סיקור מקיף

אנבידיה תאיץ פי 7 את ניתוח תמונות הלווין של האו"ם כדי למנוע מאסונות טבע להפוך לאסונות הומניטריים

מרכז הלוויין של האו"ם ישתמש בטכנולוגיות מחשוב מואץ של אנבידיה שתשפר את יכולת הניתוח של צילומי לוויין ותאפשר חיזוי טוב יותר של אירועים כגון שטפונות, הצפות ושריפות. היכולת לנתח אירועים כאלה כמעט בזמן אמת תאפשר מתן מענה מהיר לקהילות בשטח, בניית חוסן מפני אירועי אקלים ופיתוח מדיניות ברת קיימא לטווח הארוך

"תאום דיגיטלי" של כדור הארץ. unistar של אנבידיה. צילום יחצ
"תאום דיגיטלי" של כדור הארץ. unistar של אנבידיה. צילום יחצ

שיתוף פעולה יוצא דופן בין אנבידיה למרכז הלווינים של האו"ם (UNOSAT) יאפשר לאו"ם ולמדינות העולם לפתח כלים מדויקים יותר, מבוססי בינה מלאכותית, להתמודדות עם השלכות שינויי האקלים כמו הצפות, שטפונות ואסונות טבע אחרים.

במסגרת שיתוף הפעולה, תשתית צילומי הלוויין וכלי הניתוח של UNOSAT יתוגברו במערכות NVIDIA DGX לצורך אימון מודלים של למידה עמוקה, וכן במערכות NVIDIA JETSON לצורך ניתוח וגיבוש תובנות והסקת מסקנות ביחידות הקצה (האוספות את הנתונים). כך יוכלו חוקרים לשפר את יכולת האיסוף והניתוח של מידע גיאו-מרחבי (תמונות לוויינים ושכבות מידע נוספות), ולספק תובנות כמעט בזמן אמת לגבי שטפונות, שריפות ואסונות טבע אחרים הקשורים לשינוי האקלים. על פי הערכות, שילוב הטכנולוגיות של אנבידיה בתשתית של UNOSAT יאפשר להאיץ פי 7 זיהוי של אירועי הצפה, וגם לכסות שטחים גדולים יותר בדיוק רב יותר.

כ-40% מאוכלוסיית העולם כיום מתגוררת בקרבת החופים וכתוצאה מכך חייהם של כ-2.2 מיליארד בני אדם הושפעו בגלל הצפות והנזק שנגרם נאמד בכ-40 מיליארד דולר בכל שנה. באו"ם רואים בחיזוי שטפונות מרחוק בעזרת מודלים וחיישנים כלי להתמודד עם האתגר הזה.

UNOSAT מפעיל כבר כיום כלי ראייה ממוחשבת וניתוח תמונות לוויין כדי לקבל מידע מדויק על אסונות ומצבי חירום מורכבים, ומאפשר לחוקרים להעריך נזקים של סופות טרופיות או לאמוד את מידת ההשפעה של התפרצויות געשיות. אך ניתוח כמעט בזמן אמת (near-real-time analysis) הוא המפתח שהופך את התובנות המחקריות למשימות לביצוע מיידי עבור צוותי התגובה ההומניטריים שבשטח.

בנוסף פיתחו ב-UNOSAT כלים טכנולוגיים שמשתלבים עם הקורסים המקוונים במסגרת DLI (NVIDIA Deep Learning Institute) – מכון הלמידה העמוקה של אנבידיה. הכלים יאפשר לחוקרים לבנות מודלים של למידה עמוקה המאפשרים אוטומציה של זיהוי אירועי שיטפון.

זהו הקורס הראשון של אנבידיה המתמקד בכלים לפיתוח חסינות אקלימית ובחברה מתכננים עוד שורה של קורסים דומים, המתמקדים בפעילות האקלים עבור קהילת החוקרים והמפתחים העולמית. הקורסים, המוצעים בחינם, נועדו לתמוך ביישום שיטות למידה עמוקה ליצירת מודלים מדויקים של זיהוי הצפה, לשפר את הכישורים של מדעני נתונים ולרתום משאבי מחשוב מואץ ולמידה עמוקה כדי לחזות ולהגיב לאסונות הקשורים לאקלים.

"העבודה עם אנבידיה תאפשר לנו לסגור את המעגל ממחקר בינה מלאכותית ליישום פתרונות אקלים בזמן הקצר ביותר האפשרי, ולהבטיח שאוכלוסיות פגיעות יוכלו להפיק תועלת מהטכנולוגיה", אמר איינר בירגו, מנהל UNOSAT.

"לאנבידיה ול-UNOSAT יש הזדמנות ייחודית להילחם בהשפעת שינויי האקלים ולקדם את יעדי הפיתוח בר-הקיימא של האו"ם. נקודת ההשקה שלנו היא בשאיפה להכשיר מדעני נתונים כיצד לפתח ולפרוס מודלים מואצים על גבי כרטיסים גרפיים (GPU) המשפרים חיזוי הצפות. המטרה ארוכת הטווח שלנו היא דמוקרטיזציה של הגישה למחשוב מואץ, כדי לעזור למדינות להפעיל מודלים מדויקים יותר של למידה עמוקה המנבאים טוב יותר ומגיבים לקשת רחבה של אסונות הומניטריים ואסונות טבע, אמר קית' סטרייר, סגן נשיא ליוזמות AI גלובליות באנבידיה.

הכלים הטכנולוגיים החדשים יאפשרו למדינות העולם גם לגבש מדיניות פיתוח ברת-קיימא וחוסן אקלימי – כלים ושינויים בשטח המפחיתים את השפעות אסונות הטבע על הסביבה והקהילות ברחבי העולם, שיסייעו למנוע מאירועי אקלים להפוך לאסונות הומניטריים. כך יוכלו המדינות לעמוד במטרות הפיתוח בר-הקיימא של האו"ם (SDG).

17 יעדי הפיתוח בר-הקיימא של האו"ם (SDG) נמצאים על סדר היום של האו"ם לשנת 2030 ומשמשים כקריאות לפעולה לכל המדינות החברות כדי לתמוך ברווחה גלובלית. באו"ם סבורים כי האתגרים הגדולים ביותר של האנושות קשורים זה בזה – סיום העוני, למשל, קשור לשיפור הבריאות והחינוך, התלוי בהפחתת אי השוויון, המצריך פעולה אקלימית כדי לשמור על כוכב לכת בריא.

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן