סיקור מקיף

איבחון סרטן השד בעזרת טיפת חלב, טיפול חדש לסכיזופרניה, AI לאיבחון מוקדם של מחלות

חמישה פרויקטים מאוניברסיטאות ברחבי הארץ יתחרו ביניהם בתחרות Bio-Mix 2022. כל המחקרים קיבלו מימון ומלווים במנטורים מטעם חברת טבע במסגרת שיתוף פעולה בין החברה לאוניברסיטאות הישראליות

משתתפי תחרות ה- Bio-Mix 2022. צילום חן גלילי
משתתפי תחרות ה- Bio-Mix 2022. צילום חן גלילי

חמישה פרויקטים זה הוא אחד מחמישה פרויקטים חדשניים מתמודדים השנה בגמר תחרות ה- Bio-Mix 2022
-15 בספטמבר יתקיים גמר תחרות Bio-Mix 2022 בה יתמודדו המיזמים החדשניים בתחומי הביוטק והביו-רפואה עליהם עמלו כל השנה דוקטורנטים מצטיינים בתחומם מאוניברסיטת תל-אביב, הטכניון, אוניברסיטת בר אילן, האוניברסיטה העברית, ומכון ויצמן.

הפרויקטים שיתמודדו בתחרות הגמר:

• MilCheck
בדיקה ביתית המאבחנת סרטן שד על בסיס טיפת חלב אם. בראש המחקר עומדת מיה ליניאל, דוקטורנטית במעבדה של פרופ’ רייטר בפקולטה לביולוגיה בטכניון המתמחה בשיפור טיפולים אימונותרפיים לחולי סרטן.

במהלך ההריון וההנקה, אבחון סרטן השד מוגבל מאוד- בחלק משיטות האבחון הקיימות לא ניתן להשתמש ובחלקן רמת היעילות נמוכה בגלל שינויים בשד. סרטן שד ידוע כאחת המחלות הנפוצות והקטלניות ביותר בנשים צעירות, והדבר הקריטי ביותר בטיפול במחלה הוא גילוי מוקדם.

לצערנו הרב, נשים הנמצאות בשלבים אלו חשופות לסיכוני אבחון מאוחר. נדרשת שיטה חדשה לגילוי סרטן השד שמותאמת למגבלות קבוצת היעד. MilCheck מיועדת להיות בדיקה ראשונה מסוגה לאיתור סרטן שד על בסיס בדיקת חלב אם.

מחקרים אקדמאים שבוצעו במספר מכוני מחקר בינלאומיים מצאו עדות לכך שמספר חלבונים בחלב אם משתנים בנוכחות תאים סרטניים. בדיקה שמאתרת שינויים אלו תתן אינדיקציה לנוכחות תאי סרטן.

• Circulate
מערכת לגילוי מוקדם של מחלות המבוססת . המבוססת על גישה היברידית לגילוי שיירי מולקולות DNA חופשיות בנוזלי הגוף וטכנולוגית סנסור ביולוגי להגברת הרגישות המבוססת על CRISPR-CAS.

• DopaTag
פיתוח תרופה לסכיזופרניה המבוססת על גישה חדשנית ליצירת נשאי תרופות שיכוונו ליזור הספציפי הפגוע במוח אצל החולים ויכילו בתוכם כמטען, חלבון טבעי הנמצא בנוירונים ויכול לווסת את פעילותם. הגישה התרפואיטית המוצעת מתמקדת בהפחתת התסמינים החיוביים של סכיזופרניה כמו הזיות ואשליות ומנגד לא תגרום להחמרה של הסימפטומים השליליים של המחלה כגון התרחקות חברתית ואנהדוניה.


• ResponSulin
יצירת ננו חלקיקים חכמים לשחרור מבוקר של אינסולין באמצעות מיקרו מחטים. השחרור עתיד להיות מושהה ומבוקר על ידי הגוף עצמו, ויתבצע בהתאמה לרמת הגלוקוז בדם.

• LUSID
שילוב של אולטרסאונד עם בינה מלאכותית (AI) שתתמקד בשיפור וניקוי תדרי התמונה על מנת להפיק תמונת אולטרה-סאונד ברורה ומדויקת יותר ולזרז את פענוחה.


התחרות היא חלק מפורום הסטודנטים הארצי ה- BioInnovators שהוא פרי שיתוף פעולה זו השנה השלישית בין חברת טבע, קהילת דיגיטל ראש ובראשה פרופ’ ישע סיון, וכן כל מחלקות האקדמיה בישראל בתחומי מדעי החיים והרפואה. הפורום כולל בכל שנה כ-30 סטודנטים מצטיינים שנבחרים בקפידה על ידי האוניברסיטאות ועוברים במהלך השנה תהליך אינטנסיבי של מנטורינג, סדנאות ומפגשים לפיתוח היזמות וההבנה עסקית. הסטודנטים לומדים באופן מעשי על ידי הבאת רעיונות פרי יצירתם כיצד להפוך רעיונות אלה למוצרים ופתרונות חדשניים. בגמר ישפטו מיטב המומחים הישראלים והבינלאומיים בתחומי הרפואה, המדע והפיננסים.


מטרת פורום ה-BioInnovators היא לחבר בין המעבדה לחיים האמיתיים, ולגשר על הפער בין המצאה מדעית מבטיחה למוצר או תרופה היוצאים אל השוק. הפורום חושף את הדוקטורנטים לעולמות הביוטק והיזמות ומעניק להם את הכלים והחשיפה לקדם רעיונות אלה. פורום ה-BioInnovaotrs הוא מרכיב אחד מבין יותר מ-30שיתופי פעולה אסטרטגיים של טבע והאקמיה בשלוש השנים האחרונות בתחומי הסרטן, אימונותרפיה, מערכת העצבים המרכזית ונשימה. עם חוקרים מובילים בארץ שמתמקדים בעיקרם בפיתוח תרופות חדשניות ל-pipeline העתידי של טבע, חלק משיתופי הפעולה נתמכים גם על ידי הרשות לחדשנות.


ד”ר דנה בר-און, מנהלת קשרי האקדמיה של טבע בחטיבת המו”פ הגלובלית: “אנחנו נרגשים להיות שותפים זו השנה השלישית בתהליך המשלב את הקהילה המדעית והמוחות המבריקים הצעירים של האקדמיה הישראלית, תהליך בו רעיונות מדעיים מתורגמים להמצאות ופתרונות יישומיים רפואיים. אנחנו מאמינים שהפוטנציאל הגלום בפיתוח החשיבה המחקרית-אקדמית לכדי פתרונות רפואיים ישימים הוא אדיר ושמחים להוביל את התהליך”.

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן