סיקור מקיף

דו"ח האו"ם מתריע על הסכנות שבהתחממות כדור הארץ

ההתחממות תביא לעוד שטפונות ומגיפות

אם התחממות כדור הארץ תימשך בקצב הנוכחי, צפויים בעשורים הבאים שטפונות, רעב, מגיפות ואסונות נוספים ברחבי העולם. כך התריעו אתמול מדענים העובדים למען האו"ם בדו"ח בן אלף עמודים המכוון לקובעי מדיניות לאומית.

מחברי הדו"ח צופים המסה של קרחונים וכיפות קרח; הכחדה של מינים מרובים של חיות, ציפורים וצמחים; המשך תהליך המדבור; הרס שוניות אלמוגים המשמשות כמקום משכנם של דגים; ושקיעה אל מתחת לפני הים של מדינות הממוקמות על איים באוקיינוס השקט ובאיים הקאריביים.

התרחיש האפשרי הזה, המנבא אסונות שעלולים להשפיע באופן מכריע על הכלכלה העולמית במאה הקרובה, נוסח על ידי ה"הרכב הבין-ממשלתי לשינויי אקלים של האו"ם" – .IPCC בהרכב חברים מאות מדענים מרחבי העולם, החוקרים מאז 1990 את בעיית ההתחממות. בשבוע שעבר התכנסו בז'נווה מדענים ובכירים ב– IPCC שנשלחו מטעמן של יותר מ-100 ממשלות מרחבי העולם – ואישרו את הדו"ח.

במסמך נכתב, בין השאר, כי "השינויים באקלים באזורים הקוטביים יתרחשו, כנראה, באופן קיצוני יותר מבכל אזור אחר על פני כדור הארץ. נראה כי השפעות פיסיות, אקולוגיות וכלכליות יופיעו בקצב מהיר".

הדו"ח שפורסם אתמול הוא השני מבין ארבעה. בשבוע שעבר פורסם הדו"ח הראשון – בשנחאי – שבו נכתב כי האטמוספירה של כדור הארץ מתחממת מהר יותר משניבא ה-.IPCC הדו"ח הביא הוכחות, שלטענת כמה מומחים הן חד משמעיות, כי ההתחממות נגרמה על ידי פעילות אנושית, כמו שימוש בדלק מאובנים, זיהום תעשייתי, והרס היערות והביצות.

ה-IPCC נתון לעתים לביקורת מצד חלק מהקהילה המדעית. יש מבקרים הטוענים כי הארגון אינו מביא הוכחות ממשיות לקיומה של התחממות גלובאלית יוצאת דופן. ביקורת זו באה בעיקר מכיוונם של תעשיינים המייצרים או הצורכים דלקים. מבקרים אחרים טוענים כי ה- IPCC מהווה חלק מתוכנית שמטרתה להקים ממשלה עולמית של ביורוקרטים בינלאומיים.

דיפלומטים שנכחו בישיבות שהתקיימו בשבוע שעבר בדלתיים סגורות בז'נווה, טוענים כי סעודיה, יצרנית נפט ראשית, עיכבה את אישורו של תקציר הדו"ח – המכוון לקובעי המדיניות – על ידי כך שחלקה כמעט על כל משפט ומשפט שבו.

ואולם מדענים מן הזרם המרכזי, אפילו אלה שאינם קשורים ל-, IPCC טוענים כי המחקר שערך הארגון בעשר השנים האחרונות שם קץ לוויכוח על קיומה של ההתחממות, והסיט את הדיון לעבר השאלה אילו צעדים יש לנקוט. ואכן, בחודש הבא יפרסם ה-IPCC את הדו"ח השלישי במספר, באקרה שבגאנה, שיציע אופני הסתגלות לשינויי האקלים הבלתי הפיכים. הדו"ח יתייחס לעולם החי והצומח.

תומכי ה-IPCC מקווים כי הדו"חות החדשים יעודדו את ממשלות העולם לצאת לפעולה. זאת, לאחר שבישיבה שנערכה בחודש נובמבר בהאג לא הצליחו להגיע להסכמה על הפחתת הפליטות של גז חממה. אותה ישיבה התמקדה בניסיון ליישם פרוטוקול שעליו הוחלט בקיוטו ב-,1997 שקבע שיש להפחית את הפליטות, שנתפשות כגורם העיקרי להתחממות כדור הארץ.

הדו"ח שפורסם אתמול התריע כי ארה"ב – הספקנית באשר לגודל הבעיה – ובעיקר ממשלו החדש של בוש, תסבול גם היא מהעלייה ב"אירועים קיצוניים", כגון שטפונות וסערות. הללו כבר גרמו בשנים האחרונות לנזקים בשווי מיליארדי דולרים.

בספטמבר יפרסם ה-IPCC את הדו"ח הרביעי והאחרון. מדענים ופעילים למען שימור הסביבה מקווים כי דו"ח זה ימריץ את הממשלות לנקוט צעדים שיאטו את התחממות כדור הארץ.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן