סיקור מקיף

מדענים: "להקים תיבת נוח על הירח"

פרופסור אנגלי טוען כי בשנים הקרובות מיליוני אנשים יאבדו את חייהם עקב הצפות וגל חום. ללא כל קשר, המדען הראשי של סוכנות החלל האירופית קורא להקים על הירח ספריית די.אן.איי למקרה של קטסטרופה על כדור הארץ 

16.9.2004


מכתש: מקום קלאסי לספרייה.

פרופסור מייק פילינג מאוניברסיטת אקסטר, אנגליה, שחקר את גל החום שתקף את אירופה בשנה שעברה והרג אלפי אנשים, טוען כי בעתיד עלולים לאבד את חייהם מיליונים עקב הצפות וגלי חום, שינבעו משינויי אקלים קיצוניים. "אנחנו נחווה עלייה משמעותית בשינויי מזג אוויר קיצוניים", קבע בפגש השנתי של ההתאחדות הבריטית לקידום המדע.

פילינג הוסיף כי זיהום האוויר הוא כמו מגיפה שהתפשטה לכל אורך כדור הארץ, וכמובן שפגעה קשות יותר במקומות מתועשים. "הנושא המרכזי הוא שינויי אקלים, אנו חייבים לשלוט בזה. הבעיה היא לא רק מפעלים, מטוסים, תחנות כוח ואגזוזי מכוניות, אלא גם שריפת יערות ונפט.

למרות שמדינות מתועשות חתמו על אמנה לצמצום שימוש בגזי חממה, אבל פילינג אומר כי למשל בריטניה ולונדון במיוחד, עם השילוב הבלתי נמנע של אנשים ותנועה, לא בהכרח תנשום אוויר נקי יותר ותחיה חיים בריאים יותר. "אנשים ימשיכו לחיות במקומות מזוהמים שיפגעו בבריאותם, וכי ממשלות חייבות להיאבק בכל גורמי הזיהום בת אחת, ולא כל פעם בגורם אחד ויחיד. "אנו חייבים לחפש את הטכנולוגיות שיאפשרו להיאבק בזיהום האוויר, אבל גם לשנות את דרכי חיינו", סיכם.

עם או בלי קשר לדברים הללו, יצא המדען הראשי של סוכנות החלל האירופית, דוקטור ברנארד פוינג, בקריאה להקים סוג של תיבת נח על הירח, זאת למקרה שכדור הארץ ייחרב על ידי אסטרואיד ענקי או שואה גרעינית. בראיון ל-בי.בי.סי אמר פוינג ש"התיבה" צריכה להכיל די.אן.איי של כל יצור שחי על כדור הארץ, והיא תהיה מעין ספריית די.אן.איי ענקית.

"צריך לאחסן דוגמיות של הביוספירה של כדור הארץ, כולל דגימות אנושיות, על הירח, אם תתרחש קטסטרופה על כדור הארץ. כך ניתן יהיה לשחזר צורות חיים מסוימות בקונסטלציות עתידיות". כדי להגשים את חזונהו של פוינג צריך לא מעט מזומנים ופינוי לוח זמנים, וכל מה שדורש מהפקה גרנדיוזית שכזו, אך עקב תפקידו, דבריו לא יפלו על אוזניים אטומות.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן