סיקור מקיף

תוכנית השיבה לירח והחללית המאוישת שתחליף המעבורת יכונו "אוריון"

 החללית תבצע את הטיסה הראשונה שלה לא יאוחר מ-2014

 נאס"א החליטה על שם לחללית הצוות שתחליף את המעבורת: אוריון. עד כה כונתה החללית CEV – ראשי תיבות של Crew Exploration Vehicle . זה יהיה גם שמה של התוכנית המאויישת הגדולה של נאס"א לחזור לירח ולשגר בני אדם למאדים. התקווה היא שהשם אוריון יקבל משמעות בתחום טיסות החלל המאוישות כמו שתוכנית אפולו נחשבה בשנות השישים והשבעים.
"הטיסה המאוישת הראשונה – לתחנת החלל הראשונה תתקיים לא יאוחר משנת 2014, והטיסה הראשונה לירח – לא יאוחר משנת 2020.
הדבר יתן לנו את הזהות שאנו מבקשים ליצור, אמר מנהל הפרויקט, סקיפ האטפילד Hatfield.

אוריון נקרא על שם אחת הקבוצות הבהירות והמוכרות בשמים וגם הקלות ביותר לזיהוי.
השם הופיע לראשונה באתר אינטרנט העוסק במזכרות חלל, אך נאס"א ניסתה לשמור עליו עד 31 באוגוסט. אז היא מתכננת לבחור או את לוהקיד מרטין או קבוצה משותפת לנורטרופ גרומן ובואינג כדי שתבנה את החללית שתחליף את צי המעבורות.

הסוד התגלה כאשר האסטרונאוט ג'ף ויליאמס הנמצא כעת בתחנת החלל דיבר על כך, והשיחה בטעות גם הושמעה בקשר הרדיו מהמעבורת לקרקע. "קראנו לזה CEV במשך כמה שנים, אך היום יש לה שם – אוריון." אמר.
קוטרה של החללית אוריון יהיה 5 מטרים ומסתה 25 טונות. נפחה הפנימי יהיה פי 2.5 מהקפסולה של אפולו. החללית תשיב את בני האדם לירח כדי שישארו שם תקופות ארוכות כשדה ניסוי למסע ארוך יותר – למאדים.
צורה אמינה
החללית תהיה בעלת יכולת להעביר מטען ועד ששה חברי צוות אל תחנת החלל וממנה. היא גם תוכל להטיס ארבעה אנשים למשימות הירח. מאוחר יותר היא צפויה לתמוך בהעברת בני אדם למשימות מאדים.
אוריון שואלת את צורתה מקספולות אפולו של העבר, אך בנאס"א אומרים שקפיצה אדירה נעשתה מאז בטכנולוגיות מיחשוב, אלקטרוניקה, קיום חיים הינע והגנה מפני חום.
נאס"א שקלה את צורתה החרוטית של הקפסולה כבטוחה והאמינה ביותר לחזרה לאטמוספירה, במיוחד במהירויות הנדרשות לשיבה ישירה מן הירח. הרכב הזה גם ישמש את נאס"א בכל המשימות המאוישיות שהיום מבצעת המעבורת – לאחר הוצאת צי המעבורות לגמלאות בשנת 2010.
לפני שבועות אחדים הכריזה נאס"א כי המשגרים שיעלו למסלול את רכב הצוות ואת המטענים יכונו ארס 1 וארס 5 בהתאמה.
 
 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן