סיקור מקיף

נמצאה "תולעת השני" ששימשה לצביעת אריגים יקרים בבית המקדש

אוזכרה בספריו של יוסף בן מתיתיהו * עד כה היה ידוע כי הכנימה שבה מדובר נמצאת רק באיזור האררט שבתורכיה. כעת נמצאה גם בישראל ואנשי הצוות הצליחו להפיק ממנה את הצבען

אבי בליזובסקי

ד

בכנס "חידושים בחקר ירושלים" שנערך בחסות מרכז אינגבורג רנרט ללימודי ירושלים באוניברסיטת בר-אילן, פורסם לראשונה דבר גילויה של "תולעת השני" ששימשה לטהרה ולצביעת אריגים יקרים בצבע כתום מיוחד בבית המקדש. את הגילוי חשף ד"ר זהר עמר מהמחלקה ללימודי ארץ-ישראל ע"ש מרטין (זוס), שאף הצליח לאתר את הכנימה ולהפיק ממנה את צבע ה"שני".

'תולעת השני' היא כנימה ממשפחת הכרמילים ממנה הפיקו את צבע השני, אשר שימש בתקופת המקרא ובימי הבית השני למטרות קודש וחול. מכל המקורות שנבדקו עולה שמדובר בצבען מוכר, יקר ערך ונחשב מאד בעיני הבריות בעת ההיא.
בעולם העתיק השתמשו בעיקר בשני סוגי כנימות לצביעה: כנימות האלון ובכנימה הארמנית ומהמקורות לא ברור באיזה מהם השתמשו לצרכי קודש בבית המקדש. למעשה רוב החוקרים סברו שמקור צבע השני היה בכנימה שמקורה מחוץ לארץ, שכן עד כה לא נמצאה בישראל כנימה שמפיקה את צבע השני. במחקר, שארך מספר שנים, איתר ד"ר זהר עמר בסיוע תלמידו צבי תמרי את מיני כנימות הכרמיל (Kermesidae) בארץ, דבר שהביא בסופו של דבר לזיהוי כנימת האלון המבוקשת ולהפיק ממנה את צבע השני. הצבע שהתקבל היה כתום ותואם את המתואר במקורות ההיסטוריים, בעיקר תורם לכך התיאור של יוסף בן מתתיהו, המהווה את העדות האחרונה לשימוש בתולעת השני בבית המקדש.
הכנימה הארמנית שגדלה על צוואר השורשים של צמחים דגניים מסויימים נמצאה בהרי האררט שבתורכיה ומסורת השימוש בה נמשך עד לימינו. מכנימה זו ניתן להפיק צבע אדום-סגול לצביעת טקסטילים.
ד"ר זהר עמר, עורך המחקר, מקוה לפרסם בקרוב את כל המחקר במלואו, ובשלב זה אנו יכולים להסתפק בעובדה שלאחר כאלפיים שנה הצלחנו לגלות מחדש את תולעת השני הארץ-ישראלית ואת תהליכי הפקת הצבע ממנה.

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~413360720~~~158&SiteName=hayadan

2 תגובות

  1. מה דעתכם שיעשו מהדם שלכם צבע לציורי שמן? הכל יחזור אליכם כפול ומכופל. כל הסבל שאתם גורמים לכנימות ולחיות בכלל יחזור אליכם כמו בומרנג!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן