סיקור מקיף

המלחמה באוקראינה מדגישה את החשיבות האסטרטגית של חברות לוויינים פרטיות בעתות סכסוך

זמן קצר לאחר פרוץ המלחמה ביקשה אוקראינה במימון הממשל האמריקני, נתונים מחברות לוויין פרטיות ברחבי העולם. עד סוף אפריל, אוקראינה קיבלה תמונות מחברות אמריקאיות דקות ספורות לאחר איסוף הנתונים. לאחרונה היוו תצלומים אלה הוכחה להצלחתה של אוקראינה לפוצץ שדה תעופה בקרים על מטוסי הקרב החדישים שבו

תמונה זו צולמה על ידי לוויין Planet Labs ב-10 באוגוסט 2022, ומראה נזק למטוסים כתוצאה מתקיפה אוקראינית שהתרחשה רק יום אחד לפני כן, ב-9 באוגוסט 2022. התמונות באדיבות פלאנט לאבס PBC
תמונה זו צולמה על ידי לוויין Planet Labs ב-10 באוגוסט 2022, ומראה נזק למטוסים כתוצאה מתקיפה אוקראינית שהתרחשה רק יום אחד לפני כן, ב-9 באוגוסט 2022. התמונות באדיבות פלאנט לאבס PBC

מאת מריאל בורוביץ, פרופסור חבר ליחסים בינלאומיים, המכון הטכנולוגי של ג’ורג’יה

לוויינים בבעלות חברות פרטיות מילאו תפקיד חשוב באופן בלתי צפוי במלחמה באוקראינה. לדוגמה, בתחילת אוגוסט 2022, תמונות מחברת הלוויינים הפרטית Planet Labs הראו כי התקפה שבוצעה לאחרונה על בסיס צבאי רוסי בקרים גרמה לנזק רב יותר מזה שרוסיה טענה בתקשורת. נשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי הדגיש את אבדות הרוסים כעדות להתקדמות אוקראינה במלחמה.

זמן קצר לאחר פרוץ המלחמה ביקשה אוקראינה נתונים מחברות לוויין פרטיות ברחבי העולם. עד סוף אפריל, אוקראינה קיבלה תמונות מחברות אמריקאיות דקות ספורות לאחר איסוף הנתונים.

המחקר שלי מתמקד בשיתוף פעולה בינלאומי בתצפיות לווייניות על כדור הארץ, כולל תפקידו של המגזר הפרטי. בעוד שמומחים יודעים זה מכבר שצילומי לוויין מועילים במהלך סכסוך, המלחמה באוקראינה הראתה שנתוני לוויין מסחריים יכולים לעשות שינויים  מכריעים – ליידע הן את המתכננים הצבאיים והן את דעת הקהל לגבי המלחמה. בהתבסס על הערך האסטרטגי של צילומי לוויין מסחריים במהלך המלחמה הזו, אני מאמינה שסביר להניח שיותר מדינות ישקיעו בחברות לוויין פרטיות.

צמיחת מגזר הלוויינים המסחריים

לווייני חישה מרחוק מקיפים את כדור הארץ ואוספים תמונות, אותות רדיו וסוגים רבים אחרים של נתונים. הטכנולוגיה פותחה במקור על ידי ממשלות לסיור צבאי, חיזוי מזג אוויר וניטור סביבתי. אבל במהלך שני העשורים האחרונים, הפעילות המסחרית בתחום זה גדלה במהירות – במיוחד בארה”ב. מספר לווייני התצפית המסחריים על כדור הארץ גדל מ- 11 ב- 2006 ליותר מ- 500 ב- 2022, כ- 350 מהם שייכים לחברות אמריקאיות.

חברות החישה מרחוק המסחריות הראשונות של לוויינים עבדו בשיתוף פעולה הדוק עם הצבא מההתחלה, אך רבות מהמצטרפות החדשות יותר לא פיתחו את הטכנולוגיה שלהם מתוך מחשבה על יישומי ביטחון לאומי. Planet Labs, חברה אמריקנית שמילאה תפקיד גדול בסכסוך האוקראיני, מתארת את לקוחותיה ככאלה שעוסקים ב”מיפוי חקלאי, ממשלתי ומסחרי”, והיא מקווה להתרחב ל”ביטוח, סחורות ופיננסים”. ספייר, חברה אמריקאית נוספת, התמקדה במקור בניטור מזג האוויר ובמעקב אחר פעילות ימית מסחרית. עם זאת, כאשר ממשלת ארה”ב הקימה תוכניות פיילוט בשנת 2016 כדי להעריך את ערכם של הנתונים שחברות אלה אוספות, רבות מהחברות קיבלו בברכה את מקור ההכנסה החדש הזה.

ערך הנתונים המסחריים לביטחון הלאומי

לממשלת ארה”ב יש רשת לווייני ריגול משלה, כך ששותפויות עם חברות פרטיות עשויות להפתיע, אך ישנן סיבות ברורות לכך שממשלת ארה”ב מרוויחה מהסדרים אלה.

הראשונה היא העובדה הפשוטה שרכישת נתונים מסחריים מאפשרת לממשלה לראות יותר מיקומים על פני כדור הארץ בתדירות גבוהה יותר. במקרים מסוימים, הנתונים זמינים כעת במהירות מספקת כדי לאפשר קבלת החלטות בזמן אמת בשדה הקרב.

הסיבה השנייה קשורה לשיטות שיתוף נתונים. שיתוף נתונים מלווייני ריגול מחייב גורמים רשמיים לעבור תהליך סיווג מורכב, והוא גם גורם סיכון לחשיפת מידע על יכולות לוויין מסווגות. אף אחת מהבעיות הללו לא תקפה לנתונים של חברות פרטיות. היבט זה מקל על הצבא לשתף מידע לווייני בתוך ממשלת ארצות הברית, כמו גם עם בעלות בריתה של ארה”ב. יתרון זה הוכיח את עצמו כגורם מפתח במלחמה באוקראינה.

שימוש בנתוני לוויין באוקראינה

תצלומי לוויין מסחריים הוכיחו את עצמם כקריטיים למלחמה זו בשתי דרכים. ראשית, זהו כלי תקשורתי המאפשר לציבור לצפות בהתקדמות המלחמה בפירוט מדהים, ושנית, זהו מקור למידע חשוב המסייע לצבא האוקראיני לתכנן פעולות יומיומיות.

עוד לפני פרוץ המלחמה בפברואר 2022, ממשלת ארה”ב עודדה באופן פעיל חברות לוויין מסחריות לשתף את התמונות שלהן ולהעלות את המודעות לפעילות הרוסית. חברות מסחריות פרסמו תמונות שבהן נראים חיילים רוסים נאספים ליד הגבול האוקראיני, מה שסתר ישירות את הצהרותיה של רוסיה.

בתחילת מרץ 2022, סגן ראש ממשלת אוקראינה, מיכאילו פדורוב, ביקש משמונה חברות לוויין מסחריות גישה לנתונים שלהן. בבקשתו אמר כי זו עשויה להיות המלחמה הגדולה הראשונה שבה צילומי לוויין מסחריים ימלאו תפקיד משמעותי. חלק מהחברות הסכימו, ובמהלך השבועיים הראשונים של הסכסוך קיבלה ממשלת אוקראינה נתונים המכסים יותר מ- 40 מיליון קמ”ר מאזור המלחמה.

ממשלת ארה”ב הגדילה משמעותית את רכישות התמונות שניתן לספק לאוקראינה. ממשלת ארה”ב גם טיפחה באופן פעיל קשרים ישירים בין חברות אמריקאיות לאנליסטים של המודיעין האוקראיני, וסייעה לקדם את זרימת המידע.

דוגמה עדכנית לערך של תמונות אלה מגיעה שוב ממעבדות Planet. בשבועות האחרונים פרסמה החברה תמונות המראות את הסכסוך מתקרב באופן מסוכן לתחנת הכוח הגרעינית בזפוריז’יה . בימים האחרונים אמרו גורמים באו”ם כי המצב מהווה “סיכון ממשי מאוד לאסון גרעיני” ודחפו לאפשר למומחים של האו”ם לבקר באתר.

לפני המלחמה, חשבו פקידים אוקראינים שעדיף להוציא כסף על צרכי ביטחון “ארציים”, ולא על לוויינים יקרים. אך כעת, גורמים רשמיים אלה רואים את תצלומי לוויין כקריטיים – הן למודעות לשדה הקרב והן לתיעוד מעשי זוועה שבוצעו לכאורה על ידי חיילים רוסים.

כמה מומחי חלל כינו את המלחמה באוקראינה “מלחמת החלל המסחרית” הראשונה. הסכסוך הראה בבירור את הערך הביטחוני הלאומי של תצלומי לוויין מסחריים, את יכולתן של תמונות לוויין מסחריות לקדם שקיפות, ולא רק את החשיבות של  כוח החלל הלאומי, אלא גם את יכולות החלל של בעלות הברית.

אני מאמינה שהעובדה שלמגזר המסחרי בארה”ב הייתה השפעה כה משמעותית על פעולות צבאיות ועל דעת הקהל תוביל להשקעה ממשלתית מוגברת במגזר הלוויינים הפרטיים ברחבי העולם. מנהיגים באוקראינה מתכוונים להשקיע ביכולות הדמיית לוויינים מקומיות, וארה”ב הרחיבה את רכישותיה המסחריות. התרחבות זו עשויה להעלות אתגרים חדשים אם תצלומי לוויין בשפע יהיו זמינים לשחקנים משני צדי הסכסוך בעתיד.

כמה חברות לוויינים הצופות בכדור הארץ הביעו תקווה שהלקחים שנלמדו יתרחבו מעבר למלחמה ולביטחון הלאומי. היכולת לייצר במהירות תמונות וניתוחים יכולה לשמש לניטור מגמות חקלאיות או לספק תובנות על פעולות כרייה לא חוקיות.

המלחמה באוקראינה עשויה בהחלט להתברר כנקודת מפנה מרכזית הן לשקיפות הגלובלית בסכסוך והן למגזר המסחרי העוסק בצפייה בכדור הארץ בכללותו.

למאמר ב-The Conversation

עוד בנושא באתר הידען:

2 תגובות

 1. האם ההצלחה של אוקראינה בקבלת מידע אמין מחברות לוויינים אמריקאיות לא קשורה לעובדה שכרגע אוקראינה היא הדרלינג העולמי במלחמה עם הרוסים הרשעים?

  האם הרוסים היו מצליחים לרכוש מידע מאותו מקור (חברות לוויינים אמריקאיות) אם היו חפצים בכך?

  האם אנחנו, למשל, נצליח בעת משבר לרכוש מידע כזה מחברות כאלו? או שזה יהיה נתון לרצון הטוב של הבעלים של החברות ושל הממשל האמריקאי? ואם חברה כזו היא למשל בבעלות המקבילים של בן אנד ג’ריז, שני שטופי מוח פרוגרסיבים פרו פלשתינאים שמתיימרים להיות עם מורשת יהודית, מה יקרה אז?

  בקיצור, יש לזרז את שיגור האופקים הבאים, ואולי אפילו לעודד הקמתן של חברות ישראליות לצילומי לוויין. היתרונות האיסטרטגיים עשויים להיות משמעותיים.

 2. אני קצת מתקשה להבין מדוע מסקנת המחקר היא שעל מדינות להשקיע בחברות לווין מסחריות.
  אני מסכים עם הקביעה שגישה לנתוני לווינים היא בעלת משמעות גדולה לכל מדינה, לכן הייתי מצפה כי המדינה תשקיע ביצירת מערך לווינים נרחב ככל הניתן שנמצא בשליטתה ואחריותה.
  לייצר תלות בחברות מסחריות אינו בהכרח בריא לעיתות מלחמה.
  ואותן מגבלות שהמחקר מציין, אודות קשיים בירוקרטיים בשיתוף המידע מהלווינים, פתירות גם הן. בסופו של יום מדובר רק בהחלטה של המדינה האם ואיזה מידע לשתף, ועם מי.
  מדינות בהחלט יכולות לשתף פעולה עם חברות אזרחיות, לרוב זה בהחלט מועיל, אבל אל להן להיות תלויות בנכונות של אותן חברות לספק את המידע בעת הצורך, כי לא תמיד האינטרסים או השקפות העולם ייתיישרו בין המדינה לבין אותן חברות פרטיות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן