סיקור מקיף

נשלל הקשר בין חיסון שפעת בהריון לאוטיזם בצאצאים

חיסון נגד שפעת בזמן היריון מגן על הילדים ועל הנשים מתחלואה, אך האם יש לו גם סיכונים לטווח הרחוק? מחקר מעקב במשך עשור שולל זאת

מאת: מכון קרולינסקה לרפואה. תרגום: זיו עדאקי. תודה גם לעופר בן חורין.

הריון בקיץ. המחשה: shutterstock
הריון. המחשה: shutterstock

שני מחקרים שנערכו בעת האחרונה לא הצליחו לשלול קשר בין "פנדרמיקס"(Pandemrix)  חיסון נגד "שפעת החזירים" (H1N1) וחיסון נגד שפעת עונתית הניתנים לנשים בהיריון, להופעת תסמונות על קשת האוטיזם אצל צאצאיהן. עכשיו, מחקר גדול שנערכו חוקרים במכון קרולינסקה בשוודיה, שפורסם בכתב-העת Annals of Internal Medicine, מפריך כל קשר כזה.

תסמונות על קשת האוטיזם הן הפרעות נוירו-התפתחותית חמורות, המאופיינות בלקות בתקשורת, חוסר בכישורים חברתיים והתנהגות רפטטיבית. המחלה מתחילה בילדות.

בעוד מחקרים אחדים מראים שחיסון נגד שפעת בזמן היריון מגן על הילדים ועל הנשים מתחלואה, הסיכונים לטווח הרחוק הנובעים מחיסון אימהי נגד שפעת החזירים לא נבחנו לעומק. אולם, שני מחקרים שנערכו בזמן האחרון לא הצליחו לשלול את הקשר בין חיסון נשים נגד שפעת עונתית או שפעת החזירים בזמן הריונן לסיכון גבוה של צאצאיהן לחלות באוטיזם, ובעיקר נשים שחוסנו בשליש הראשון של ההיריון.

פרופ' יונס פ' לודוויגסון, רופא ילדים בבית החולים האוניברסיטאי ארברו ופרופ' במחלקה לאפידמיולוגיה רפואית ולביו-סטטיסטיקות, במכון קרולינסקה. קרדיט: Gustav Mårtensson
פרופ' יונס פ' לודוויגסון, רופא ילדים בבית החולים האוניברסיטאי ארברו ופרופ' במחלקה לאפידמיולוגיה רפואית ולביו-סטטיסטיקות, במכון קרולינסקה. קרדיט: Gustav Mårtensson

פרופ' יונס פ' לודוויגסון, רופא ילדים בבית החולים האוניברסיטאי ארברו ופרופ' במחלקה לאפידמיולוגיה רפואית ולביו-סטטיסטיקות, במכון קרולינסקה. קרדיט: Gustav Mårtensson

חוקרים ממכון קרולינסקה, חיברו מידע על חיסונים של נשים בהיריון משבע מערכות בריאות אזוריות בשוודיה בשנים 2009–2010 לנתונים ממרשם רפואי של לידות בשוודיה וממרשם המטופלים הלאומי השוודי כדי לזהות תסמונות על קשת האוטיזם בקרב הצאצאים.

חשיבות חקר החיסון

מתוך 39,726 ילדים שנחשפו לחיסון, 394 (שכיחות מצטברת 1.0%) אובחנו לוקים בתסמונות הקשת האוטיזם בשש שנות המעקב, בהשוואה ל-330 (1.1%) מתוך 29,293 ילדים שלא נחשפו לחיסון. תחת סטיות אפשריות, הנתונים מראים שחשיפה לחיסון נגד שפעת החזירים בעת חיי העובר לא נקשר לעלייה באבחון אוטיזם מאוחר יותר בילדות (יחס סיכון מתוקן של 0.95, רווח בר-סמך 95% של 0.81–1.1 ). התוצאות היו דומות לגבי חיסונים בשליש הראשון של ההיריון.

"הממצאים שלנו חשובים משום שאנשים חשדו שחיסונים יכולים לגרום לאוטיזם, ונראה שתנועת ההתנגדות לחיסונים הולכת וגדלה בעולם המערבי," אומר הכותב הראשי של המאמר פרופ' יונס פ' לודוויגסון (Jonas F Ludvigsson), רופא ילדים בבית החולים האוניברסיטאי ארברו (Örebro) ופרופ' במחלקה לאפידמיולוגיה רפואית וביו-סטטיסטיקות, במכון קרולינסקה. "חיסון נגד שפעת החזירים נקשר בעבר לעלייה בסיכון לנקרולפסיה באנשים צעירים, אבל חיסון נשים בהיריון, לא נראה שיש לו השפעה על סיכון לאוטיזם בצאצאים."

הוא ממשיך: "חקר חיסונים מעולם לא היה חשוב כל כך, בעודנו מצפים לחיסון נגד קורונה, שבוודאי יוצע למיליוני נשים בהיריון. אמנם קבוצת המחקר שלנו לא עסקה בהשפעתו של חיסון נגד קורונה, אבל המחקר מוסיף לידע הקיים על חיסונים, על היריון ועל תחלואת צאצאים באופן כללי."

היחס לגורמים אחרים

החוקרים בחנו את ניתוחיהם לאור גורמי סיכון אחרים, כגון, עישון של האם, גובה-משקל, גיל האם ותחלואה נלווית במטרה לצמצם את השפעתם של גורמים אלו, העשויים להסביר את הקשר בין חיסון לאוטיזם.

"אם לא מביאים בחשבון את המשתנים האלה, עשויים להיווצר קישורים שגויים, שאינם משקפים את היחס הממשי," מוסיף פרופ' ביורן פסטרנק (Bjorn Pasternak), מחבר שותף של המאמר, מהמחלקה לרפואה במכון קרולינסקה (סולנה).

 

למאמר המדעי

עוד בנושא באתר הידען:

תגובה אחת

  1. מה דעתכם ליבדוק חסיפה לממריץ תגובה חיסונית לפי סוגו וכמותו ולא לאוזן של הוירוס ?
    כולל זה מיוצר במזון מהונדס גנטית במטרה לייצרו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן