סיקור מקיף

החללית ארטמיס 1 שתקיף את הירח הועברה לידי נאס"א

עד כה שהתה החללית במתקן ההרכבה ע"ש ניל ארמסטרונג במרכז החלל קנדי. כעת לוקהיד מרטין, שבנתה אותה העבירה אותה לידי צוות הקרקע לתדלוק והכנה לשיגור בהמשך השנה

החללית ארטמיס 1 - חללית האוריון הראשונה בתוכנית הירח החדשה של נאס"א. צילום: לוקהיד מרטין
החללית ארטמיס 1 – חללית האוריון הראשונה בתוכנית הירח החדשה של נאס"א. צילום: לוקהיד מרטין

חללית מדגם אוריון של נאס"א מוכנה למשימתה לירח. לוקהיד מרטין השלימה הרכבה ובדיקה של החללית אוריון ארטמיס I והעבירה את הבעלות לצוות הקרקע של נאס"א (EGS) ביום חמישי האחרון. צוות ה-EGS, הפועל במרכז החלל קנדי, יבצע את ההכנות הסופיות על החללית למשימתה לירח בהמשך השנה.

אוריון היא החללית החדשה של נאס"א, שמדורגת כחללית שמתוכננת לשאת בני אדם ואשר מיועדת להטיס אסטרונאוטים לחלל העמוק, כולל הירח ומאדים. לוקהיד מרטין היא הקבלן הראשי של נאס"א והיא בנתה את מודול הצוות, מודול התאום ומערכת ביטול השיגור. סוכנות החלל האירופית מספקת את מודול השירות האירופי עבור אוריון.

משימת ארטמיס הראשונה תהיה השיגור הראשון של החללית אוריון על גבי המשגר הכבד SLS של נאס"א. במהלך שלושה שבועות, קפסולת אוריון לא מאויישת תקייף את הירח ותחזור לכדור הארץ. משימת ניסוי זו תאשר את מערכות החללית, המשגר והקרקע למשימות מאויישות עתידיות.

"אוריון היא חללית ייחודית ומרשימה והצוות שלנו עשה עבודה יוצאת מן הכלל כדי להביא אותנו עד הלום", אמר מייק האווס, סגן נשיא אוריון ומנהל התוכנית של לוקהיד מרטין. "השיגור והטיסה של ארטמיס יהיו מחזה מרשים, אבל חשוב מכך , הם יאפשרו להבטיח שהאוריון מוכנה לשאת בבטחה בני אדם לירח ובחזרה. ההתקדמות האדירה הזו פותחת את הדלת לעידן חדש של חקר החלל העמוק שבסופו של דבר יועיל לנו כאן בכדור הארץ".

חללית האוריון הועברה מהבניין על שם ניל ארמסטרונג במרכז החלל קנדי שם הורכבה למתקנים רבים במרכז החלל, שם אנשי צוות הקרקע של נאס"א יעמיסו עליה דלקים ןחומרים מתכלים אחרים כגון אמוניה, הליום וחנקן, וישלבו את מערכת ביטול השיגור ואת מערכות ההגנה. לאחר השלמת התהליך הזה היא תילקח למתקן ההרכבה האנכית ותועלה לראש משגר SLS מוכנה להתגלגל לכן השיגור.

משימות מאוישות בפתח


השיגור שיתקיים בהמשך השנה יהיה המבשר תחילתן של משימות ארטמיס רבות לירח. המשימה הבאה, ארטמיס 2, תהיה הראשונה שבה יטוסו אסטרונאוטים למסלול סביב הירח וחזרה.

בחללית ארטמיס 3 כבר יטוסו שני אסטרונואטים – אחת מהן האישה הראשונה שתנחת על הירח.. אוריון יביא אותם למסלול סביב הירח, שם הם ינחתו בסופו של דבר על פני השטח באמצעות מערכת נחיתה ירחית נפרדת. החללית הזו נמצאת בבניה במרכז ההרכבה של נאס"א.

כחלק מחוזה ייצור ותפעול של אוריון, נאס"א כבר הזמינה שלוש חללית אוריון מלוקהיד מרטין למשימות ארטמיס III-V עם תוכניות להזמין שלוש חללית אוריון נוספות למשימות ארטמיס VI-VIII ואפשרויות לעד 12 משימות.

עוד בנושא באתר הידען:

6 תגובות

 1. לא הבנתי,

  מי זאת הפרופסורית מהארוורד, למה ממנים אותה, והאם אבי בליזובסקי בכלל יודע מה ההבדל בין Equality ל- Equity (יש הבדל תהומי), והאם הוא מודע לכך שהאוניברסיטאות המובילות (והלא מובילות) בארה"ב ובאירופה במדעי החברה והרוח כבר מזמן הפכו לפס ייצור של פעילים פוליטיים שטופי מוח? וכעת הם נערכים להיטפל למדעי ה-STEM, ולתלמידי בתי הספר היסודיים?

 2. תוכנית ארטמיס תבוטל או תקוצץ קשות ע"י ממשל ביידן, שהולך להתמקד בנושאים תאורתיים כמו גזע, מין ותוכניות רווחה, במקום במדע וקידמה טכנולוגית וכלכלית.
  וזה מאוד מצחיק, כי התקשורת היתה עסוקה בלספר לכולם כמה ממשל טראמפ היה אנטי מדעי, כאשר בפועל תקציב נאס"א גדל תחת ממשל טראמפ (להבדיל מהצימצומים שאובאמה עשה ושעכשיו ביידן יעשה) והצעדים הליברלים שלו איפשרו לחברות פרטיות לפתח חיסון תוך שנה. ביידן כבר חתם השבוע על צו שלא יאפשר זאת בשנית, בהקשר של ייצור אינסולין (כמובן שלא היתה על כך מילה בתקשורת המיינסטרים, שעסוקה בלהימרח על כמה ביידן ואשתו, שבגדה בבעלה הקודם, הם זוג מקסים לא כמו מלניה וטראמפ…הדברים החשובים).

  אבל השאלה הגדולה היא למעשה – מה יקרה עם אילון מאסק, רפובליקן חצי מוצהר, שנכון לשנה שעברה היגר לטקסס כדי לחמוק מהזרועות של התמנון הדמוקרטי. אם הדמוקרטים ימשיכו כמו שהם התחילו את השבוע הראשון, בהחלט ייתכן שהם יכריזו על ספייס-איקס כאיום ובזאת יסתיים עידן החלל החדש שנפתח תחת ממשל טראמפ, ה(כביכול) "אנטי מדעי".

 3. הדבר החשוב שקורה כרגע בתעשיית החלל קשור לספייס-אקס ולא לתכנית שכולה שאריות מחוממות מתכנית "אפולו" (בארכיטקטורה הכללית) וממעבורת החלל (בציוד המשגרים). אפילו מנועי ה-SR-25 הם אלו שפורקו ושופצו ממעבורות החלל, והמאיצים המוצקים זה שיפור של המאיצים של המעבורת. הכל חד פעמי לעילא ויגיע במוקדם אל קרקעית האוקיינוס במחיר שיימאס למשלם המסים האמריקאי לשלם, ממש כפי שנמאס לו לשלם על תכנית אפולו ועל מעבורת החלל בעבר.

  בקיצור נמרץ: אילון מאסק רוצה לשגר עשרות (אם לא מאות) חלליות למאדים בכל פעם שיש מפגש. אז קודם כל נאחל לו בהצלחה, אבל מה יקרה לכל המשגרים והטילים והציוד ויכולת השיגור העודפת בשנתיים שבין שיגור לשיגור? האם הם יעמדו ריקים ומובטלים? מובן שלא, ככל שמדובר במאסק ההיפראקטיבי! מן הסתם היכולת שתהייה בידיו תהייה עודפת אפילו לשיגור טלסקופי חלל ותחנות חלל בזול. אני מעריך שנוכל לצאת לטיסות בסטארשיפ למשך יומיים מסביב לכדור הארץ. 50 אנשים במחיר של 100,000 $ לאדם יהוו הכנסה נאה, ומי שירצה אולי יוכל לקבל (תמורת תוספת משמעותית, כי יהיה צורך במשימות תדלוק) טיסת כיף מסביב לירח.

  אז נראה לכם שנאסא תעז להוציא הרבה טיסות ארטמיס בעלות חצי מיליארד $ לאיש (או אישה) לירח כשתיירים משלמים חמישית אחוז מזה להקפת כיף מסביב?

 4. כנראה שזה לא יקרה בשנה הקרובה.
  במוצאי שבת ב16-1-2021 נערך ניסוי מערכתי מקיף לכל מערכת ההנעה שכוללת 4 מנועי RS25 ומערכת הזנה מרכזית של המימן והחמצן למנועים. בנאסא היו בטוחים שהכל כבר בסדר. ועם גמר הניסוי מעבירים את המערכת הזו גם כן למרכז החלל קנדי כדי להרכיבה על הSLS. וכל הניסוי הזה היה אמור להיות תצוגת תכלית אחת גדולה ,עם קריינים, פרשנים, ואסטרונאוטים בתור פרשנים אורחים. אורך הניסוי היה אמור להיות 8 דקות תמימות , ולחקות תהליך שלם של השלב הראשון ,מתחילתו ועד סופו. והמערכת הופעלה. אבל אחרי השניה ה61 עקב הרעידות והחם, מערכת ההזנה של ההדלקים החלה להתפרק וליפול לתוך הלהבות של המנועים. ומערכת האבטחה של הטיל כבתה את המנועים בשניה ה67 לניסוי. וכעת נאסא במבוכה גדולה כי צריך ככל הנראה לעין לתכנן שם את כל ליבת ההזנה מחדש (איך הם הגדירו את התקלה: SYSTEM MAJOR FAILURE)
  וזה לא יקרה בזמן של חדשיים או 3 אלא הרבה יותר…..

 5. זוכרים את העתידות שהיו כתובות בפתק של מסטיק בזוקה?
  "כשתיהיה גדול תגיע לירח"
  אני מאמין שמקסימום עוד 20 שנה נוכל לצאת לחופשה במלון על הירח או לפחות למלון במסלול סביב כדור הארץ או סביב הירח.
  כנראה שזה יהיה מאוד יקר, אבל חוויה שמימית.

  אלי איזק
  מורה פרטי לתיכנות, מרצה מצטיין למדעי המחשב באקדמיה, מהנדס תוכנה בכיר.
  https://eisaak123.wixsite.com/privatelessons

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן