכולים לחסום חלבון מרכזי של נגיף הקורונה, שנקרא PLpro. החלבון הזה, שנמצא בכל נגיפי הקורונה, הוא חיוני לנגיף ומאפשר לו להיכנס לתאי אנוש, להתרבות בהם ולשתק את המנגנון נוגד הנגיפים שלהם

האם התגלתה נקודת תורפה בנגיף הקורונה? איור: Image by <a href="https://pixabay.com/users/geralt-9301/?utm_source=link-attribution&utm_medium=referral&utm_campaign=image&utm_content=5174671">Gerd Altmann</a> from <a href="https://pixabay.com/?utm_source=link-attribution&utm_medium=referral&utm_campaign=image&utm_content=5174671">Pixabay</a>
האם התגלתה נקודת תורפה בנגיף הקורונה? איור: Image by Gerd Altmann from Pixabay

מאת: מכון וולטר ואליזה הול, תרגום: זיו עדאקי

חיפוש נרחב וניסויים של תרופות ובתרכובות כמו-תרופתיות חשף שמרכיבים שפותחו כדי להילחם בסארס עשויים להיות יעילים גם נגד קורונה.

באמצעות המרכז הלאומי של אוסטרליה לגילוי תרופות (National Drug Discovery Centre), זיהו חוקרים ממכון וולטר ואליזה הול מרכיבים שיכולים לחסום חלבון מרכזי של נגיף הקורונה, שנקרא PLpro. החלבון הזה, שנמצא בכל נגיפי הקורונה, הוא חיוני לנגיף ומאפשר לו להיכנס לתאי אנוש, להתרבות בהם ולשתק את המנגנון נוגד הנגיפים שלהם.

בניסוי במעבדה, התרכובת, שפותחה תחילה כטיפול אפשרי לסארס, מנעה צמיחתו של נגיף SARS-CoV-2, הגורם לקורונה.

את התגלית, שפורסמה בכתב-העת The EMBO, הובילו פרופ' דוד קומנדר (David Komander), פרופ' מארק פלגריני ליסן (Marc Pellegrini Lessene) וד"ר תרזה קלם (Theresa Klemm).

בקצרה

  • חוקרים אוסטרלים זיהו מטרה מולקולרית אפשרית לטיפולים חדשים בקורונה
  • תרכובת כימית, שבמקור נועדה לדיכוי סארס, נמצאה מבטיחה לעצירת התפתחותו של נגיף הקורונה ( (SARS-CoV-2
  • התגליות התאפשרו הודות ליכולות של המרכז הלאומי האוסטרלי לגילוי תרופות ו- ANSTO's Australian Synchrotron, וייתכן שיתמכו בפיתוח תרופות חדשות לקורונה

המטרה: לאתר חלבון מטרה

נגיפי קורונה, ובהם גם הנגיפים הגורמים למגפה הנוכחית ולסארס, כולם מכילים חלבון שנקרא PLpro, שמאפשר לנגיף לחדור לתא אנושי ולשתק את ההגנה נוגדת הנגיפים שלו.  

פרופ' קומנדר אומר שהחלבון הזה משתייך למשפחת חלבונים שנקראת "deubiquitinases", משפחה שקבוצת המחקר שלו עסקה בה ב-15 השנים האחרונות במגוון של מחלות.

"כשאנו בוחנים כיצד מתפקד SARS-CoV-2, ברור שחלבון PLpro deubiquitinase הוא מרכיב מפתח בנגיף הזה – כמו ביתר נגיפי הקורונה, ובהם גם נגיף SARS-CoV-1, הגורם למחלת הסארס," הוא אומר.

הקמנו בדחיפות תכנית בשם VirDUB, כדי לבחון כיצד מתפקד חלבון PLpro וכיצד הוא נראה. אלו הם צעדים ראשונים חשובים לקראת גילוי תרופות חדשות שעשויות להיות טיפולים אפשריים לקורונה."

באמצעות ANSTO's Australian Synchrotron, צוות המחקר קבע במהירות כיצד החלבון הזה יוצר קשר עם חלבונים אנושיים – כדי להתביית על מטרה שיכולה לחסום את הקשר הזה באמצעות תרופות חדשות. 

גילוי תרופות חדשות

המרכז הלאומי האוסטרלי לגילוי תרופות היה נחוץ כדי לאפשר חיפוש מהיר לתרופות שיכולות לחסום את החלבון PLpro.

"סרקנו אלפי תרופות שרשומות כעת וכן אלפי תרכובות כמו-תרופתיות, כדי לראות אם הן היו יעילות לחסימת חלבון PLpro בנגיף הגורם לסארס," אומר פרופ' קומנדר.  "בעוד תרופות קיימות לא היו אפקטיביות לחסימת החלבון המסוים, גילינו שתרכובות שפותחו בעשור האחרון כנגד מחלת הסארס יכולות למנוע את התפתחותו של נגיף הקורונה הנוכחי, SARS-CoV-2, בניסויים פרה-קליניים במעבדה."  השלב הבא, לדברי פרופ' קומנדר, הוא להפוך את התרכובות הללו לתרופות שאפשר להשתמש בהן כדי לטפל בחולי קורונה.

"כעת עלינו לפתח את התרכובות לתרופות ולוודא שהן בטוחות לחולים. עוד עניין חשוב מאוד, תרופות שמסוגלות להפסיק את פעולתו של חלבון PLpro עשויות להיות מועילות לא רק לטיפול במחלת הקורונה הנוכחית אלא גם לטיפול במחלות אחרות שיגרמו נגיפי קורונה, העשויות לצוץ בעתיד."

להודעה של החוקרים

למאמר המדעי

עוד בנושא באתר הידען:

תגובה אחת

  1. הקורונה הנוכחית ניקראת SARS-Cov-2…..ולכן היא איננה שונה בשם מהקורונה 2002…SARS-Cov(-1(

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן