סיקור מקיף

חיסון לקורונה דרך העור

כנס “ננו טק-ישראל 2021”, שיתקיים בין התאריכים 4-6 באוקטובר בבנייני האומה בירושלים, יציג פיתוחים למלחמה בנגיף הקורונה, בין היתר חיסון דרך העור, אשר ניסויים הראו כי הוא יעייל פי 5 מחיסון בשריר כנהוג כיום, ומערכת אקטיבית לאוויר נקי מווירוסים המבוססת על ננו חומרים מפחמן

מערכת סינון וירוסים באוויר. איור: תורטק ננו סיבים

בכנס “ננו טק-ישראל 2021” צפויים להשתתף כ-1200 אנשי טכנולוגיה מחקר ופיתוח, גורמי אקדמיה, מדענים וחוקרים מרחבי העולם, שלא נתנו לקורונה לעצור אותם וחלקם ישתתפו בכנס באופן מקוון.

בין הפיתוחים שיוצגו בכנס ואשר נותנים מענה למלחמה בנגיף הקורונה, ניתן למצוא פתרון ישראלי למחסור העולמי בחיסוני קורונה. חברת הביומד הישראלית NanoPass פיתחה פלטפורמה ייחודית להחדרת חיסונים דרך העור, במקום בזריקה לשריר, שתאפשר לחסן פי 5 יותר אנשים מאותו הבקבוק (כ30 מנות לבקבוק במקום 6 כיום). הטכנולוגיה הייחודית שפיתחה החברה קיבלה אישור FDA להזרקות תוך-עוריות והיא פועלת באופן מסחרי במגוון מדינות ברחבי העולם.

הביקוש העולמי כיום, על מנת למגר את המגיפה, הוא של כ-11 מיליארד מנות חיסון קורונה ועוד כ-6 מיליארד מנות בוסטר שנתיות. חברות התרופות הגדולות מתקשות לעמוד בקצב ומדינות רבות סובלות ממחסור בחיסונים, כפי שמדווח ארגון הבריאות העולמי. הפיתוח של חברת NanoPass שיוצג בכנס יאפשר לחסוך 80% ממנת החיסון ולחסן מכל בקבוק כ-30 אנשים במקום 6 בלבד היום.

“ניסויים שביצענו הראו תוצאות מבטיחות של הגישה שלנו בחיסוני חלבון, DNA וחיסון חי מוחלש”. אומר ד”ר יותם לוין מנכ”ל NanoPass ומוסיף “התחלנו גם בפיתוח אמצעי נוסף שיפשט ויקל מאד את תהליך ההחדרה תוך שיפור השימושיות וידידותיות למתחסן וזאת לעומת מזרק ומחט סטנדרטיים שהשימוש בהם אפשרי רק בעזרת צוות רפואי”.

כמו כן תוצג בכנס מערכת אקטיבית לאוויר נקי מווירוסים, המבוססת על ננו חומרים מפחמן אשר פותחה ע”י תורטק ננו סיבים (חברת בת של פלסן סאסא) בשת”פ עם אוניברסיטת קיימברידג’ באנגליה, ללכידת והשמדת וירוסים, ביניהם נגיף הקורונה.

הננו חומרים נבדקו בניסויים שבוצעו באנגליה ונמצאו שהם יעילים מאד בלכידת והשמדת וירוסים כמו קורונה. החומר הננומטרי תוכנן בצורה כזו שיקטין את רמת הזיהום בשטחים ונפחים קריטיים כמו חדרי אשפוז, אמבולנסים, תחבורה ציבורית ועוד, במטרה להציל אנשים או להקטין את הסיכון של הפצת הוירוסים במיוחד בחללים סגורים

ד”ר שוקי ישורון היזם של החברה אומר ש”המנגנון הפיזיקלי הבסיסי של השמדת וירוסים יכול לשמש כמערכת הגנה יעילה לטווח ארוך מה שיאפשר חזרה מהירה לחיים נורמליים עם אוויר נקי מווירוסים”.

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן