סיקור מקיף

חיסונים נגד זיהומים בדרכי הנשימה מפחיתים שיעורי תמותה מאי-ספיקת לב

חיסונים נגד שפעת ודלקת ריאות קשורים לשיעורי תמותה נמוכים של חולים שאושפזו בבתי החולים בעקבות אי-ספיקת לב. זו התוצאה של מחקר שבו השתתפו כמעט שלושה מיליון אמריקנים ונחשף ב- ESC Congress 2020

קנה הנשימה והריאות. איור: shutterstock
קנה הנשימה והריאות. איור: shutterstock

מאת: האיגוד האירופי לקרדיולוגיה. תרגום: זיו עדאקי

אחד מכל חמישה אנשים יפתח אי-ספיקת לב בימי חייו. לפי ההערכות, 26 מיליון אנשים סובלים מכך בכל העולם. אי-ספיקת לב הוא מצב חמור שבו הלב אינו דוחף את הדם בגוף טוב כפי שהוא אמור לעשות זאת. התוצאה היא נוזלים שמצטברים בריאות וגורמים לקוצר נשימה ולשיעול ומשפיעים על איכות החיים של אדם, פעמים רבות נדרש אשפוז דחוף. 

זיהומים בדרכי הנשימה כגון שפעת ודלקת ריאות מחריפים אי-ספיקת הלב ומומלץ להתחסן בפניהם פעם בשנה. 

"מגפת הקורונה הדגישה עד כמה חשוב חיסון למניעת זיהומים בדרכי הנשימה, בייחוד של אנשים החולים במחלות כמו אי-ספיקת לב," אומר מחבר המחקר ד"ר קרתיק גונוגוטלה (Dr. Karthik Gonuguntla) מאוניברסיטת קונטיקט.

ידוע שחיסונים מגינים מפני זיהומים בדרכי הנשימה, ושהזיהומים הללו מחריפים אי-ספיקת לב, אך מעטים המחקרים שהשוו מטופלים מחוסנים לאלו שלא התחסנו. המחקר בחן אם התחסנות קשורה בסיכון למותם של חולים עם אי-ספיקת לב בעת האשפוז בבית החולים.

במחקר השתתפו 2,912,137 מטופלים עם אי-ספיקת לב שאושפזו בבתי החולם בשנים 2010–2014. גילם הממוצע עמד על 70 שנים. הנתונים נאספו ממדגם המאושפזים הלאומי (National Inpatient Sample, NIS) שכולל יותר מ-95 אחוזים מאוכלוסיית ארה"ב.

רק 1.4 אחוזים מהמטופלים שהשתתפו במחקר חוסנו נגד שפעת ו-1.4 אחוזים חוסנו נגד דלקת ריאות. החוקרים השוו שיעורי תמותה בבית החולים בין חולים עם אי-ספקית לב שקיבלו את החיסונים באותה שנה ובין אלו שלא.

שיעורי התמותה בבית החולים היו נמוכים באופן ניכר בחולים שחוסנו נגד שפעת (1.3 אחוזים) בהשוואה לאלו שלא חוסנו בחיסון זה (3.6 אחוזים). בדומה, שיעורי התמותה היו נמוכים באופן ניכר בחולים שחוסנו כנגד דלקת ריאות (1.2 אחוז) בהשוואה לאלה שלא חוסנו בחיסון זה (3.6 אחוזים).

ד"ר גונוגונטלה אומר: "המחקר שלנו מהווה תמריץ להתחסנות שנתית של חולים עם אי-ספיקת לב. למרות ההמלצה לעשות זאת, שיעורי ההתחסנות נמוכים. אף על פי שמאגרי נתונים כגון ה-NIS עשויים להכיל שגיאות, הנתונים מראים שהמרחק רב עד 100 אחוז התחסנות."

הוא ציין שתגובות חריפות לחיסונים נגד שפעת ולדלקת ריאות הן נדירות, קורות בתוך שעות מרגע החיסון ואפשר לטפל בהן ביעילות.

"חיסונים נגד שפעת ודלקת ריאות חיוניים למניעת זיהומים אלו בדרכי הנשימה ומגינים על חולים עם אי-ספיקת לב. אף על פי שאנשים רבים נמנעו מחיסונים בטוחים לפני הקורונה," הוסיף ד"ר גונוגונטלה, "אני חושב שהמגפה הזאת שינתה את התפיסה לגבי תפקיד החיסונים בהגנה על בריאותנו."

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. רק 1.4% חוסנו נגד שפעת ובדיוק אותו אחוז נגד דלקת ריאות? הייתי משער ששעור התחסנים יהיה גבוה יותר במיוחד בגלל שהם חולי לב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן